Válka na Ukrajině: den 481

Ilustrační foto

Analýza ze dne 19.06.2023

Ofenzíva pokračuje! Některé zdroje hovoří o tom, že se ukrajinská ofenzíva pomalu zastavuje. To je do určité míry viditelné v oblasti Velyke Novosilky, ale domníváme se, že může jít pouze o operační pauzu, aby zde ukrajinské síly provedly rotaci. I přesto zde však pokračují v tlaku na ruské pozice kolem řeky Mokri Jaly ve směru na Urožajne a u Rivnopilji a Pryjutne. Na překreslování mapy si však budeme muset ještě počkat.

Severovýchodní fronta: U Novoselivského byl odražen ruský útok. Okupanti byli odraženi i při dalším pokusu o proražení ukrajinské obranné linie u Bilohorivky. Ukrajinské ozbrojené složky postoupily jižně od Rozdolivky a přiblížili se k Mykolajivce a Krasnopiliji. Postoupit několik stovek metrů se Ukrajincům podařilo i u Berestového. Lze předpokládat, že se ukrajinským vojákům daří přinejmenším vytlačovat ruské vojáky z okolí okupované Jakovlivky.

Záběry z ukrajinského útoku na vesnici Pjatichatky v Záporožské oblasti.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu se Ukrajincům daří postupovat u Orichivo-Vasilivky a silnici M03. Téměř v celé jižní části Berchivky se vedou boje, ale pokud zde Ukrajinci mají nějaké stabilní pozice, je to na úplném okraji vesnice. U Kliščijivky se ukrajinským ozbrojeným podařilo získat poměrně důležité území na sever od vesnice. Ukrajinci zde stále tlačí podél Donbaského kanálu.

Doněcká fronta: Mezi Krasnohorivkou a Avdijivkou se ukrajinskiým ozbrojeným silám daří postupovat západním směrem k silnici N20, a podařilo se jim frontovou linii posunou až téměř k Veselemu. Je velmi dobře možné, že v samotné vesnici probíhají boje. U Marjinky, o kterou se bojuje už 9 let, se Rusové uchýlili k taktice, na kterou jsme zvyklí spíše ze Sýrie a pokusili se zde prorazit za použití T-55 naložené po okraj výbušninami (ruské zdroje píší, že v tanku byly výbušniny o ekvivalentu 6 tun TNT), kterou poslali bez posádky směrem k ukrajinským zákopům. Útok se Rusům nepovedl, T-55 najela na minu a poté jí Ukrajinci zničili pomocí protitankových zbraní. Následný výbuch byl sice epický, ale jeho účinek naprosto zanedbatelný. Vizuální efekt tlakové vlny byl umocněn vysokou vlhkostí vzduchu, která v oblasti panuje, protože víkend byl v okolí Doněcku deštivý.

Vuhledarská fronta: Okupanti se snaží postoupit od Mykilskeho severním směrem na Vodjane, ale mezi zdejšími rybníky jsou drženi v šachu ukrajinským dělostřelectvem, které ostřeluje oba břehy říčky, která rybníky spojuje. Navíc musí řešit ukrajinský tlak na Pavlivku. Ukrajinské útočné operace v okolí Velyke Novosilky se, zdá se, prozatím zastavily, protože odtud nemáme žádné informace případném postupu. Dostupná videa a fotomateriály však ukazují, že zde dochází k tvrdým bojům.

Záporožská fronta: Ruské zdroje hlásí těžké boje z okolí Robotyneho a situaci zde popisují, jako velice složitou, až kritickou pro Rusy. Na západě oblasti zaznamenávají Ukrajinci další drobné úspěchy jižně od Male Tokmačky, kde se jim podařilo převzít pozice v území nikoho a šířce asi tři a délce asi šest kilometrů mezi silnicemi T0815 a T0803. Jihozápadně od Orichivu se pomalu rozšiřuje území nikoho ve směru na Hrozove a Dolynku. Ukrajinští vojáci ze 128. samostatné horské útočné brigády se dnes pochlubili videi a fotografiemi z osvobozených Pjatichatek, a tvrdí, že se jim podařilo rozdrtit úderný Jihoosetijský prapor a zlikvidovat zástupce velitele, což potvrzují i ruské zdroje které píší o ztrátách ve výši stovek lidí. Zdroje přímo z místa hovoří o tom, že ruské dělostřelectvo začalo pálit na pozice vlastních vojáků, když se k nim začali přibližovat Ukrajinci. Poté, co se bojovníkům 128. samostatné horské útočné brigády podařilo vesnici osvobodit, začali rozšiřovat předmostí a videa z oblasti ukazují, že se bojuje na okraji Žerebjanky a Ukrajinci postupují i v opačném směru na vesnici Konovalovu. Dopady ukrajinských raket jsou hlášeny z Kamjanky a Očeretuvateho. Dnes také došlo k explozi vozidla ruského kolaboranta Vladimira Epifanova, který zastával funkci prvního náměstka gubernátora Záporožské oblasti. On, jeho sekretářka a ochranka byli s těžkými popáleninami odvezeni do nemocnice. K pokusu o denacifikaci došlo na dálnici u Simferopolu na okupovaném Krymu.

Skladiště, zřejmě plné ruské munice, v okupovaném Rykovém po úderu Storm Shadow

Chersonská fronta: Ukrajinci zasáhli raketami Lazurne a Skadovsk. Satelitní snímky ze včera zasaženého Rykoveho ukazují, že zde Ukrajinci opravdu nejspíše trefili ruský muniční sklad, protože menší budovy byly srovnány se zemí a obilná sila jsou těžce poškozena. Moskva odmítla nabídku OSN na pomoc obyvatelům Ruskem okupovaného ukrajinského území, které zasáhly záplavy po zničení Kachovské přehrady. Ohledně pomoci OSN v Chersonské oblasti, kterou okupuje Rusko, vyvstává “řada problémů”, řekl dnes novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. “Jak překročit linii dotyku (mezi ukrajinskými a ruskými silami), jak zajistit bezpečnost – víte, že tam neustále pokračuje ostřelování,” řekl.

Ministerstvo zahraničí Velké Británie představilo návrh zákona, který by svázal ukončení sankcí proti Rusku s válečnými reparacemi za zničený majetek na Ukrajině. Podle ministra Cleverleyho jsou škody již dnes enormní a budou se dále stupňovat. Generální shromáždění OSN již dříve přijalo rezoluci o zřízení mezinárodního mechanismu, jehož cílem je shromažďovat data o škodách. Další registr vede Rada Evropy, ke které se připojily i USA.

V Simferopolu na Krymu vybuchlo auto s Ruskem dosazeným asistentem místopředsedy Záporožské oblasti Vladimirem Epifanovem

Ruský vojenský útok proti Švédsku nelze vyloučit, ukazuje zpráva obranného výboru švédského parlamentu, která má být zveřejněna v pondělí. Ruské pozemní síly jsou vázány na Ukrajině, podle zprávy ale nelze vyloučit jiné typy vojenských útoků proti Švédsku. S odvoláním na zdroje, které na zprávě pracovaly, to uvedla švédská veřejnoprávní televize SVT.

Soudci Ústavního soudu Moldavska rozhodli, že proruská strana “Šor” je protiústavní. Soud dospěl k závěru, že strana porušila zásady předepsané v moldavské ústavě. Rozhodnutí bylo učiněno v souladu s odstavcem 4 článku 41 Ústavy: „Strany a jiné společensko-politické organizace, jejichž cíle nebo činnost směřují proti politickému pluralismu, zásadám právního státu, suverenitě, nezávislosti a územní celistvosti státu Moldavská republika, jsou protiústavní”. Strana Šor je otevřeně proruská a i po vypuknutí války pokračovala v politice přátelství s Ruskem. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat.

Dnešní Třešnička™ bude o vzpomínání na nepadlé. Jak jinak by se dalo vysvětlit vztyčení pomníku posádce remorkéru Vasilij Bech, navzdory tomu, že loď je stále oficiálně součástí námořnictva Ruské federace? Podle dostupných neruských informací byla loď potopena téměř přesně před rokem, 17. června 2022, u Hadího ostrova. Pozůstalí námořníků se až v průběhu letošního března po 9 měsíční bitvě s ruskou byrokracií dozvěděli, že se sice Bech přece jen zapojil do agrese proti Ukrajině, ale do nebezpečného prostoru loď vyslána nebyla. Díky této výmluvě tak nedošlo k například k vyplacení náhrad za smrt příbuzných. Shrneme-li to, tak loď nebyla potopena, posádka se na vlastní pěst vydala do ukrajinských vod, ruský soud v nepřítomnosti odsoudil ukrajinského velitele za útok na toto plavidlo a předal případ Interpolu (který Rusko zneužívá pro útoky na nepohodlné osoby už léta). No a v Sevastopolu hrdě vztyčili památník události, která se nestala.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme