Válka na Ukrajině: den 474

Ilustrační foto

Analýza ze dne 12.06.2023

Ukrajinské ozbrojené síly si i nadále udržují iniciativu především na Vuhledarském úseku, kde se jim během dnešního dne podařilo osvobodit několik dalších vesnice podél řeky Mokri Jaly, což bylo zdokumentováno i fotograficky. Drobné úspěchy nejspíš mají i na západě Záporožské fronty, ačkoliv je jasné, že mají ztráty na důležité obrněné i ženijní technice ještě předtím, než vůbec dosáhli první ruské obranné linie. Na ostatních frontách se bojuje v menší intenzitě, avšak Ukrajinci zkoušejí oťukávat ruskou obranu ve směru na Svatove v Luhanské oblasti.

Dělostřelecký přepad ruských pozic u Robotyne v Záporožské oblasti

Sirény v noci zněly v Sumské a Charkovské, přes den pak hlavně v Charkovské, Doněcké a Záporožské, kde se znovu rozezněly i teď na noc. Dnešní noc však byla oproti posledním dnům překvapivě klidná, ale velení ukrajinského námořnictva hlásí, že Rusové mají v Černém moři raketonosič s kapacitou osmi střel Kalibr.

Severovýchodní fronta: Ukrajinci skutečně podnikají útočné operace západně od Svatoveho, jak včera zmiňovaly naše ruské zdroje – konkrétně ve směru na Kryvošyjivku a Storoživku. Není známo, jak se jim vede, protože informace z obou stran si protiřečí a nepovedlo se nám objevit nic, co by potvrzovalo verzi jedné nebo druhé strany. Ukrajinci dnes provedli útok ve směru na Dibrovou, ale pravděpodobně nebyl úspěšný. Zdá se také, že ruské útoky u Bilohorivky nabírají na intenzitě a jsou zaznamenané ukrajinské ztráty na technice.

Bachmutská fronta: Ukrajincům se pomalu daří rozšiřovat území nikoho směrem k Jahidnému, v okolí Berchivky a v severozápadní části Bachmutu. Nejde o území nad kterým by Ukrajinci měli kontrolu, ale lze předpokládat, že se z něj okupanti stahují, nebo v něm probíhají boje. Podobná situace je i jihovýchodně od Orichivo-Vasylivky, kde se Rusové stahují z kopcovitých oblastí východním směrem. Nejtěžší boje dnes probíhaly v blízkosti doněckého kanálu a v okolí Kliščijivky, kde ruské síly v posledních 24 hodinách útočily podél kanálu.

T-64BV mod.2017 32. mechanizované brigády Ukrajiny

Doněcká fronta: Ruské útoky na Avdijivku ze směru od Spartaku byly odraženy a zdá se, že u Opytného a Vodjaného byl dnes relativní klid, úměrně tomu však stoupá intenzita dělostřeleckého ostřelování obou stran na těchto úsecích. Okupanti také podnikají letecké údery na ukrajinské pozice za frontovou linií.

Vuhledarská fronta: Dnes bylo potvrzeno osvobození Novodarivky a Storoževeho. Fotografie od ukrajinských vojáků také potvrdily osvobození Novodoněckého. Množí se informace o tom, že v průběhu dneška přešly části ruské 127. motostřelecké divize do protiútoku severně od Staromajorského. Podle zdrojů, které o této události mluví, byli ruští motostřelci na východní straně řeky krvavě odraženi a následný ukrajinský protiútok zajistil důležitou vesnici Staromajorské. Rusům se více dařilo na východní straně řeky, ale byli zastaveni před Urožajným. S největší pravděpodobností také Ukrajinci skutečně dobyli Makarivku. Nejsme schopni říci zda je toto tvrzení pravda, ale to, že je Staromajorské z větší části v rukou Ukrajinců považujeme za velice pravděpodobné. Rusové včera odstřelili stavidla na vodním díle v Ključovém, pravděpodobně ve snaze zaplavit oblasti současných bojů a znesnadnit Ukrajincům překračování řeky Mokri Jaly.

Záporožská fronta: Aktivní útočné akce obranných sil Ukrajiny na této frontě pokračují. V omezené míře tlačí Ukrajinci od Huljajpole na Marfopilju, ale nemáme žádné ověřitelné zprávy, jak se jim vede. Včera v noci se objevily fotografie dalších zničených nebo alespoň opuštěných Leopardů 2A6, 2R a odminovacích vozidel z úseku severně od Robotyne, zdá se však, že jde ztráty ze samotného začátku útočných operací, tedy zhruba čtyři dny staré. Ani v nejmenším to neznamená, že by zde Ukrajinci neměli další ztráty, ale obě strany dodržují příkladné informační embargo, takže jsme odkázáni jen na občasné zmínky, které však určitý ukrajinský postup potvrzují. Pokud by zde Ukrajinci dosahovali významnějších úspěchů, pravděpodobně bychom o tom již věděli. To poukazuje na to, že ruské síly měly v těchto místech velmi dobře připravenou obranu, aby zvládly Ukrajincům způsobit ztráty ještě předtím, než se dostanou k první obranné linii která začíná právě u Robotyne. Exploze jsou dále hlášeny v Kamjance, Tokmaku a Melitopolu.

Vasilij, volací znak “řemen” (Ремінь), důstojník lékařské služby 128. brigády

Chersonská fronta: K ránu 12. června hladina povodně v Chersonu klesla na 3 m 29 cm, zatímco v Mykolajivu se voda přes noc snížila o 6 cm, uvedl Oleksandr Prokudin, vedoucí regionální vojenské správy. Region Chersonu je nicméně téměř celý pod vodou.

Ukrajinská rozvědka uvádí, že okupační síly na Krymu zaminovaly chemičku Titan v Armjansku. HUR tvrdí, že pokud by mělo dojít k ohrožení Krymu, nebudou se rozpakovat ji odpálit. V současné době je v továrně až 200 tun dusičnanů, které by v případě výbuchu a rozmetání po okolí způsobily ekologickou katastrofu. Armjansk leží na západní přístupové cestě na Krym.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi tento týden navštíví Záporožskou jadernou elektrárnu. S odkazem na prohlášení agentury OSN to dnes napsala agentura Reuters. Pro chlazení reaktorů elektrárny i skladu s vyhořelým palivem je klíčová Kachovská přehrada, kde hladina vody klesá v důsledku úterního zničení hráze. MAAE také poukázala na možnou nesrovnalost v měření hladiny vody v přehradě, které dostávají její odborníci.

Dnešní Třešnička™ bude více než duchovní. První zprávou, jež udeřila na náš smysl pro realitu, je vyjádření Moskevského patriarchátu vší Rusi, podle kterého je “pacifismus neslučitelný s učením pravoslavné církve” a byl “vždy přítomen v kacířských doktrínách v různých dobách.” Toto prohlášení bylo učiněno v kauze pokutování kostromského mnicha Joana Burdina, který vloni v březnu na web svého kostela umístil odkaz na protiválečnou petici. Burdinovo, dalo by se říci chcimírovství, je pak v Rusku “jednostranné, imaginární, protiruské a neakceptovatelné”. V druhé části se netradičně již podruhé vrátíme na Korejský poloostrov. Tentokrát však v přímé souvislosti s válkou na Ukrajině. Raketový cvalda (zdomácněle pro anglické publikum jako Fatty Fatty Boom Boom), slunce Kim Čong-un, popřál ruskému Carovi Putinovi k dnešnímu Dni Ruska a oznámil, že “Rusko je ztělesněním svatého boje za suverenitu nezávislých států,” a že Severní Korea “vyjadřuje Rusku plnou podporu a solidaritu.” No a Putin nám ještě ve svém dnešním projevu nadělil třetí vědecky nevysvětlitelné zjevení, když oznámil, že “Rusko jako národ kráčí od vítězství k vítězství [a] že pocit hrdosti a vlastenectví spojují celý národ.” Ukradené hajzlíky a nedostatek dílů na nové Lady totiž nemohou být ničím jiným. Přeci jen, splachovací záchod je znakem civilizace. Amen.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme