Válka na Ukrajině: den 478

Ilustrační foto

Analýza ze dne 16.06.2023

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila nad Ukrajinou šest nadzvukových balistických střel Kinžal a šest střel s plochou dráhou letu Kalibr, uvedly ukrajinské vzdušné síly. Letecký poplach byl kvůli ruským střelám vyhlášen postupně prakticky po celé Ukrajině včetně Kyjeva. Ironií je, že dnes do kyjevské oblasti dorazila delegace afrických lídrů, mezi nimiž jsou prezidenti Jihoafrické republiky, Senegalu a Zambie. Svoji cestu afričtí lídři popisují jako mírovou misi. Zítra budou jednat v Rusku na schůzce s Putinem.

“Zatímco Rusové ostřelují střediska humanitární pomoci v Chersonu, 73. oddíl zvláštních operací námořnictva (Specnaz, přezdívaní ukrajinští SEALs) zachraňuje vyplavené ruské vojáky”

Severovýchodní fronta: Ticho na této frontě stále pokračuje a s výjimkou obligátních bojů v okolí Bilohorivky zde dnes okupanti zaútočili směrem na Stelmachivku, ale jejich útok byl odražen. Jinak zde probíhají dělostřelecké duely obou stran. Na jihu oblasti se vedou poziční boje u Vjimky, Veselého a Rozvodivky.

Bachmutská fronta: Boje probíhají stejně jako v předchozích dnech na křídlech na sever a na jih od Bachmutu. U Orichovo-Vasilivky se ukrajinským obráncům podařilo odrazit ruský protiútok a na některých místech lehce zlepšili své pozice. Zdá se, že Ukrajinci přisunuli čerstvé síly k Berchivce a znovu zde začali postupovat. Těžké boje probíhají o vesnici Sacco a Vanzetti, kde se Rusům podařilo vytlačit obránce z vesnice. Po tomto ruském protiútoku byla vesnice podrobena těžkému ukrajinskému dělostřeleckému ostřelování, které podle videí způsobilo okupantům poměrně těžké ztráty, ale jsme přesvědčení, že je tyní vesnice, nebo alespoň její větší část v rukou Rusů. Ve směru na Kliščjiivku pokračují ukrajinské útoky, ale nezdá se nám, že by se zde fronta pohnula. Z videí z oblasti je vidět, že zde Ukrajinci způsobují okupantům ztráty, ale postup je zde velmi obtížný.

116. mechanizovaná brigáda

Doněcká fronta: Okupanti v průběhu dne podnikli několik útoků u Marjinky, všechny však obránci odrazili. Dále se Rusové snažili postoupit i u Avdijivky, ale ani zde neslavili úspěch. Kromě toho proběhly menší útoky okupantů směrem na Vodjane, Krasnohorivku a Novomichajlovku. Z této části fronty přichází stále více videí zajatých ruských vojáků, kteří byli původně zločinci a byli naverbováni v ruských věznicích.

Vuhledarská fronta: Ve směru na jih od Veliké Novosilky probíhají těžké boje, ale nezaznamenali jsme zde žádnou změnu fronty. Ukrajinci sem očividně zatím nechtějí přisunout čerstvé jednotky, dokud nedosáhnou hlavní obranné linie okupantů. Nejtěžší boje na této části fronty se vedou o vesnice Makarivka, kde Rusové podnikají větší množství protiútoků a o Urožajné, na které útočí Ukrajinci. Ukrajinské ozbrojené složky navíc útočily u Novomajorského, u kterého je těžké určit kdo vesnici nyní ovládá, ale zdá se, že zde Ukrajinci lehce postoupili místním lesem. Další boje probíhají u Rivnopilu a Novozlatopilu.

Záporožská fronta: Ruské zdroje hlásí, že Ukrajinci útočí na Vasylivku a bojuje se v okolí Pětichatek. Ukrajincům se zde daří zlepšovat svou taktickou situaci, ale změny na frontě jsou minimální.

Ex-francouzská 155mm houfnice TRF1 Azovu

Ruští vojáci, kteří v bojích na Ukrajině zničí tanky Leopard německé výroby nebo obrněná vozidla dodávaná Spojenými státy, dostanou finanční odměnu. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Jde podle něho o součást širšího systému odměn, v rámci kterého příplatky během invaze na Ukrajinu dostalo více než deset tisíc vojáků.

Část delegace, která doprovází prezidenta Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosu na cestě do Polska, na Ukrajinu a do Ruska, uvízla ve Varšavě na letišti. Informují o tom polská média s tím, že asi sto lidí vůbec nesmělo opustit letadlo. Přivezli si totiž zbraně, která neměla povolení na dovoz do Polska, chyběly jim také další doklady.

Dnešní Třešnička™ bude latentně korupční. Ruští vojáci, kteří v bojích na Ukrajině zničí tanky Leopard německé výroby nebo obrněná vozidla dodávaná Spojenými státy, dostanou finanční odměnu. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Jde podle něho o součást širšího systému odměn, v rámci kterého příplatky během invaze na Ukrajinu dostalo více než deset tisíc vojáků. A nám už dochází, jak je možné, že bylo zničeno přes 200 systémů HIMARS nebo 10 AMX-10RC denně.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme