Válka na Ukrajině: den 477

Ilustrační foto

Analýza ze dne 15.06.2023

Rusové v noci na čtvrtek vypálili na Ukrajinu čtyři rakety. Jedna byla zničena protivzdušnou obranou. Ostatní zasáhly dva průmyslové komplexy v centru města Kryvyj Rih na jihu země. Uvedl to správce tamní oblasti Serhij Lysak. Řízené střely Ch-101 podle něj způsobily závažné škody. Ruská armáda bombardovala rodné město ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tento týden už podruhé. Ukrajinské letectvo také tvrdí, že sestřelilo devět íránských dronů Šahed. V brzkých ranních hodinách byl také ostřelován Kupjansk, a to střelami S-300. Asi před dvěma hodinami byl vyhlášen vzdušný poplach nad celým ukrajinským územím kvůli vzletu letounů MiG-31K s Kinžaly.

Sestřih Legie Svoboda Rusku z nájezdu na Šebekino z počátku června 2023

Severovýchodní fronta: Na většině tohoto úseku probíhají především statické boje a dělostřelecké duely. Útočné operace vedou Ukrajinci opět u Dibrove a okupanti u Bilohorivky, ale ani na jednom místě není hlášen postup.

Bachmutská fronta: V prostoru Berchivky se Ukrajincům daří rozšiřovat území nikoho a ač se okupanti snaží provádět protiútoky, pravděpodobně zde nemají moc úspěchů. U Kliščijivky se ukrajinským ozbrojeným silám daří udržovat tlak podél Donbaského kanálu a nutí okupanty ke stahování na úroveň vesnice. Nejde však nejspíš o ukrajinský postup jako takový.

Doněcká fronta: Útok okupantů směrem na Vesele se podařilo ukrajinským ozbrojeným složkám odrazit. Okupanti útočili také u Avdijivky, ale tyto útoky byly odraženy. Podle dostupných zpráv provedli v Marjince Kadyrovci útok západním směrem a zdá se, že se jim podařilo dobýt pozice západně za ulicí Družby. Dnes byl zaznamenán silný požár v Doněcku. Není úplně jasné, o co šlo a ukrajinské i ruské zdroje se silně rozcházejí.

Vuhledarská fronta: U Vuhledaru se Ukrajinci pustili do útoku a postoupili. Mělo by jít o úsek mezi Mykilským a Pavlivkou a obě strany se shodují na tom, že se jim povedlo okupanty zatlačit zhruba o kilometr jižně. Ukrajinci pomocí raketometu HIMARS zasáhli oblast nádraží ve Volnovaše.

155mm samohybná houfnice Caesar

Záporožská fronta: Zdá se, že se Ukrajincům konečně povedlo prolomit předsunuté ruské pozice na západním úseku fronty, protože můžeme konečně pozorovat, že Ukrajinci učinili jistý postup na výšinách zhruba na půli cesty mezi Novodanylivkou a Robotyným, východně od silnice T0408, která obě místa spojuje. Další drobný postup je zaznamenán u vesnice Novopokrovka, jihovýchodně od Orichivu. Varujeme před přílišným optimismem, ale pokud nám Ukrajinci ukázali tyto zisky, je dost dobře možné, že frontová linie je ještě dál. To ovšem nic nemění na tom, že se v těchto místech odehrávají tvrdé boje a okupanti se nehodlají jen tak vzdát. Exploze jsou opět hlášeny z okupované Kamjanky, Tokmaku a Melitopolu.

Živo dnes bylo také na západně okupovaného Krymského poloostrova. Ruská protivzdušná obrana byla aktivní u Rozdolneho, Kotovskeho, Majaku a Novoozerneho. Další ukrajinské drony byly, dle slov okupační správy, zachyceny ruskými systémy radioelektronického boje mezi vesnicemi Rivne a Dokučajeve zhruba ve středu poloostrova.

Evropský parlament má ve čtvrtek na závěr plenárního zasedání ve Štrasburku schvalovat rezoluci o udržitelné obnově Ukrajiny a o její integraci do euroatlantického společenství. Europoslanci budou hlasovat také o doporučeních zvláštního výboru Evropského parlamentu k boji proti zneužívání špionážních softwarových programů.

Nizozemsko věnuje Ukrajině čtyři pasivní sledovací systémy Věra (VERA-NG) české výroby. V dopise parlamentu to uvedla nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová.

Pasivní sledovací systém Věra (ilustrační foto)

Čtveřice zemí Severoatlantické aliance dodá v nejbližších týdnech Ukrajině protivzdušné systémy a stovky řízených střel krátkého a středního doletu. Spojené státy, Británie, Nizozemsko a Dánsko to oznámily ve společném prohlášení na okraj dnešního bruselského zasedání aliančních ministrů obrany a kontaktní skupiny pro Ukrajinu.

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská se domnívá, že západní země mlčí ohledně rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku. Řekla to v rozhovoru, který dnes zveřejnila stanice BBC. Podle ní státy Severoatlantické aliance nezareagovaly na umístění jaderných zbraní v Bělorusku, protože to pro ně netvoří novou hrozbu.

Austrálie neumožní, aby si Rusko postavilo nové velvyslanectví v těsné blízkosti parlamentu. Tamní vláda ve čtvrtek předloží do parlamentu návrh zákona, který ruší nájem pozemku, kde by budova měla vzniknout, uvedly zahraniční agentury. Premiér Anthony Albanese to odůvodnil obavami o národní bezpečnost. S krokem souhlasí i opozice.

Jerusalem Post uvádí, že Izrael poprvé v historii prodá své tanky do jiné země. Podle deníku dvě blíže neurčené země – z toho jedna evropská – projevily zájem o stroje Merkava II a III. Je možné, že jejich nákup bude mít za následek, že technika, kterou tato země v současné době používá, bude předána Ukrajině.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi po odkladech způsobených boji na jihovýchodě Ukrajiny přijel do Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Uvedla to agentura TASS a také ukrajinská společnost Enerhoatom, která největší jaderné zařízení v Evropě provozuje. Grossiho inspekce následuje po protržení Kachovské přehrady, jejíž vodu elektrárna používá k chlazení. Grossi v úterý přicestoval do Kyjeva, kde o možných rizicích pro okupovanou elektrárnu jednal s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle ukrajinských zdrojů se Grossiho příjezd na místo zpozdil, protože ruská strana původně nedala delegaci MAAE povolení k překročení frontové linie kvůli bojům v Záporožské oblasti.

V dnešní Třešničce™ si připomene moudro, že kdyby Rusové a pátá kolona rozuměli ekonomice, tak by nebyli žádní Rusové a pátá kolona. Vzpomínáte na ty kecičky o tom, že sankce Rusko posílí, a že budeme žrát křečky o vánocích, protože budeme dokonale v hajzlu? No, oficiální rozpočtový deficit Ruské federace už přesáhl 42 miliard dolarů a velmi rychle roste, neboť vloni v prosinci bylo Rusko ještě v černých číslech. Minulý týden proto Putin mimo jiné podepsal dekret, který umožní úřadům vykoupit jakákoliv západní aktiva “se značnou slevou”. Nové prezidentské nařízení vyžaduje, aby vlastník aktiv byl 100% ruský a neměl žádné podíly ze zahraničí. V kuloárech Kremlu se nicméně šušká, že mohou přijít ještě drakoničtější opatření, jako třeba úplné znárodňování firem. Je to prý jen otázka času, protože stát potřebuje peníze.

Včera byl další z našich již tradiční středečních video podcastů. Na začátku jsme prosvištěli UA ofenzívu a následně jsme tam měli dobrovolníka Jakuba Čepla a jeho medičky, který na Ukrajinu stále jezdí v sanitce se svým týmem a zapojil se do pomoci prakticky na začátku války. Povídali jsem si jejich začátcích, sanitkách, vnitřních potřebách a humanitárních projektech. Jelikož mnoho lidí si přeje vidět záznam i jinde, než na Twitchi, tak již je dostupný i na Youtube našeho partnerského projektu Twitch kanálu Brotherhood of Terra.

Youtube video: TADY

Archiv předchozích podcastů: ZDE

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme