Válka na Ukrajině: den 482

Ilustrační foto

Analýza ze dne 20.06.2023

Kyjev i západoukrajinský Lvov v noci na úterý čelily dalším ruským vzdušným útokům, v obou městech zněly exploze a byla nasazena protivzdušná obrana. Protiletecký poplach pak platil po několik hodin i v řadě dalších regionů Ukrajiny. Ukrajinská armáda uvedla, že se podařilo sestřelit 28 ze 30 dronů Šáhid. Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko napsal, že jen u ukrajinské metropole bylo zničeno kolem dvaceti nepřátelských cílů, další pak byly sestřeleny u Oděsy. Protivzdušná obrana však musela zasahovat i na druhé straně hranice, konkrétně v Brjanské a Bělgorodské oblasti, kde došlo k sestřelu několika dronů. Ruským městem Valujki v noci zněla exploze a ruské úřady tvrdí, že šlo o střelování naváděnou municí Excalibur.

Severovýchodní fronta: Směrem na Kreminnu Rusové od rána útočí na západní křídlo ukrajinské obrany. Bojů se mají v této oblasti účastnit také výsadkáři z ruské 76. gardové divize VDV a útoky směřují na Jampolivku, Torske a Hryhorivku. Těžké boje probíhají i v Serebrjanském lese. Více na jih byl odražen ruský útok na Novoselivské a na Spirne.

Palba z Dánskem poskytnutého Caesaru na platforme 8×8.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu odrazili ukrajinští obránci útok okupantů na Orichivo-Vasylivku, ale zdá se, že ruským jednotkám povedlo stabilizovat pozice v Berchivce a znovu získali pod kontrolu jižní část vesnice.

Doněcká fronta: Na úseku kolem Avdijivky se Ukrajincům povedlo zastavit ruské útočné operace směrem na Stepove a Berdyči. Rusové pokračují ve snaze prorazit na Avdijivku od Spartaku, ale nejsou schopni dostat se přes místní ukrajinské linie v otevřeném terénu. I přes zvýšenou snahu Rusů z posledních dní se jim u Marjinky nedaří postoupit. Hlavní osa ruských operací vede v jižní části města, a ztráty na technice mají i jihovýchodně od Pobjedy, kde se jednotky doněckých separatistů BARS-23 a ruský 102. motostřelecký pluk snaží čelně prorazit v rovinatém přehledném terénu.

Vuhledarská fronta: U Vuhledaru je situace podle dostupných informací téměř neměnná a obě strany se zde snaží dostat na opačnou stranu říčky Kašlahač. Směrem na jih od Velyke Novosilky se situace oproti včerejšímu dni nezměnila, což nahrává domněnkám, že zde může jít o operační pauzu. Těžké boje se vedou o Urožajné, nemáme informace, zda se zde povedlo Ukrajincům vybudovat předmostí, a proto předpokládáme, že jsou stále před vesnicí. V této části vesnice však mají okupanti vybudované silně opevněné pozice, takže jeho dobývání z tohoto směru nejspíš bude poměrně složité.

82. útočná výsadková brigáda obdržela od USA samohybné houfnice M109L ráže 155 mm.

Záporožská fronta: Rivnopilja je také stále pod ukrajinským útokem a ruské zdroje popisují situaci jako značně obtížnou. Dále na jihozápad se snaží ukrajinské ozbrojené složky postoupit u Pryjutného a Novozlatopilji, ale nemáme žádné náznaky, že by zde byli úspěšní. Na západě záporožské fronty ukrajinské dělostřelectvo ostřeluje pozice okupantů v okolí Robotyne a Verbove. Jihozápadně od Pjatychatek na silnici mezi Pjatychatkami a Žerebjankami podnikli Rusové tankový protiútok, který odrazili bojovníci ze 128. samostatné horské útočné brigády. Z videí odraženého ruského tankového protiútoku se zdá, že jsou ukrajinští bojovníci na sever od Žerebjanky a zničili zde přibližně 25 kusů ruské techniky a některé stroje byly zničeny protitankovými řízenými střelami přímo ve vesnici. Jak už jsme psali včera, boje zde stále probíhají, ale je možné, že Ukrajinci již jsou ve vesnici. Ukrainské rakety dnes dopadaly do Verboveho, které leží na ose ukrajinských útoků jihovýchodně od Orichivu, a Tokmaku.

Chersonská fronta: Ukrajinci tvrdí, že se jim povedlo zničit ubikace ruských jednotek v Lazurnem. Čerstvé satelitní snímky z oblasti Kachovské přehrady ukazují dno bývalé nádrže, po němž se klikatí v několika korytech Dněpr. Je také pozorovatelný výrazný pokles hladiny v chladících nádržích Záporožské jaderné elektrárny, nemělo by však stále hrozit přímé riziko pro reaktory. Počet mrtvých v důsledku zničení Kachovské přehrady a následných záplav stoupl v Ruskem okupované části Chersonské oblasti na 38, raněných je 115, uvedla agentura TASS s odvoláním na okupační úřady. Předchozí bilance čítala 35 obětí.

Nejméně čtyři mrtvé a dva raněné si vyžádal výbuch v továrně na střelný prach v Kotovsku v Tambovské oblasti v centrální části evropského Ruska, oznámilo dnes podle médií ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Největší ruská továrna na střelný prach se podle místních úřadů ani nezastavila a dál pokračuje ve výrobě.

Z výcviku ukrajinské 22. mechanizované brigády

Ukrajina splnila dvě ze sedmi podmínek pro zahájení rozhovorů o jejím vstupu do Evropské unie. Tento závěr obsahuje chystaná hodnotící zpráva Evropské komise, která zároveň vyzdvihuje pokrok Kyjeva v reformách navzdory pokračující válce. EU udělila Ukrajině status kandidátské země před rokem. Pro zahájení přístupových jednání EU stanovila sedm podmínek, mezi nimiž je například reforma soudnictví či omezení korupce.

Ministryně obrany Jana Černochová se dohodla s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou na revizi seznamu materiálu, který lze poslat na pomoc Ukrajině tak, aby nebyla ohrožena česká bezpečnost. „Co můžeme poslat, pošleme,“ řekla ministryně na konferenci, která se koná na Pražském hradě.

Americká společnost General Electric ukončila servis plynových turbín v ruských tepelných elektrárnách (TPP). Stalo se tak 19. června kvůli vstupu v platnost rozšířených amerických sankcí.

Spojené státy dají 8,2 milionu dolarů, tedy zhruba 178 milionů korun, na podporu uprchlíků z Ukrajiny a organizací, které jim v České republice pomáhají. Částka je součástí více než 107 milionů dolarů, které USA poskytují evropským státům na pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny napadené ruskou armádou. Oznámilo to americké velvyslanectví v Praze.

Dnešní Třešnička™ bude o neviditelných létajících věcech a víře v ně. Ruské ministerstvo obrany přišlo konečně s pořádně debilním vysvětlením protržení Kachovské přehrady. Podle generálplukovníka Igora Kirillova, který má na starost ochranu proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním, je záměrem Ukrajiny *poprosíme virbl* vytvořit podmínky pro šíření infikovaných komárů! Ano, je to již asi po páté, co Rusko přišlo s podobným obviněním a ani tentokrát k tomu nedodalo žádné důkazy. Tedy kromě pohádek o americkém patentu na dron schopný nést nálož plnou smrtících hmyzáků. U otravného hmyzu zůstaneme. Mluvčí diktátora Putina, Peskov, se na ruském ekonomickém fóru (pun intended) vyjádřil své přesvědčení, že vše dopadne dobře protože, citujeme: “základem naší strategie je fakt, že jsme Rusové a Bůh je s námi.” Ano! známe další národ, který se zaštitoval Bohem a Jeho jméno dokonce zdobilo přezku každého vojáka. Jak to dopadlo, ale každý ví. Je to jen další střípek do mozaiky paralel k nacistické třetí říši. Gratulujeme. Na fóru se ale řešily i další otázky víry. Třeba že Rusko je “archou spásy” lidstva v boji proti západnímu globalismu nebo že kolonialistický, rasistický a etnocentrický Západ se pokoušel kolonizovat ruskou mysl a jen Putin tomu učinil přítrž. Víra přechází ve fanatismus s tvrzením, že až se Čína, Rusko a Indie spojí a odeberou Anglosasům světovou dominanci, tak nám, prohnilému Západu, nezbyde nic jiného než se tento nezvratitelný trend pokusit zastavit světovou válkou. Tu, jak jinak, samozřejmě prohrajeme a teprve tehdy vznikne “budoucnost, ve které se dá žít”.

A pozor! Ve středu 21.06.2023 od 20:00 budeme mít na video podcastu opět našeho “technaře” Ondřeje. Budeme si povídat o situaci posledních dnů, samozřejmě prosvištíme co se stalo poslední týden, ale hlavně bude řeč na téma PVO (ProtiVzdušná Obrana) na ukrajinském bojišti. Co PVO má a nemá dělat, co čekat a nečekat, a možná i můžeme trochu zabřednout do radioelektronického boje na Ukrajině. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanále Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout!

Odkaz na Twitch: TADY

Archiv předchozích podcastů: ZDE

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme