Válka na Ukrajině: den 485

Ilustrační foto

Analýza ze dne 23.06.2023

Ukrajinská armáda dnes stabilizovala území severně, západně a jižně od Bachmutu. Protiofenzíva na jihu země Ukrajincům nese drobné územní zisky, ale problémem pro ně je nepochybně ruské letectvo. Jisté však je, že Ukrajinci se nezastavili a opravdu nedošlo k zastavení protiofenzívy, jak se nás hlasitě snaží spousta různých kanálů přesvědčit. Za tímto si stojíme a v případě potřeby to budeme zdůrazňovat každý den. Je pravdou, že na některých úsecích jsou ukrajinské územní zisky drobné nebo nejsou vidět, ale malování po mapě není tak důležité jako ničení nepřátelských kapacit. Navíc vzpomeňme na Chersonskou ofenzívu, která nabírala na síle asi měsíc, než došlo ke všeobecnému ruskému ústupu. Vyvozovat ze současného tempa nějaké závěry je proto přinejmenším nerozumné.

Po celé Ukrajině byly v noci na dnešek vyhlášeny protiletecké poplachy. V mnoha oblastech byla vydána varování před ruskými útoky s pomocí raket a dronů. Ruské úřady pak hlásí sestřelení dronu nad západoruským Kurskem.

79. vzrušná úderná brigáda útočí na ruské pozice jihovýchodně od Krasnohorivky v Doněcké oblasti. Toto území bylo pod ruskou kontrolou od roku 2014

Severovýchodní fronta: Na severní polovině tohoto úseku Ukrajinci zaznamenali dílčí územní zisky u Novoseliveskeho a Makijivky, kde se jim povedlo získat kontrolu nad částmi území nikoho. Nejde o žádné závratné výhry, je pravděpodobné, že k tomu mohlo dojít už dříve, ale potvrzení máme k dispozici až teď. U Kreminny obnovili Ukrajinci útočné operace na Dibrovu a východně ve směru na Šypylivku. U Bilohorivky pravděpodobně došlo k rozšíření Ukrajinci ovládaného území v severovýchodním směru o několik stovek metrů.

Bachmutská fronta: Na severním úseku této fronty ukrajinští vojáci pomalu obkličují Jakovlivku a nejspíše zabezpečili většinu Veseleho. Severozápadně od Bachmutu Ukrajinci zkonsolidovali zisky v území nikoho severně od Orichovo-Vasylivky podél silnice E40 a stabilizovali většinu prostoru mezi Berchivskou nádrží a Pivničným a pomalu tlačí severovýchodním směrem podél železnice spojující Bachmut a Časiv Jar. Na jižním úseku se ukrajinské síly přibližují ke Kliščijivce. Zaznamenali úspěchy v chatové oblasti na jihozápadě Bachmutu a boje nyní probíhají přímo podél železniční trati, která vede do Bachmutu. Take se jim povedlo získat pozice na na západní straně Donbaského kanálu, jižně od vesnice.

Důstojníci ukrajinské armády, kteří dokončili kurz modernizace armádních struktur “Transformace Ukrajinských ozbrojených sil” pod dohledem kanadských instruktorů

Doněcká fronta: Ukrajinci zaznamenávají drobné úspěchy na východní straně Avdijivky, kde se jim opět daří vytlačovat okupanty až za silnici N20. Postup je hlášen mezi Veselým a Kamjankou a v okolí silnice západně od Krute Balky. Je velmi však dost dobře možné, že tyto úspěchy si vyžádaly přesun části jednotek ze západního okraje Avdijivky, protože se zde okupantům povedl drobný průlom a zakopali se severně od Opytného, v území, které měli obránci Avdijivky pod palebnou kontrolou. Jihovýchodně od Krasnohorivky (severně od Marjinky) se povedlo ukrajinským vojákům rozšířit průlom a pronikli na území Petrovského rajonu v Doněcku, které měli Rusové pod kontrolou před 24. únorem.

Vuhledarská fronta: U Vuhledaru je situace stále beze změn, ale západněji již k drobným změnám dochází. Ukrajinským jednotkám se povedlo prorazit západně od Novodoněckého, ve směru na Okťabrské. Obejít Novodoněcké se snažili prakticky od začátku protiofenzívy a v posledních dnech pravděpodobně místní ruské pozice povolily. V těchto místech bojovaly elementy ukrajinské 4. tankové brigády v kooperaci s 37. brigádou námořní pěchoty. Pravděpodobně proto, že mají východní křídlo zajištěné, útočí teď Ukrajinci na Urožajne a Staromajorske ze severního a východního směru, zároveň z Makarivky podnikají útočné operace v západním směru a pravděpodobně se pokoušejí vytvořit kapsu z území mezi Rivnopiljou a Pryjutným. Postoupit v tomto prostoru se Ukrajinci snaží i na jeho západní straně, ale spíše než aby se jim zde dařilo postupovat, snaží se okupanti spíš stáhnout směrem k první obranné linii jižně odsud. Byla hlášena exploze v mariupolském přístavu, při které měli zemřít ruští důstojníci.

Ukrajinský voják vyzbrojený španělským bezzákluzovým protitankovým raketometem Alcotán-100

Záporožská fronta: Ukrajinci stále vedou útočné operace v okolí Huljajpole u Novozlatopilji, Marfopilji a Dorožňanky. Na Orichivském úseku tlačí směrem na Pavlivske a Novofedorivku, v jižném směru pak dochází k velmi tvrdým bojům mezi Novodanylivkou a Robotyným. Podle ruských zdrojů se k samotnému Robotyně dostávají Ukrajinci a boje by měly probíhat v zákopech první ruské obranné linie. Množí se i zprávy o tom, že se bojuje v severní části Robotyně, to však nedokážeme potvrdit. Důvodem pro pomalý postup v těchto místech je hustota ruské obrany, kterou zde ukrajinské jednotky nemohou obejít. na západním úseku po včerejším odraženém ruském protiútoku Ukrajinci opět obnovili snahy o proražení obranných postavení okupantů u Žerebjanek. Některé proukrajinské zdroje tvrdí, že vesnice již patří Ukrajincům, ale to se zatím nedá potvrdit. Ukrajinské střely včera zasáhly centrum Jakymivky, kterou vede železniční trať spojující Melitopol a Krym. Oznámil to na svém telegramu šéf okupační správy a kolaborant Vladimir Rogov. Další střely dopadly do Azovského, které leží nedaleko Berďansku, a do severní části Tokmaku.

Chersonská fronta: Okupanti dnes z Heničesku hlásili, že, nejspíše po zásahu ukrajinskou raketou, došlo k silnému požáru základny Rosgvardije, tedy ruské Národní gardy u Heničesku. Ruská armáda se snaží zmírnit účinek ukrajinských úderů na vlastní logistiku a postavila u obce Čonhar vedle poškozeného silničního mostu pontonový most. Šéf okupační správy oblasti oznámil, že “poškození mostu je vážnější, než se čekalo a bude muset být uzavřen 15-20 dní.” Nechceme mu do toho kecat, ale taky si pamatujete, co se dělo na Antonivském mostě, že?

Podle Prigožina se ruské obranné linie v Chersonské a Záporožské oblasti rozpadají a ústup je jen otázkou času. Tamní vojenští velitelé jsou prý nuceni podávat falešné reporty, protože nechtějí být káráni vyšším velením.

Moskva v reakci na jedenáctý balík sankcí proti Rusku, který dnes přijala Evropská unie, rozšířila seznam lidí, kteří nesmějí cestovat na ruské území. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí. Na seznamu jsou podle ministerstva bezpečnostní činitelé, státní úředníci, europoslanci “prosazující konfrontační agendu s Ruskem” nebo podnikatelé. Podle Moskvy jde o lidi, kteří se podílejí na poskytování vojenské pomoci Ukrajině, výcviku ukrajinských vojáků nebo na získávání peněz pro potřeby ukrajinské armády.

Generální ředitel ruského jaderného koncernu Rosatom Alexej Lichačov dnes podle agentury Reuters na jednání se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim v Kaliningradu obvinil Ukrajinu, že by se mohla chystat ostřelovat Záporožskou jadernou elektrárnu okupovanou ruskými silami. Stalo se tak poté, co ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Rusko připravuje útok na elektrárnu spojený s únikem radiace.

Západ se snaží negativně ovlivnit vztahy mezi Ruskem a Kazachstánem přímým a bezohledným vměšováním do vnitřních záležitostí suverénních států. Dnes to podle ruské agentury TASS prohlásil náměstek tajemníka ruské bezpečnostní rady Alexej Ševcov. „USA a jejich spojenci se snaží živit nacionalistické nálady, šířit pomluvy, manipulovat veřejným míněním, a to i prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Jedná se o přímé a bezohledné vměšování do vnitřních záležitostí nezávislých států,“ uvedl Ševcov v Almaty.

Dnešní Třešnička™ dnešní třešnička bude o tahání malého Putina z velké bryndy. Majitel Wagneru Prigožin měl dnes další ze svých výstupů. Tento je ovšem zajímavý v tom, jak moc v něm tento petrohradský dobrodruh obhajuje Ukrajince. Motiv této partie osmidimenzionálního šachu je jasný, vyvinit z celého toho “speciálního vojenského průseru” ruského diktátora Putina. Prigožin totiž ve videu tvrdí, že “Ukrajinci osm let neostřelovali Doněck, ale jen ruské pozice…” Ruská armáda podle něj nemá žádné schopné vedení, nedosahuje výsledků a místo toho ruské velení Putinovi opatrně lže. Dále upozorňuje na to, že “Ukrajinci nechtěli zaútočit na Rusko spolu s vojáky NATO,” a že všechny tyto řeči mají za cíl oklamat malého dicktátorka a velké ruské publikum. On dohromady neřekl nic nového, ale je zajímavé, jakých myšlenkových kotrmelců jsou schopni ruští jestřábi, aby si dokázali udržet křehkou vůdcovu důvěru. Prohlášení prostě přišlo PPP (nebo chcete-li PPP²)!

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme