Válka na Ukrajině: den 484

Ilustrační foto

Analýza ze dne 22.06.2023

Vzdušný poplach byl v noci vyhlášen na celé východní polovině Ukrajiny a Kyjevské oblasti. V Kyjevě došlo k explozi ve výškové obytné budově. Příčina výbuchu, který si vyžádal minimálně dva mrtvé a několik raněných, není jasná, ale pravděpodobně nemá spojitost s ruskými útoky. Tři drony se podařilo sestřelit nad Oděsou, další zasáhl blíže neurčený cíl, ale místní úřady tvrdí, že nedošlo ke ztrátám na životech. Exploze byly také zaznamenány v Záporoží, u Kremenčuku a Kryvém Rihu. Ukrajinské letectvo tvrdí, že Rusové se pokusili zaútočit střelami Kinžal na Karačunovskou přehradu, ale střely minuly cíl.

Dělostřelci 128. samostatné horské brigády s pomocí průzkumného dronu eliminovali dálkový zaminovací systém na podvozku KamAZ 6560 “Zemjedelje-I”

Severovýchodní fronta: Na severu této fronty probíhají poziční boje a dělostřelecké ostřelování. Více na jih včera rozjeli ruští výsadkáři ofenzivu a společně s údernými jednotkami StormZ se jim po dlouhé dělostřelecké přípravě postoupit v Serebrjanském lese na některých místech až o půl kilometru, než se podařilo ukrajinským ozbrojeným silám frontu opět stabilizovat. Úplně na jihu, už v Doněcké oblasti, Ukrajinci odrazili útok okupantů na Spirne.

Bachmutská fronta: Domníváme se, že se ruské jednotky stahují z prostoru mezi Berchivskou nádrží a rybníkem Pivničnyj směrem k Jahidnému a do severní části Bachmutu. Ukrajinci tento prostor neovládají, ale s vysokou pravděpodobností zde mají lehkou převahu. Pravděpodobně jim zde také pomáhá svažující se terén. Na jižním konci úseku mezi Kurďumivkou a Ozarjanivkou se Ukrajincům podařilo stabilizovat další území na západním břehu Donbaského kanálu. K tomuto úspěchu Ukrajinců přispěla ne úplně vydařená rotace ruských jednotek v oblasti.

Výsadkáři ze 46. aeromobilní brigády během výcviku

Doněcká fronta: Ukrajinský protiútok v Marjince dokázal osvobodit několik budov na jihu města mezi ulicí Kaštanovou a ulicí Ivana Franka, ale Rusové stále drží jeho větší část. Těžké boje se vedou v Pervomajském, ale zdá se, že ukrajinští obránci drží pozice a okupanti se nedokáží posunout dopředu. Ukrajinci dosáhli dílčích úspěchů u Rivnoplji, a pravděpodobně dochází k bojům přímo v osadě.

Vuhledarská fronta: Na tomto úseku nedochází s výjimkou velmi silného dělostřeleckého ostřelování z obou stran k výraznější aktivitě. Rusové stále tlačí severně od Mykilskeho, ale ukrajinští dělostřelci jim neumožňují větší akce.

Záporožská fronta: Ve směru jižně od Veliké Novosilky probíhají těžké boje, ale fronta se zatím neposouvá. Ves měru na Pryutné je poměrně dost ruských zákopů, které velice zpomalují ukrajinský postup. Jinak se boje soustředí v okolí Makarivky. Mezi Novodanylivkou a Robotyným se Ukrajincům povedlo opět postoupit jižním směrem a pomalu se k tomuto městu přibližují. Na západním úseku odrazili Ukrajinci ruský protiútok mezi Žerebjankami a Pjatychatkami. Ten měl pravděpodobně za cíl nahlodat zde ukrajinské pozice a donutit je stáhnout z Pjatychatek, o kterých okupanti již druhý den fantazíruji, že je dobyli.

Díra ve vozovce mostu v Čonharu, který spojuje Krym s pevninskou Ukrajinou na východě poloostrova

Chersonská fronta: Ukrajincům se povedlo zasáhnout oba jižně od městečka Čonhar. Ty spojují okupovaný Krym a Chersonskou oblast a tvoří hlavní dopravní tepnu pro zásobování Melitopolu a okupovaných částí Záporožské oblasti. Podotýkáme, že železniční most, který spojuje Krym a Chersonskou oblast, leží západněji Syvaše. Trať je ale v současné době nejspíše nepoužitelná, protože minulý týden vyhodili pravděpodobně partyzáni do vzduchu železniční most nedaleko Melitopolu. K úderu byly podle okupačních úřadů použity řízené střely SCALP, což je francouzský název střely Storm Shadow. Prigožin k tomu podotkl, že zatímco Rusko maluje na papíře nepřekročitelné červené čáry o útocích na Krym, v trenkách má spíše hnědé pruhy. Exploze se dnes opět ozvala v Tokmaku.

Někdy v posledních dvou dnech došlo k potopení suchého doku v Sevastopolu na okupovaném Krymu. Důvod potopení není znám, aly z města byly hlášeny exploze. Je však možné, že může jít o příslovečnou ruskou údržbu, se kterou se starají o své válečné loďstvo. Nejde totiž o první suchý dok, který se zde potopil. Před čtyřmi lety se stejný typ potopil i s ponorkou, která v něm byla na údržbě.

Ukrajinský sebevražedný dron útočí na ruský obrněný transportér BTR-82A.

Ukrajina obdržela další díl pomoci z EU. Finanční injekce ve výši 1,5 miliardy EUR bude v nejbližší době převedena napadené zemi. Jedná se součást většího balíku v celkové výši 18 miliard EUR, který má Ukrajině pomoci nakupovat pomoc, udržovat v chodu kritickou infrastrukturu a obecně pomoci s válečnými výdaji.

Spojené státy by se na diplomatické půdě chtěly setkat se zeměmi, které dosud neodsoudily ruskou agresi proti Ukrajině. Američtí vyjednavači by na plánovaném jednání v Dánsku chtěli hovořit se “skeptiky” z Číny, Indie, Brazílie, Turecka a JARu. Podle předběžných informací by se summitu pořádaného z popudu Ukrajiny měly tyto země zúčastnit.

Rusko se opět pokouší přepisovat vlastní historii. Jeden z ruských propagandistických kanálů dnes ukázal dokumenty, které mají potvrzovat, že za Katyňský masakr není zodpovědný Sovětský svaz, ale němečtí nacisté. Drobným problémem ovšem je, že ke spáchání této masové vraždy, při které zemřelo až 22 tisíc polských důstojníků a příslušníků polské inteligence, se přiznal Sovětský svaz již v roce 1990 poté, co odtajnil dokumenty, které obsahovaly rozkazy k jeho vykonání.

Dnešní Třešnička™ dokáže, že je Rusko zase o krok před námi. Jako veskrze liberální počin, téměř jak z dílny Pirátské strany před deseti lety, by se mohl zdát krok ruského ministerstva pro digitalizaci, které navrhlo pro blaho speciální operací zatíženého národa povolit online streamovacím platformám (“online kinům”) sdílet kradený obsah. Má to jednu podmínku – tvorba Z-FLIXU musí být jedině ruská, heterosexuální a v souladu s putinovskou linií. Zlí jazykové nicméně tvrdí, že vládě jde jen o to mít tyto stránky pod kontrolou jak ideologicky, tak finančně. Možná si vzpomenete, jak jsme začátkem letošního roku psali, že kvůli rostoucímu dluhu v některých ruských regionech nemají na výplaty učitelů, za to jim nově ministerstvo školství nařídilo pořádat besedy “o aspektech života v moderním Rusku” nebo psát s dětmi dopisy vojákům na frontu. No schodek rozpočtu se již nejspíše propsal i do knihtisku, protože v nejnovějších učebnicích zeměpisu pro základní školy již není ani zmínka o státním útvaru Ukrajina, který s Ruskem vlastně ani nikdy nesousedil. A ty počty také nesouhlasí! Mládež je potřeba zpracovávat už od mala, to ví každý post-orwellovský diktátor! A my se nemůžeme zbavit dojmu, že Rusko už není země, kde zítra znamená včera. Rusko je totiž země která je tak napřed, že už přepisuje budoucnost!

Včera byl další z našich již tradiční středečních video podcastů. Povídali jsme si o situaci posledních dnů, samozřejmě prosvištěli co se stalo poslední týden, ale hlavně byla řeč na téma PVO (ProtiVzdušná Obrana) na ukrajinském bojišti. Co PVO má a nemá dělat, co čekat a nečekat. Jelikož mnoho lidí si přeje vidět záznam i jinde, než na Twitchi, tak již je dostupný i na Youtube našeho partnerského projektu Twitch kanálu Brotherhood of Terra.

Odkaz na Twitch: ZDE

Archiv předchozích podcastů: TADY

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme