Válka na Ukrajině: den 479

Ilustrační foto

Analýza ze dne 17.06.2023

Během noci byl vyhlášen letecký poplach hlavně v Záporožské, Doněcké, Mykolajivské, Kirivohradské, Poltavské a Čerkaské oblasti oblasti. V těchto oblastech všude útočily výhradně sebevražedné drony. Ukrajinská protivzdušná obrana byla aktivní v Kyjevské oblasti. Ruská armáda pravděpodobně nedávnými strategickými útoky vystřílela svojí dostupnou zásobu balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Nicméně na celé Ukrajině je stále vyhlášen výjimečný stav pro možné letecké a raketové úderny.

Bachmut posledních dní

Severovýchodní fronta: I dnes pokračuje ruské ostřelování severní části této fronty. Okupanti útočí ve směru na Stelmachivku, ale domníváme se, že zde neměli větší úspěch. Jsou hlášeny ukrajinské raketové údery na Červonopopivku a okolí. Situace u Bilohorivky zůstává neměnná i přes ruskou snahu městečko obsadit.

Bachmutská fronta: Ukrajinci pokračují v útočných operacích na severních křídlech Bachmutu. U Rozdolivky se jim nejspíše povedlo konsolidovat pozice v území nikoho těsně pod vesnicí. Pokračují také v tlaku v Berchivce. Ruský telegramový kanál RVVoenkory dnes ukázal mapu, kde ukrajinské síly ovládají prakticky vše na západ od silnice T0513. To však podle nás není pravda, nicméně podobnou situaci nelze ověřit. Zdroj se nám nepovedlo najít. Jižně pokračují Ukrajinci v bojových operacích ve směru na Kliščijivku a přes kanál ve směru na Andrijivku.

Tankisté ukrajinské 17. tankové brigády poblíž frontové linie.

Doněcká fronta: Rusové obnovili bojové operace západně od Krasnohorivky (na sever od Avdijivky) a z jižního směru na Avdijivku. Na jihozápadě opět Rusové podnikli útoky na Opytne a Pervomajské, ale bez úspěchu. Další ruské útoky proběhly u Krasnohorivky (jihozápadně od Avdijivky), Marjinky a Nevelskeho,ale s podobným výsledkem, jako u Pervomajského.

Vuhledarská fronta: Ukrajinci se snaží prorazit u Pavlivky, ale nemáme informace o postupu. V těchto místech je problém v tom, že jde o oblast mezi rybníky, kde stačí okupantům držet pozice na krátkých územích. Je hlášen ukrajinský postup ve směru na Staromajorske a západně od Novodoněckého. Nemáme informace o případném postupu.

Záporožská a Chersonská fronta: Ukrajinci začínají tlačit i na východním úseku záporožské fronty, konkrétně u Pryjutného, Zlatonovopilji a Marfopilji. Na orichivském úseku pravděpodobně mají úspěch u Novopokrovky a Robotyneho, což se zdá být nyní hlavním těžištěm bojů v této části fronty. Nelze to však jednoznačně potvrdit a doporučujeme k těmto informacím přistupovat skepticky. U Pjatichatek jsou Rusové v defenzivě a je možné, že Ukrajinci zde mají ve vesnici pozice na severu. Hladina vody v oblasti zaplavené po protržení Kachovské přehrady nadále klesá. Chersonská oblastní správa hlásí, že hladina klesla na zhruba 1,25 metru. Vyplaveno bylo 28 obcí, většina na Ukrajinou kontrolovaném levém břehu. Podle ukrajinských úřadů je pod vodou ještě přes 1500 domů.

M2A2 Bradley z ukrajinské 47. mechanizované brigády jižním směrem.

Dánsko uvedlo, že je připraveno převést své vlastní stíhačky F-16 na Ukrajinu, ale pouze se souhlasem Spojených států, výrobce letadel. „Ukrajina potřebuje letadla. Více než kdy jindy, pokud chtějí svůj boj vyhrát. To platí i pro dánské stíhačky F-16,“ uvádí v prohlášení, ministr obrany Dánska Troels Lund Poulsen“. Dánsko má 43 stíhaček F-16, z nichž 30 aktivně využívá, ale tyto letouny již nahrazují modernějšími stíhačkami páté generace F-35.

Dnešní Třešnička™ bude filozoficky Cimrmanovská, čili o zastávání stanoviska, které následně vyvracíme. Ruský ministr pro digitální rozvoj a komunikační technologie požaduje zákaz paralelního dovozu (eufemismus pro pašování) na elektroniku od Samsungu a LG pro ruské úředníky. Podle ministra jsou totiž dostupné “čínské protějšky, které jsou s nimi ve všech ohledech srovnatelné”. Zákaz se má týkat i počítačových komponentů, které Rusko prý dokáže vyrobit samo (ano, například prototyp nového v Rusku vyrobeného notebooku je široký 6 cm). Omezení se však nemá týkat zařízení od nakousnutého jablíčka, protože to by asi ruský úřednický sbor nerozdýchal. Jedná se tedy o zákaz zakázané činnosti s výjimkou pro nejpašovanější věc. Dále pak dnes Ruský prezident Vladimir Putin řekl skupině zástupců afrických zemí (kteří tedy zažili své první bojové ztráty již včera v Polsku), že vítá jejich vyvážený postoj ke konfliktu na Ukrajině a je otevřený konstruktivnímu dialogu. Prý “…se všemi, kdo si přejí mír založený na principech spravedlnosti a přihlížejí k legitimním zájmům zainteresovaných stran,”. Podle něj je “Rusko připraveno zvážit jakékoli africké návrhy pro urovnání situace na Ukrajině, Kyjev ale rozhovory odmítá”. No, každopádně vše jde stále Přesně Podle Plánu a jediné čeho se může sám Car obávat… je Vichr z hor.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme