Válka na Ukrajině: den 483

Ilustrační foto

Analýza ze dne 21.06.2023

Ukrajinský prezident Zelenský se dnes vyjádřil k fámám, že se ofenziva ukrajinských ozbrojených sil zasekla nebo že byla dokonce odražena. “Tohle není hollywoodský film. Nemůžete očekávat výsledky hned. V sázce jsou lidské životy,” uvedl v rozhovoru pro BBC. I když se může zdát, že je tempo výrazně pomalejší než v případě protiúderů v Charkovské a Chersonské oblasti, je potřeba si uvědomit, že se na tento krok Rusové dlouho připravovali a zatím mají vůli bojovat. Na otázku jaký si představuje konec války Zelenský odpověděl, že Ukrajina potřebuje vítězství na bitevním poli a vyjednávat bude až z jejího území zmizí poslední ruský voják.

Záběry ze zákopových bojů 2. praporu 3. útočné brigády

Ukrajinská protivzdušná obrana při tradičných ruských nočních útocích měla sestřelit šest dronů Šahed. Protivzdušná obrana byla aktivní nad Chmelnyckým. V Kyjevě došlo během dneška k výpadkům proudu v několika čtvrtích. Důvodem měla být závada na energetické infrastruktuře. Není jasné, zda nedošlo při nočních útocích k zásahu kritických součástí. Nedaleko Moskvy dopadlo několik dronů s výbušninami. Ke škodám podle ruských médií nedošlo.

Severovýchodní fronta: Ruské kanály hovoří o ruských územních ziscích na severním úseku. Vzhledem k tomu, že nejsou k dispozici jednoznačné vizuální důkazy, to ale prozatím nejsme schopni potvrdit. Okupanti provedli několik pokusů o útok mezi Kuzemivkou a Novoselivským, ale neúspěšně. Na jižním úseku u Kreminny se Rusům daří vytlačovat Ukrajince v Serevrjanském lese západním směrem, ale jejich možné územní zisky zde kvůli složitosti terénu nemají moc velkou cenu, protože v těchto místech je téměř nemožné používat obrněnou techniku kvůli říčním meandrům a věčné podmáčenému terénu. Ukrajincům se někdy v posledních dvou dnech povedlo zajistit areál na zpracování křídovce na jihovýchodním okraji Bilohorivky a stabilizovat území severně od Spirného.

Bachmutská fronta: Ukrajinci tlačí mezi Jakovlivkou a Rozdolivkou směrem na Soledar a Krasnohorivku, ale prozatím zde nemají zaznamenatelné úspěchy. V tlaku v tomto směru pokračují také západně od Blahodatneho. Ukrajincům se také povedlo zkonsolidovat pozice v území nikoho na jihovýchodě Orichovo-Vasylivky i přes dlouhodobé ruské útoky. Ukrajinci se stále snaží probojovat do Berchivky, což potvrzují i ruské zdroje. Ukrajinci také pokračují ve vytrvalém tlaku západně a jižně před Donbaský kanál na Kliščijivku.

Mariňáci z 36. brigády během výcviku

Doněcká fronta: V avdijivském sektoru pokračují okupanti v útocích západním směrem u Krasnohorivky a snaží se frontovou linii posunout až k železniční trati spojující obléhané město a Pokrovsk. Samotná Avdijivka je ostřelovaná a okupanti pokračují v útočných operacích na její jižní okraj. Tvrdé boje také pokračují u Pervomajského a Opytného, ale frontová linie se s největší pravděpodobností nehýbe. U Krasnohorivky se Ukrajincům povedlo zakrojit do území nikoho podél železniční trati na Doněck. Není ale jisté, zda se jim zde povedlo zachytit, nebo jde jen o průzkum bojem.

Vuhledarská fronta: V okolí Vuhledaru je situace beze změny, jedním z důvodů může být fakt, že zde v posledních měsících obě strany rozmístily ohromné množství min, které zpomaluje případný postup přes otevřené oblasti. Majitel Wagnera Prigožin tvrdí, že na úseku jižně od Velyke Novosilky se povedlo Ukrajincům osvobodit Urožajne, ale nemáme k tomu žádné vizuální důkazy, abychom mohli jednoznačně potvrdit, že tomu tak je.

Záporožská fronta: Ukrajinci nyní útočí po celé délce fronty na jihovýchodě Orichivu. Prigožin dále tvrdí, že Ukrajinci osvobodili Pjatychatky a severní část Robotyneho. To přímo odporuje informacím proruských zdrojů, že Pjatychatky se okupantům povedlo dobýt zpět, o čemž se domníváme, že to beztak nebyla pravda. K Robotynemu prozatím nemáme žádné vizuální důkazy, takže bychom chtěli varovat před přílišným optimismem. Nakolik je samozřejmě možné, že k osvobození tohoto území došlo, je překvapivé, že prakticky všechny ostatní ruské zdroje o něm mlčí. Zdá se však, že si zde ukrajinský 35. prapor a 37. brigáda námořní pěchoty do jisté míry udržují iniciativu. V okolí Rivnopilji probíhají boje na severu, východě a západě, je tedy podle nás otázkou času, než se do této osady o pěti domech Ukrajinci dostanou. Hlavní útočnou silou zde jsou elementy 23. mechanizované brigády, které mají podporu 115. praporu teritoriální obrany a 44. a 47. dělostřelecké brigády. Ukrajinské rakety dnes dopadaly do Rozivky, Andrivky a již tradičně do Tokmaku.

Lotyšsko převede Ukrajině celou svou flotilu vrtulníků. Již nyní baltská země poskytuje Ukrajině 1 % svého HDP na zbrojení a už dříve tam odeslala všechny své protiletadlové systémy Stinger. Typ ani počet nebyl specifikován, ale lze předpokládat, že se jedná sovětské stroje. Ty se podle premiéra Karinše v současné době přebarvují do ukrajinské kamufláže a chystají k transferu. Lotyšsko je již nahrazuje americkými stroji UH-60M Black Hawk.

Americké ministerstvo obrany v úterý zvýšilo na 6,2 miliardy dolarů propočet částky, o kterou nadhodnotilo vojenskou pomoc Spojených států pro Ukrajinu v době ruské agrese. Údaj je zhruba dvojnásobný oproti odhadu z minulého měsíce, informovala agentura AP. Odhalení účetní chyby podle Pentagonu uvolňuje miliardy dolarů pro financování dodatečných balíků vojenského vybavení.

Německo bude považovat ruskou propagandu za ohrožení národní bezpečnosti a tajné služby se zaměří na její původce. Šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, Thomas Haldenwang uvedl, že ruská propaganda vede ve světle války na Ukrajině k růstu extremismu v Německu a sociálními sítěmi se šíří extremistické příspěvky ospravedlňující válku, která je v rozporu s mezinárodním právem. Ruská diaspora je podle něj obecně odolná propagandě z Ruska. Ale Německo čelí proruským protestům, kterých se účastní i zástupci této menšiny. Kolik přesně však neví. “Od této chvíle sledujeme ty lidi, kteří podporují ruskou propagandu a reagují na ni,“ uvedl Haldenwang.

Rusko brzy nasadí do výzbroje balistické rakety Sarmat, které mohou nést jaderné hlavice. Podle agentury TASS to řekl ruský prezident Vladimir Putin na setkání s absolventy vojenských univerzit, kterého se zúčastnil i ministr obrany Sergej Šojgu. Ten uvedl, že ruská armáda učiní vše proto, aby posílila svrchovanost a bezpečnost své země.

Dnešní Třešnička™ bude o slzách ruských kolaborantů. Ruský milbloger Romanov si na svém telegramovém kanále poplakal nad tím, jak je možné, že “železniční trať byla poškozena u Feodosie (na okupovaném Krymu), ale ne v okolí Lvova, ne v okolí Rivnopilu a dokonce ani u Siversku.” Nu, milý Romanove, jestli v tom nemá prsty ona Putinova údajná nepodepsaná mírová smlouva, kterou se oháněl při svém setkání s africkými lídry. Aby toho nebylo málo, ruské telegramy také začaly šířit zprávu, že údajné informace o smrti náčelníka generálního štábu Zalužného a šéfa ukrajinské rozvědky HUR Budanova byly možná “součástí ukrajinské PSYOP.” Prý to ale není ten správný “PSYOP”, protože se dříve nebo později obrátí proti Ukrajině samotné. Není to pravda, ale mohla by být. Samozřejmě PPP!

Archiv předchozích podcastů: TADY

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme