Válka na Ukrajině: den 475

Ilustrační foto

Analýza ze dne 13.06.2023

Rusko v noci na dnešek podniklo novou vlnu vzdušných úderů proti Ukrajině. Nad většinou země se rozezněly sirény, útoky hlásily úřady v Kyjevě či Charkově. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat tvrdí, že během ruských nočních úderů se povedlo sestřelit 11 ze 14 střel s plochou dráhou letu a jeden ze čtyř dronů Šahed. Ve městě Kryvyj Rih Rusko zasáhlo několik cílů včetně pětipodlažního domu. V současné době oblastní správa hovoří minimálně o jedenácti mrtvých a několika desítkách raněných. Momentálně je protiletecký poplach vyhlášen v Charkovské a Doněcké oblasti.

Neplecha v ruské Belgorodské oblasti byla podle vyjádření Ruského dobrovolnického sboru přerušena kvůli smrti velitele sboru Danila Maznika. Maznik vedl útok na Novou Tavolžanku a padl zde 3. června. Podle telegramového kanálu RDS včera skupina opět vstoupila do Ruska v prostoru Grajvoronu. Mělo zde dojít k dronovému útoku na vlakovou soupravu, po kterém vykolejilo 15 vagonů. Gubernátor oblasti Gladkov hlásil těžké boje a ostřelování Šebekina a Vjazovoje. Obecně však nemáme pro tato tvrzení žádné pořádné vizuální potvrzení.

Danilo Maznik na fotografii za volantem ukořistěného obrněného vozidla BTR na začátku června v Belgorodské oblasti

Severovýchodní fronta: Už několik dní Rusové tvrdí, že se v tomto regionu připravuje nová ukrajinská ofenziva, ač Ukrajinci podnikají malé útoky u Kryvošijivky, prozatím se toho na této frontě děje překvapivě málo. Ruské útoky byly odraženy u Bilohorivky a u Veselého.

Bachmutská fronta: Ukrajinské ozbrojené síly pokračují v postupu na sever a na jih od zničeného města a podle videí způsobují těžké ztráty okupantům. Na severu dosáhli Berchivky, zatímco na jihu pokračují boje v okolí Kliščijivky. Ukrajinci provedli další úder pomocí střely Storm Shadow na Luhansk, pravděpodobně do oblasti křižovatek ulic Oboronná a Fabryčná, kde se nachází shromaždiště techniky, které je vidět i na google mapách.

Doněcká fronta: U Marjinky bylo odraženo několik ruských útoků, kterých se po silné propagandistické kampani Kadyrova zapojily jednotky z Čečenska. V Avdijivce začali být obránci aktivnější a ukrajinské ozbrojené složky zde provedly tři protiútoky, dva na severu, jeden na jihu města. Rusové byli poblíž Avdijivky odraženi u Severného. Ruské útoky byly odraženy v Pervomajském

Záběry z bojů “Vlčí smečky” z 3. samostatné útošné brigády u Kliščijivky

Vuhledarská fronta: Na ose Velyka Novosilka postupují ukrajinské ozbrojené složky dále na jih podél obou břehů řeky Mokri Jaly, ale zdá se nám, že ruské protiútoky ze včerejška a dnešního odpoledne ukrajinský postup trochu zpomalily. I tak je více než jasné, že se prozatimní průběh ofenzivy dá nazvat úspěšným. Některé zdroje uvádějí, že Ukrajinci útočí až do prostoru vesnice Zavitne Bažaňa jižně od Urožajneho, ale tuto informaci nejsme schopni v současné době potvrdit. Ukrajinské ozbrojené složky na hlavních osách postupují rychlostí přibližně 1-2 kilometry za den a za prvních 6 dní se jim podařilo osvobodit větší území, než okupanti obsadili za posledních 6 měsíců. Množí se informace o tom, že Rusové na mnoha místech povolali své rezervy a vrhli je do obrany. To, společně s tím, že jsme na ukrajinské straně prozatím viděli pouhý zlomek nově zformovaných brigád, stále silněji budí otázku, jestli Ukrajinci nečekají na chvíli, až okupanti nebudou mít volné rezervy, aby poté rozjeli ofenzívu v novém směru. Jižně od Velyke Novosilky i nadále probíhají těžké boje ve Staromajorském a nejspíš na severu Urožajneho. Západně odsud útočí Ukrajinici na Rivnopilju, nejspíš za účelem konsolidování územních zisků u Mokrého Jaly a Novodarivky.

Záporožská fronta: Ukrajinci stále tlačí na Huljajpolském úseku na Marfopilju a dále na západ se jim povedlo získat území nedaleko Dorožňanky. Ukrajinský dělostřelecký přepad zasáhl konvoj techniky jižně u Robotyneho a došlo ke zničení minimálně jednoho tanku a několika nákladních automobilů. Na západě oblasti pokračují boje v oblasti Pjatichatek, kde však i nadále naráží Ukrajinci na tvrdý odpor. Dnes někteří “influenceři” informovali o tom, že ruská armáda tvrdí, že se Ukrajinci blíží k Tokmaku, což je zcela objektivně nesmysl, protože ještě nepřekonali ani první obrannou linii v tomto prostoru, což je podobná vzdálenost jako mezi bachmutem a Siverskem. Boje momentálně probíhají nejméně 30 km od tohoto města. Objevily se záběry vyprošťovacího vozidla Bergepanzer 3, které odtahuje Leopard 2A6 s chybějícími pásy, což potvrzuje, že Ukrajinci jsou schopni svou poškozenou techniku stahovat zpět a odvážet na opravu. Ukrajinské střely dnes našly své cíle v Kajmance, Prymorsku a Podspirji o kousek západněji, Tokmaku a Mychajlivce. Ukrajinské tajné služby tvrdí, že jeden z nedávných úderů střelou Storm Shadow v Záporožské oblasti měl zlikvidovat náčelníka štábu ruské 35. kombinované armády, generálmajora Sergeje Gorjačeva. V minulosti sloužil jako velitel operační skupiny v moldavském Podněstří.

Činžovní dům zasažený ruskými střelami v Kryvém Rihu

V ruském Krasnodaru dnes brzy ráno hořel minimálně jeden zásobník v místní rafinérii NPP Neftěchim. Ruské úřady udávají, že byl zasažen ukrajinským dronem. Další exploze pak byla hlášena na okupovaném Krymu, v kopcích severozápadně od městečka Staryj Krym.

Majitel Wagnerovy žoldácké skupiny, Jevgenij Prigožin, dnes oznámil, že ukrajinská armáda vede v těchto fázích ofenzívu velmi kompetentně a odmítl tvrzení ruského generálního štábu o gargantuovských ztrátách se slovy, že nevidí nic jiného, než běžné bojové ztráty.

Běloruský diktátor a náruživý rostlinář Lukašenko dnes oznámil, že pokud by mělo dojít k napadení suverénního běloruského území, nebude váhat použít jaderné zbraně, které na tomto území plánuje Rusko rozmístit. Má to ovšem malý háček, Lukašenko nemá žádné jaderné zbraně a také, žádné jaderné zbraně nemá. Teoreticky jde o jeden háček, ale považujeme ho za tak významný, že jsme jej zmínili hned dvakrát. Jde totiž o to, že jaderné zbraně mají být podle dostupných informací výhradně pod ruskou kontrolou a je více než pravděpodobné, že by je ruské velení nepoužilo, pokud by k útoku na Bělorusko došlo. Neexistuje vlastně taktický zámysl pro nasazení, kde tyto zbraně mají smysl – mimo vyhrožování.

Dnešní Třešnička™ bude takovým vhledem do sousedských vztahů. Jedná se vlastně o příběh, starý jako lidstvo samo. Mnohokrát znázorněno v mnoha nejen hollywoodských filmech. Znáte to, zapšklý dědek, jehož žena se raději uchlastala než aby s ním byla a děti s ním nemluví, protože dědictví naházel do automatů a zbydou po něm jen dluhy. Náš antagonista velmi rád terorizuje své sousedy, protože si už nepamatuje, že je na světě krásně. Tedy bylo jistě krásně dřív, když všechno bylo… suprčervený. Tu nechává psí bobky na chodnících, támhle močí sousedce opilý do muškátů, onde pomlouvá a nebo do poštovních schránek cpe zbytky jídla. Proč? Protože je to prostě starej hajzl. Jeden ze sousedů to už ale nevydrží a rozhodne se dědkovi postavit. Posbírá psí výkaly, které dědek nechal na schodech domu, dá je do sáčku a položí před dědkovy dveře, se sebezapřením zapálí, zazvoní a uteče. Když dědek vyleze, začne ve výkalech divoce a zmatečně přešlapovat, aby je uhasil, následně si klekne, a… a začne se zbytky potírat. Nakonec si se staženými kalhotami dřepne a vykoná vlastní potřebu, kterou následně začne zběsile pojídat a…a už radši dost! Promiňte nám tento extrémně explicitní exkurz do třešničkářovy zvrácené duše, ale zhruba tak asi zní Putina dnešní slova, že bude potřeba vytvořit na ukrajinské hranici nárazníkové pásmo, aby se zamezilo útokům na Rusko z ukrajinského území. Nic totiž neřekne “SVO jde PPP” jako “musíme na svém území vytvořit nárazníkovou zónu, protože nám Ukrajinci schválně ubližujou.”

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme