Válka na Ukrajině: den 480

Ilustrační foto

Analýza ze dne 18.06.2023

Dnes si připomínáme výročí smrti sedmi československých parašutistů, kteří se podíleli na likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Československo bylo tehdy ve velmi podobné situaci, jako je dnes Ukrajina s tou výjimkou, že kolektivní Západ se poučil a podporuje napadenou zemi všemi prostředky. Každý, kdo si dnes bere do úst pány Adolfa Opálku, Jana Kubiše, Josefa Bublíka, Jozefa Gabčíka, Jaroslava Švarce, Jana Hrubého a Josefa Valčíka a snaží se zaklínat falešným vlastenectvím, všeslovanstvím a jinými nesmysly, by si měl vrazit pár facek.

Exploze ruského vojenského skladiště v Heničesku. Další výbuchy jsou hlášeny v okupovaném Skadovsku, Lazurne a Rykove

Přes noc a po většinu dne byl letecký poplach vyhlašován primárně v Doněcké a Záporožské oblasti, Ozval se však i v Chersonské nebo Dněpropetrovské. V noci měla ukrajinská protivzdušná obrana sestřelit čtyři drony Šahed nad ukrajinskými městy a ve frontových oblastech pak údajně mělo dojít k sestřelou dvou ruských bitevních vrtulníků Ka-52. Těchto vrtulníků zatím Ukrajinci prokazatelně zničili nebo ukořistili 35. Cena jednoho stroje se odhaduje na nejméně 16 milionů dolarů. Podle posledních informací měly ruské vzdušné a kosmické síly před začátkem celkem 133 aktivních strojů.

Severovýchodní fronta: Ve směru na Kreminnu opět probíhají boje v serebrianském lese. Okupanti zaútočili směrem na Berestové a Novoselivské, ale byli zastaveni. Dále Rusové útočili na východě fronty u Bilohorivky, ale situace se zde nezměnila. Více na jihu probíhají boje u Veseleho, Rozdolivky a Vjimky. V této oblasti některé pozice mění majitele i několikrát za den, ale fronta se prakticky neposouvá. Ukrajinci postoupili u Verchnokamjanskeho, ale územní zisky jsou malé.

Bachmutská fronta: Některé ruské i ukrajinské zdroje upozorňují na to, že se v okolí Bachmutu nejspíše okupanti připravují na větší protiútok. Na sever od Bachmutu ukrajinci pomalu postupují. U Orichivo-Vasylivky se okupanti snažili zastavit ukrajinský postup pomocí protiútoků, ale ty byly neúspěšné. Ukrajinské ozbrojené složky postoupily u Jahidneho směrem k silnici M-03. Na jihu Bachmutu se zdá, že se i přes několik ukrajinských útoků na pozice okupantů nepodařilo postoupit. Více na jih od města útočili okupanti u Majorsku, kde se jim podařilo postoupit o několik desítek metrů.

Vojáci 47. mechanizované brigády v Záporožské oblasti

Doněcká fronta: Severozápadně od Avdijivky Ukrajinci osvobozují území v ​​oblasti Veseleho, které leží mezi Krasnohorivkou a Kamjankou a u Stepového se ozbrojeným silám Ukrajiny podařilo odrazit útok okupantů. Na Marjinku proběhl neúspěšný ruský útok.

Vuhledarská fronta: Ve směru na Vuhledar byl odražen ruský útok směrem na Novomychajlivku. Jižně od Velyke Novosilky se ukrajinské ozbrojené složky přibližily až k vesnici Urožajne, ale kvůli silným ruským protiútokům zde nejsou větší územní zisky. Ukrajinské dělostřelectvo zatím pracuje na pozicích okupantů ve Storomajorském, ale útok zde dnes neproběhl. Ukrajinci útočí i v okolí Rivnopilji, směrem na Pryjtne a na Novozlatopilju, ale nezdá se nám, že by se zde situace oproti včerejšímu dni nějak zásadně změnila, i když je z videí z místa vidět, že zde nejsou okupanti ve velice těžké situaci.

Záporožská a Chersonská fronta: Ukrajinci se dnes snažili tlačit okupanty podél silnic T0815 a T813 směrem na Pavlivské a Novofedorivku. Nad Robotyným Ukrajinci konsolidují malý úsek směrem na východ od vesnice. Rusové jsou od včerejšího úspěšného ukrajinského útoku tlačeni dál na jih v okolí Pjatichatek. Na videích z ruských zdrojů je vidět, že ozbrojené síly Ukrajiny ovládají vesnici a ruské dělostřelectvo se je snaží neúspěšně vypudit. Boje dosáhly severovýchodního okraje vesnice Žerebjanky a současně ukrajinské ozbrojené složky útočí směrem na Luhove. Pjatichatky stojí v cestě k silnici T0812, která se připojuje k M18 a směřuje na Vasylivku, do které se podle vlastních slov ruské jednotky stahují. Pokud by se Ukrajincům povedlo dostat do Žerebjanek, pak by měli blízké okolí jako na dlani, protože vesnice leží na výšině. V okupované části Chersonské oblasti se ukrajinským ozbrojeným složkám povedlo zasáhnout muniční sklad v Rykovém, které leží 17 km od Heničesku, který okupační složky označují za nové hlavní město této oblasti. Rykové leží více než 100 km od frontové linie, takže úder byl nejspíše proveden pomocí střely Storm Shadow. Na záběrech z místa výbuchu jsou slyšet sekundární exploze.

Ukrajinští bojovníci se zajatými Rusy

V Brjanské oblasti došlo podle místních médií k obrovskému požáru na staveništi nové vojenské nemocnice. Důvod vzniku požáru není podle médií znám, ale spekuluje se o nehodě. Ruští vojáci zaútočili přes hranici na osobní vůz v Charkovské oblasti protitankovou řízenou střelou Kornet. Ve vozidle cestovali muž a žena, které výbuch zabil. Incident se odehrál nedaleko vesnice Hurjiv Kozačok severně od Charkova.

Ruská Sberbank oznámila uzavření obchodu o prodeji dceřiné společnosti v Rakousku (Sber Vermogensverwaltungs, dříve Sberbank Europe) rakouské společnosti ovládané Stefanem Zochlingem. „Prodej naší evropské dceřiné společnosti Sberbank Europe zahraničnímu investorovi je dán aktuální situací ve světě. S podmínkami dohody jsme spokojeni. Společnost Sber se nyní soustředí na rozvoj finančních služeb v Rusku, kde máme 106 milionů věrných zákazníků, a v pro nás slibných přátelských zemích,“ cituje Sberbank svého prvního místopředsedu Alexandra Vedjachina. Sberbank tak zcela opustila evropský trh. Kvůli sankcím uvaleným na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu zaznamenaly evropské dceřiné společnosti banky odliv vkladů i problémy s likviditou.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev nařídil odstranění jmen ruských/sovětských osobností z názvů napříč zemí. Na jednání parlamentu prohlásil, že je potřeba najít vlastní historické figury, které se stanou “klíčovým ukazatelem národní identity doma i v zahraničí”. Podle prezidenta je potřeba zvrátit praxi pojmenovávání objektů podle osob ze sovětských časů, neboť jejich životy jsou záměrně mytologizovány tak, aby sloužili cizím zájmům.

(V roce 2016 zavedla Ukrajina podobné zákony pod záštitou dekomunizace a desovětizace.)

Další podpora Ukrajiny ze strany Evropské unie nebude záviset na úspěchu protiofenzívy ukrajinské armády. Thierry Breton, evropský komisař pro domácí obchod a služby, to řekl listu Le Parisien. „Naše podpora není podmíněná. Je důležité, aby Ukrajina znovu získala svou svobodu a své území,“ zdůraznil. „Připravujeme se na to, že válka bude trvat nejméně několik měsíců nebo déle,“ dodal Breton. Podle eurokomisaře dá Evropská unie Ukrajině milion kusů velkorážné munice, nejen standardu NATO, ale i sovětské: 155 mm, 152 mm, 122 mm, 120 mm. Ukrajina prý dostane i další protitankové střely typu NLAW a granáty pro přenosné systémy protivzdušné obrany.

Dnešní Třešnička™ bude takové stokrát a stále poprvé. Ukrajincům se povedlo zasáhnout velitelství ruské 80. arktické motostřelecké brigády. “To se stává,” řeknete si. Ale počkejte, máme tu toho víc! Ukrajinci totiž zjistili, kde se stanoviště této brigády nachází z videa, ve kterém ruští vojáci děkovali murmanskému gubernátorovi za zaslané vybavení. Slyšíme, jak se nahlas ptáte, “jak se Ukrajinci k tomu videu dostali?” Inu, Rusové, zjevně povzbuzeni ohromnými úspěchy Kadyrovovoých Čečenců se tak moc chtěli pochlubit novými dárky, že video pověsili na internet. “Moment, vždyť Rusové se holetbali, že mají vlastní internet, který bude odstřižen od toho našeho, zkaženého, celosvětového,” zapochybujete si. No, zjevně ne. Ukrajinským geolokalizátorům se totiž povedlo přesně určit, kde se jednotka v současné chvíli nachází, a jedním rázným úderem se jim povedlo ruské dárky rozházet po okolí.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme