Válka na Ukrajině: den 476

Ilustrační foto

Analýza ze dne 14.06.2023

Při ruském vzdušném útoku na Oděsu zemřeli v noci na dnešek tři lidé, uvedlo jižní velitelství ukrajinské armády. Třináct lidí bylo zraněno a další mohou být zavaleni pod troskami. Podle ukrajinské armády vyslalo Rusko na město čtyři střely s plochou dráhou letu Kalibr. Jedna z raket zasáhla sklad obchodního řetězce. „Zahynuli tři zaměstnanci skladu a sedm dalších bylo zraněno,“ uvedlo velitelství s tím, že probíhají práce na odstraňování trosek. Škody utrpělo také obchodní centrum, vzdělávací zařízení, komplex bytových domů, restaurace a obchody. Počet obětí útoku na Kryvyj Rih vzrostl na třináct. Během dne byl vzdušný poplach vyhlašován především v Doněcké a Záporožské oblasti.

137. námořní prapor ukrajinské 35. brigády námořní pěchoty osvobodil osadu Makarivka v Doněcké oblasti.

Severovýchodní fronta: Ruské síly po několika dnech klidu opět spustily těžké ostřelování na úseku mezi Dvoričnou a Kupjanskem. Podobná situace panuje mezi Berestovým a Stelmachivkou, kde se okupanti snaží dělostřeleckými údery na za frontovou linii zastavit ukrajinské bojové operace ve směru na Kryvošyjivku. Boje pokračují také u Dibrove u které se snaží Ukrajinci prorazit, a u Bilohorivky, na kterou již několik měsíců tlačí okupanti. Ruské zdroje tvrdí, že při ukrajinském raketovém úderu u Kreminny byl zabit generál 20. gardové kombinované armády Suchrab Achmedov. Situaci nelze nezávisle ověřit, protože nemáme vizuální potvrzení těchto úderů, ale zpráva způsobila na proruských telegramových kanálech velké pozdvižení. Dále zde měla salva z raketometů HIMARS také zlikvidovat vysoké počty ruských vojáků, kteří se chystali zaútočit na ukrajinské pozice západně od města. Mělo by jít o vojáky z 144. motostřelecké divize, která v tomto konfliktu už utrpěla velice těžké ztráty.

Bachmutská fronta: Vojáci z ruské 20. motostřelecké divize obnovili útočné operace v siverském směru. Útočí na Vesele a Rozdolivku, ale terénní profil zde hovoří v jejich neprospěch, protože prudce stoupá. Již před několika měsíci si v těchto místech okupanti vylámali zuby, když ještě bojovali o Bachmut. Ukrajinské dělostřelectvo je v těchto místech dobře zastřílené a podporuje obranné linie v kopcích. Ukrajinci se pokoušejí pronikat mezi Zalizňanským a Blahodatným, směrem k Paraskovijivce a zdá se, že o totéž se pokoušejí u Berchviky. Jak jsme již psali v minulosti, může jít o pokus obklíčit ruské jednotky okolo Dubovo-Vasylivky a silnice E40. Jižně od Ivanivského útočí Ukrajinci podél Donbaského kanálu ve směru na Kliščijivku.

Ukrajinské síly osvobodili Staroževe

Doněcká fronta: Boje pobíhají mezi Avdijivkou a Spartakem. V těchto místech, která přímo přiléhají k územím okupovaným před 24. únorem loňského roku se snaží ruská armáda prorazit již bezmála 14 měsíců a za tu dobu zde má naprosto zanedbatelný postup. Bojuje se také u Opytného, Vojdaného a Pervomajského, ale nejsou zaznamenané žádné ruské úspěchy. Zajímavá situace se rýsuje u Marjinky. Jeden z kadyrovských velitelů, Apti Delimchanov, oznámil na svém telegarmovém kanálu stažení čečenských tiktokerů a jejich přemístění do oblasti Berďansku. Ruský terorista a propagandista Trinactyj na svém telegramu tvrdí, že “Marjinka je v prd*eli.” Co přesně to má znamenat, a zda jsou informace pravdivé, však nejsme schopni ověřit. Možnému důvodu stažení se budeme samostatně věnovat níže samostatně.

Vuhledarská fronta: Objevily se zprávy, že ruské velení aktivovalo své strategické rezervy ve snaze vytlačit ukrajinské vojáky z již osvobozených míst. To však neznamená, to co si většina lidí myslí. Rezervy vrchního velitelství ozbrojených sil tvoří výsadkové jednotky, které mají mít lepší výcvik a mají být mnohem mobilnější, než běžná armáda. Z tohoto hlediska tedy podle nás z této informace nelze vyvozovat jakékoliv závěry. Podle nás jde o to, že ruské ozbrojené složky povolaly rezervy z druhé a třetí linie obrany. Mezi Makarivkou a Staromlynivkou se mnoho nezměnilo, ale Ukrajinci se snaží postupovat jižním směrem. Momentálně v těchto místech mají své jednotky na obou stranách Mokrého Jaly, což má za následek to, že při dalším případném postupu nebudou na jedné nebo druhé straně koryta vznikat kapsy odporu mezi meandry. U osady Rivnopilja se stále vedou boje. Těchto pár domků se nachází v převážně rovinatém terénu s několika říčními koryty, takže je pro útočící Ukrajince velmi složité postupovat. U Jalynského se povedlo Ukrajincům zničit celou baterii ruských samohybných houfnic Msta-S. Ukrajinci podnikli raketové údery na Dokučajivsk a Volnovachu.

2S17-2 Nona-SV ukrajinské 25. aeromobilní brigády v nedávno osvobozeném Neskučne, Doněcká oblast.

Záporožská fronta: Na západních úsecích této fronty je situace stále značně nepřehledná, ale zároveň začali Ukrajinci z této části oblasti vypouštět videa, která ukazují těžké ztráty okupantů. Obyvatelé okupovaných území tvrdí, že stoupá míra rabování okupačními jednotkami. O jednom z případů informovali obyvatelé vesnice Očereruvate, která leží severovýchodně od Tokmaku.

Nedaleko ruského Novočerkassku došlo k požáru místní teplárny. Místní tvrdí, že byl slyšet výbuch, ale přesný důvod požáru není znám. Místní úřady již oznámily, že provoz teplárny musí být přerušen.

Navazujeme na zprávy o stažení Kadyrovců z Marjinky. Údajným důvodem pro jejich stažení je pátrání po krtkovi, který měl podle nich předat ukrajinské straně informace o pohybu Kadyrovovy “pravé ruky”, Adama Delimchanova. Ten měl být podle oficiálních ruských kanálů vážně zraněn (podle jiných zdrojů je mrtvý) při ukrajinském úderu pomocí střely Storm Shadow v Prymorsku nedaleko Berďansku před dvěma dny. Proruské kanály šíří zprávy, že informaci měl Ukrajincům poskytnout Roman Venevitin, velitel 72. motostřelecké brigády, o kterém Wagnerovci tvrdili, že svým mužům přikázal pálit na žoldáky stahující se z Bachmutu. Jde o další ze zpráv, které jsme napsali tak, jak jsme je převzali, a nejsme schopni je ověřit.

Ukrajina má do konce roku dostat další pět baterií Patriot. Firma Raytheon, výrobce těchto zařízení, plánuje navýšit výrobu na 12 kusů ročně. Ukrajinci používají střely PAC-2, které mají tříštivo-trhavou hlavici i PAC-3, které ničí cíle kinetickou energií.

Dolní komora ruského parlamentu přijala návrh zákona, který umožní uzavírat smlouvy s trestanci o jejich službě v ruských silách. Dosud byli ruští trestanci verbováni do řad žoldnéřů, kteří se spolu s pravidelnou ruskou armádou podílejí na ruské invazi na Ukrajinu. Návrh zákona obsahuje záruky pro vězně, které se týkají odpuštění zbytku trestu.

V dnešní Třešničce™ nebude záležet na velikosti. “Nové ruské radarové středisko pro monitorování vesmíru je schopné zachytit kosmické přístroje už od deseti centimetrů délky,” sdělil podle agentury TASS ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi zástupce vrchního velitele ruských vzdušných a kosmických sil Alexandr Golovko. Šojgu se podle zprávy agentury vydal do tohoto střediska na prohlídku. O jaké zařízení konkrétně jde, agentura neupřesnila, nicméně je zřejmé, že najde i ty nejmenší… no, mrkněte na video níže!

Archiv předchozích podcastů: ZDE

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme