Válka na Ukrajině: den 486

Ilustrační foto

Analýza ze dne 24.06.2023

Předem bychom se dnes chtěli omluvit za výrazně osekaný text, byť to nejdůležitější jsme zmínili. Vzhledem k tomu, co se dnes děje v Rusku, jsme se rozhodli že budeme sledovat tuto dějovou linku a zkrátíme analýzu, abychom měli čas pracovat na přehledu dnešních událostí ze země, kde dnes snědli to, co měli na příští týden.

N̶e̶p̶l̶e̶c̶h̶a̶ Taškařice v Rusku: Situaci v Rusku budeme věnovat samostaný příspěvěk, který vyjde o něco později po analýze.

Wágnerovský konvoj na cestě do Moskvy, odpoledne 24.6.2023.

V noci vzlétly ruské strategické bombardéry a odpálily několik raket na ukrajinské území. Vzdušný poplach byl vyhlášen v Kyjevské, Sumské, Doněcké, Chersonské, Vinjické a Lvovské oblasti. Přes den byl relativní klid, protože ruská armáda ma dnes dost práce takříkajíc na domácí frontě.

Severovýchodní fronta: Z tohoto úseku je jen velmi málo informací, ale i ty prakticky jen potvrzují, že oproti včerejšku nedošlo k žádným změnám. Popis tohoto úseku tedy dnes vynecháme. Dlouhodobě zde dochází pouze k drobným změnám a bez mučení přiznáváme, že jsme dnes sledovali trochu jiné informace. V okupovaném Luhansku dnes byla aktivní ruská protivzdušná obrana a podle okupačních úřadů sestřelila několik dronů.

Bachmutská fronta: U Veselého a Jakovlivky se obráncům podařilo postoupit relativně hluboko po východní straně Jakovlivky a naše včerejší domněnky se potvrdily. Dále Ukrajinci útočí směrem k Blahodatne, ale bližší informace o tomto útoku nemáme. V ose na Berchivku a Jahidne se podařilo ukrajinským ozbrojeným silám postoupit směrem k silnici M03. V noci jednotky 57. samostatné mechanizované brigády, skupiny „Stugna“ a „Honor“, ovládly železniční trať a lesní mýtinu u Berchivky. Nejspíš už v průběhu včerejší noci začali ukrajinští vojáci útočit v jihozápadní části Bachmutu a rozšířili své předmostí v okolí památníku na kterém stál MiG-17. Na jihu se ukrajinským ozbrojeným složkám konečně podařilo osvobodit pozice na kopcích v okolí Kliščijivky, což by mohlo být v boji o tuto vesnici zlomové.

Bělorusové bojující za Ukrajinu dnes oznámili, že svoboda pro jejich zemi přichází a každý by se měl rozhodnout na čí straně bude stát.

Doněcká fronta: Ve východním sektoru Avdijivky pokračují její obránci v pomalém postupu a vytlačují okupanty za silnici N20, zhruba v oblasti Druhého a Třetího rybníka. Ukrajinci bojují u Nevelského, zatím není úplně jisté, jestli se jim zde daří postupovat, nebo ne. Ukrajinské síly postoupily v oblasti Krasnohorivky severně od Marjinky a podle některých zdrojů se nacházejí na území okupovaném Ruskem před 24.2.2022. V Marjince samotné také probíhají boje, ale ani jedna strana zde podle našich informací není schopna postoupit.

Vuhledarská fronta: U Veliké Novosilky útočí ozbrojené složky Ukrajiny na Urožajné a zdá se, že vytrvalý ukrajinský tlak zde nese ovoce, protože okupanti pokračují ve stahování, čímž západně od Mokrého Jaly vzniká rozsáhlé území nikoho, ve kterém probíhají boje a dopadá těžká dělostřelecká palba obou stran. Dále se daří ukrajincům postupovat v okolí vesnice Rivnopilja a přiblížili se o další přibližně dva kilometry k vesnici Pryjutne.

Sestřelený Kamov Ka-52 ve Voroněžské oblasti v Rusku

Záporožská fronta: Na této části fronty se Ukrajincům také poměrně daří. Ukrajinci postupovali směrem na Novopokrovku a čím dál tím více zdrojů začíná informovat o bojích na severním okraji města Robotyneho. Postup tímto směrem v posledních několika dnech osvobodil území do hloubky až dva kilometry. Robotyne je důležité, protože leží ve výšině, ze které lze na prakticky dohlédnout na ruské obranné linie, které jsou v některých místech vykopány pod kopci, což bude okupantům značně ztěžovat obranu.

Chersonská fronta: Ruské kanály hlásí, že ukrajinské jednotky překročily řeku Dněpr a probíhají boje u zničeného Antonivského mostu. Došlo k dalším ukrajinským raketovým úderům u Heničesku a ve Skadovsku.

Dnešní Třešnička™ bude o třešničce budoucí. No uznejte sami, že se toho dneska událo fakt hodně a vecpat ruskou občanskou válku do naší pravidelné analýzy by asi nešlo. Ještě v tuto chvíli se snažíme analyzovat všechna dostupná fakta a vydáme je dnes o něco později v samostatném dokumentu. Situace se vyvíjí velmi živelně a v tuto chvíli se zdá, že z toho nic nebude. No nepředbíhejme a nebojte se, máte se na co těšit, protože jde o skvělou Taškařici™. Dokonce ani nebude nutné, abychom fóry vymýšleli, protože těch pár chytrých hlav, co se dalo dohromady v Rusku, to udělalo za nás.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme