Válka na Ukrajině: den 472 a 473

Ilustrační foto

10.06.2023 (den 472)

V současné fázi ukrajinské ofenzivy mezi některými odborníky stále více sílí přesvědčení, že je současný útok v Záporoží diverzním manévrem zaměřeným na oklamání nepřítele a skutečný útok teprve přijde. Nedokážeme zatím odhadnout, jak moc se tyto představy ukážou jako reálné, faktem však zůstává, že jsme zatím v boji viděli pouze zlomek nově postavených brigád ozbrojených sil Ukrajiny.

Při nočních útocích ruských dronů na jihoukrajinskou Oděsu zemřeli tři lidé a dalších 26 utrpělo zranění, informovalo jižní velitelství ukrajinské armády. Trosky bezpilotního letounu sestřeleného ukrajinskou protileteckou obranou dopadly na výškový dům, který začal hořet. Tlaková vlna vyvolaná výbuchem poškodila několik dalších panelových domů v okolí. Terčem ruského útoku se v noci na dnešek stalo také vojenské letiště v Myrhorodu v Poltavské oblasti. Telegramový kanál RBK-Ukrajina informuje, že Rusko na toto místo vystřelilo tři rakety Iskander a vyslalo rovněž útočný dron. Byla poškozena infrastruktura letiště a technika, která se na něm nacházela, ale nikdo neutrpěl zranění.

Video zachycuje úspěšný ukrajinský útok na ruské pozice. Lokace nebyla specifikována

Severovýchodní fronta: Opět dochází k silným dělostřeleckým duelům mezi Dvoričnou a Kupjanskem. Ukrajinci i nadále tlačí ve směru na Pidkujčansk. V těchto místech, jako podél většiny tohoto úseku, mají výškovou převahu, která jim umožňuje ostřelovat ruské pozice z relativního bezpečí. Situace zůstává neměnná jak zde, tak i v okolí úseku Kreminna-Bilohorivka. Byly hlášeny dopady ukrajinských střel do okupované Pavlivky.

Bachmutská fronta: Tlak ukrajinských sil kolem Bachmutu trvá již několik dní. V současné době Rusové informují, že Ukrajinci přemisťují jednotky z okolí Slovjansku a Kramatorsku do blízkosti Časiv Jaru a Bachmutu. Ukrajinské síly se zde na některých místech posunuly vpřed až o 1400 metrů. Rusové se snaží budovat obrannou linii, zároveň vyrážejí do protiútoků. Na sever od Bachmutu probíhají ukrajinské útoky na Zalizňanske a Orichivo-Vasylivku. Ruské kanály spojené s Wagnerem tvrdí, že ukrajinské ozbrojené složky provádí průzkum bojem v okolí vesnice Jahidne a situace se zde pro okupanty nevyvíjí příznivě. Další místo, kde se Ukrajincům daří postup je Berchivka a boje nyní probíhají ve vesnici samotné. Zdá se, že se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo získat nějaké území v jihozápadní části Bachmutu, ale předpokládáme, že se nejedná o velké zisky.

Doněcká fronta: Ruský útok odražený u Majorsku. Na jihozápadě Avdijivky probíhají vzájemné protiútoky u Vodjaneho a Opytneho, ale pohyb fronty není zaznamenán ani na jednu stranu. Další odražený ruský útok na Sjeverne a Pervomajské, na město útočí Rusové 9 měsíců. Boje probíhaly i v Marjince, ale okupanti zde prakticky nepostoupili a ukrajinské síly i po 16 měsících drží západní část města, zároveň se však ukrajinským protiútokům podařilo v okolí města vytlačit okupanty z několika pozic.

Vuhledarský úsek: Na tomto úseku stoupá aktivita ruského letectva, které se snaží útočit především na týlové oblasti ukrajinských sil, které tlačí na obranné linie okupantů u Volodymyrivky, Novodoněckého a jižně od Velyke Novosilky. Ačkoliv někteří analytici tvrdí, že zde mohou mít Ukrajinci další úspěchy, neobjevily se žádné vizuální důkazy. K explozím došlo v okupovaných městech Manhuš a Spartaně.

Ukrajinští vojáci u ukořistěného tanku T-90

Záporožská fronta: V oblasti pokračují těžké útočné bitvy obranných sil Ukrajiny. Ukrajinci postupují a i když se stále jedná spíše o taktickou rovinu, tak vylepšení pozic je pro další postup velmi důležitá věc. U Velyke Novosilky je ukrajinský postup pomalejší, ale i zde je ze zveřejněných videí znatelný ukrajinský postup, který z východu tlačí zemí nikoho směrem k Blahodatne. Ze západu se ukrajinské jednotky přibližují směrem k Storoževe. Pokud zde budou Ukrajinci postupovat dál, hrozí ruským silám ve vesnice Neskučne, že budou odříznuti od zbytku sil okupantů. V okolí samotného Neskučne se daří ukrajinským ozbrojeným silám zlepšovat své postavení. Více na západ je ukrajinský postup rychlejší. Poté, co se ukrajinské síly vypořádaly s počátečními problémy, podařil se jim znatelný postup směrem k Orichivu, který odhadujeme na přibližně 6 kilometrů. Jejich prvotní postup se zastavil ve vesnici Robotyne, ve které nyní probíhají tvrdé bitvy. Pokud se zde podaří Ukrajincům prorazit, znamená to, že byla v tomto směru prolomena první linie Ruské obrany. Další místo, na kterém se ukrajinským ozbrojeným silám podařilo vypudit Rusy z první obranné linie, je Verbové jižně od silnice T0815. V této části fronty jsme prozatím zaznamenali práci ukrajinské 33. samostatné mechanizované brigády a 128. samostatné útočné horské brigády, proti kterým stojí 70. a 291. střelecký pluk a samostatný 22. a 45. gardový pluk okupantů. Z videí které jsme měli možnost vidět se zdá, že se ruské síly stáhly na druhou obrannou linii v relativním pořádku a nejednalo se o chaotický ústup. Dále se zdá, že se Ukrajincům podařilo osvobodit Lobkove. Okupovaný Tokmak byl během posledních dvaceti čtyřech hodin zasažen až desítkou střel. K dalším úderům došlo v Berďansku, Kamjance, Melitopolu, Myrném a u Novodniprovky.

Chersonská fronta: Na pravém břehu Dněpru stále pokračují záchranářské práce, které jsou narušované dělostřeleckými údery okupantů. Okupační správa oblasti hlásí, že byl raketou zasažen přístav Zaliznyj Port, který leží na jihu Chersonské oblasti.

Ukrajinský bojovník s přenosným protiletadlovým systémem Igla

V noci byla zasažena ruská základna jednotky Vostok na Arabatské kose ve Ščaslyvcevem. Na tomto místě byl před dvěma měsíci i ruský diktátor Putin, a jde mimo jiné i o hlavní stan ruského velitelství Dnipro. Tento útok přišel pouhý den poté, co byla zasažena jiná ruská základna v Heničesku. Ruská protivzdušná obrana byla aktivní nad Simferopolem na okupovaném Krymu.

Dnes se objevily záběry mrtvých ruských vojáků, vyplavených na březích Dněpru. Není důvod pochybovat o tom, že jde o oběti protržení Kachovské přehrady. Vojáci se nejspíš nestačili stáhnout, když došlo k protržení a vylití. Lidé se nás ptají, zda si stále myslíme, že přehrada se protrhla vlivem dlouhodobého poškození. Objevují se informace, že Norové detekovali na místních seismografických stanicích explozi, ale vzhledem k rozcházejícím se časovým údajům mezí detekovanou explozí a prvotními informacemi o protržení stále ponechávají prostor pro pochyby. Situaci i nadále sledujeme a budeme informovat o dalším vývoji. Připravujeme pro vás článek, kde tyto informace zohledníme. Pro pochybovače – Není pochyb, že je za tuto katastrofu zodpovědné Rusko!

Vládní komise pro legislativní činnost ruské Gosdumy odmítla podpořit návrh zákona, který by “umožňoval” připojit k Rusku země nebo části zemí, které “sdílí ruské kulturní hodnoty, s přihlédnutím k rozdělení většiny občanů cizího státu nebo části kultury Ruské federace jako jedinečného dědictví jejího mnohonárodnostního obyvatelstva”. Návrh zákona předložili v červnu 2022 členové strany Spravedlivé Rusko. Zdá se být patrné, že některé dementní nápady ruských imperialistů jsou moc i na ruskou vládu.

Dnešní Třešnička™ bude toaletní. Hygienická společnost Essity se totiž zbavuje svých provozů v Rusku. Essity, jež vlastní značku toaletních papírů Zewa nebo dámských vložek Libresse, podepsala smlouvu s kupcem a transakci nyní schválily ruské úřady. Očekává se, že transakce bude dokončena během druhého čtvrtletí roku 2023. Společnost začala v dubnu 2022 pracovat na odchodu z ruského trhu, když bylo provedeno snížení hodnoty aktiv firmy v Rusku ve výši přibližně 1,7 miliardy SEK. V roce 2022 činily čisté tržby v Rusku přibližně 2 % celkových čistých tržeb skupiny. Dopad na zisk bude vykázán po dokončení transakce, ale neočekává se, že bude mít významný finanční dopad. K dlouhotrvajícímu problému s připojením kořistních záchodů bez vodovodu tak přibyl zádrhel přímo na pos*ání. Vždycky je tu ale Moskovskij Komsomolec.

11.06.2023 (den 473)

Po prvotních ne úplně dobrých zprávách se zdá, že ukrajinská ofenzíva začíná nést výsledky. Je patrné, že slova ruských a proruských propagandistů, často papouškovaná ruskými pátými kolonami, se nenaplnila a Ukrajincům se daří sice v omezené míře, ale přesto osvobozovat území v Doněcké a Záporožské oblasti. Ruské zdroje hlásí ukrajinský postup, a sami Ukrajinci začínají jejich slova opatrně potvrzovat fotografiemi a videi na sociálních sítích.

Ukrajinská protiletecká obrana podle mluvčího Juryje Ihnata v noci zneškodnila 6 íránských dronů Šahed. V noci a ráno byl poplach vyhlášen ve východní polovině Ukrajiny, přes den především v Doněcké, Záporožské a jižních oblastech. Před pár hodinami byl hlášen vzlet letounů MiG-31K s Kinžaly, což vedlo k plošnému vyhlášení protivzdušného poplachu po celé zemi.

1. útočný prapor 3. útočné brigády útočí na ruské pozice v prostoru Bachmutu

Severovýchodní fronta: Tento úsek je v poslední době především o pozičních bojích, kterým sekunduje dělostřelectvo obou stran. Ukrajinci i okupanti pravděpodobně nemají dostatek síly na to, aby frontami hýbali, protože většina bojeschopných sil je na Doněcké a Záporožské frontě. V průběhu dne se však na ruských telegramových účtech objevily informace, že Ukrajinci něco chystají v oblasti Stelmachivky a Svatoveho. Tvrdí, že Ukrajinci vytahují techniku, o které doteď neměli Rusové ponětí, že ji zde vůbec mají. Na jihu obnovili Ukrajinci bojové operace u Červonopopivky. Okupanti také pokračují v bojích u Bilohorivky a je možné, že se mohou pokusit k městu dostat z druhé strany křídovcového lomu.

Bachmutská fronta: Na sever od Bachmutu probíhají poziční boje u Zalizňanského, Orichivo-Vasylivky, směrem na Bohdanivku a v Berchivce. I přes stálé boje a ukrajinský tlak se zdá, že se fronta oproti včerejšku prakticky nezměnila. Na jihu města se vedou těžké boje v okolí Kliščijivky a to jak na severozápad, tak na jihozápad od ní. Ale ani zde jsme nezaznamenali změny na frontě. Rusové se pokusili postoupit směrem na Bílou Horu, obránci je však zastavili. Úplně na jihu fronty pokračují ukrajinské ozbrojené složky ve snaze vytlačit Rusy za Donbaský kanál, což se jim na mnoha místech povedlo.

23. mechanizovaná brigáda s obrněnými vozidly MRAP International MaxxPro

Doněcká fronta: Ukrajinský postup jižně od Orichivu začínají potvrzovat sami Ukrajinci. Jižně od Velyke Novosilky Ukrajinci osvobodili vesnice Neskučne, Blahodatne a Skoroževe. Navíc se ukrajinským ozbrojeným složkám podařilo přiblížit se k Urožajnemu z východu a boje se vedou těsně u vesnice, nebo přímo v ní. V této oblasti Ukrajinci nadále tlačí na Makarivku. Ruské kanály tvrdí, že ve vesnici se již bojuje a Ukrajinci v ní nejspíše získali udržitelné pozice. Makarivka leží v údolí pod vesnicemi již osvobozenými Ukrajinci, což by mělo usnadnit její osvobození a poté budou ukrajinské ozbrojené složky pokračovat na Staromajorske. Některé ruské zdroje hlásí, že Ukrajinci osvobodili i Levadne a Novodarivku, ale zde bychom ještě byli opatrní. Je však ověřené, že o Levadne probíhají boje. V této části fronty jsme zatím zaregistrovali práci 23. a 31. samostatné mechanizované brigády a 37. samostatné brigády námořní pěchoty. Nejedná se zatím o opevněné oblasti, nejsou součástí první ruské obranné linie, ta začíná jižněji.

Záporožská fronta: Ukrajinské ozbrojené složky dnes po osvobození Lobkového pokračovaly dále na jih, prozatím byli zastaveni na severu vesnice Pjatychatky, kde terén poskytuje výhodu okupantům. Ukrajinci otevřeli novou osu po které útočí, tentokrát v oblasti města Huljajpole, kde bojují o vesnici Marfopilju. V Jakymivce ukrajinské speciální síly nebo partyzáni vyhodili do vzduchu železniční most na jediné trati vedoucí na Krym, což značně skomplikuje ruskou logistiku. K dopadům ukrajinské rakety došlo na silnici mezi Zapovitným a Velykou Bilozerkou na západě oblasti, na jižní výpadovce Tokmaku a v Kamjance a Komyš-Zorji.

Neskučne, jižně od Velyké Novosilky osvobozeno

Chersonská fronta: Po zničení hráze Kachovské přehrady na řece Dněpr přestává vtékat voda do Severokrymského kanálu, který je klíčový pro zásobování vodou Krymského poloostrova anektovaného Ruskem. Informuje o tom britská vojenská rozvědka nebo ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na uživatele sociálních sítí.

Krym/Černé moře: Rusové hlásí další útok na Černomořskou flotilu pomocí dronů. Cílem byla střední průzkumná loď SSV-201 Priazovje, nacházející se asi 300 kilometrů jižně od Sevastopolu. Rychlé, dálkově ovládané čluny s náloží údajně zaútočili na loď kolem 1:30 noční. Posádka je však prý všechny úspěšně zničila. V těsné blízkosti podle ruského ministerstva obrany operoval dron RQ-4B “Global Hawk” Spojených států amerických. Rusové nepředložili žádný důkaz, že by se tato událost stala.

Oprava: Rusové nakonec přece jen poskytli video, na kterém je zachycena střelba na hladinový dron. Problém však je, že je to natočeno za plného světla, což nekoresponduje s jejich tvrzením, že útok proběhl v noci. Ach ty detaily.

Ukrajinští bojovníci, kteří se dnes vrátili ze zajetí

Ukrajina získala zpět 95 ukrajinských válečných zajatců. Jedná se o členy armády, Národní gardy a pohraničníků. Propuštění byli také účastníci snahy o záchrannou operaci z Azovstalu, kteří leteli vrtulníkem do Mariupolu, ale byli sestřeleni. Další ukrajinští bojovníci byli Rusy zajati na Hadím ostrově, v Bachmutu a Černobylu.

Ministr obrany Sergej Šojgu podepsal dekret, který nařizuje všem “dobrovolnickým formacím” aby podepsali smlouvu s ruskou armádou do 1. července. “dobrovolnické formace” jsou eufemismem pro žoldácké skupiny, které jsou podle ruských zákonů nelegální. Ministerstvo chce vnést do těchto útvarů “legálnost, výstrojní předpisovost a koordinaci a podporu jejich úkolů”.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin vzkázal ruskému ministrovi obrany Sergeji Šojguovi, že s ním nebude podepisovat žádné smlouvy. Prigožinovy žoldáci budou pokračovat ve své práci a budou projednávat své kroky s generály “nalevo i napravo”. Na nějaké smlouvy může prý Šojgu zapomenout. Prigožin si pak neodpustil svou pravidelnou kritiku ruského ministerstva obrany jako takového. Kromě toho také vyhlásil nábor nových členů do své žoldácké skupiny, údajně pro akci “Marš na Varšavu.” Věříme, že Poláci se již nemohou dočkat a v dáli slyšíme svist peří a dupot koní.

Dnešní Třešnička™ bude ajznboňácká. Dnes totiž došlo k další pozoruhodné sérii útoků na železnici okupantů. Exploze byly hlášeny nedaleko Berďansku. Navíc partyzáni odstřelili železniční most v okupované Jakymivce v Záporožské oblasti nedaleko Melitopolu. Most sloužil k přepravě vojenského vybavení po jediné pozemní železnici na okupovaný Krym.

Na samotném Krymu pak došlo k další explozi. V Kirovském okrese byla poškozena trať, kvůli čemuž havaroval nákladní vlak. Dva lidé měli být převezeni do nemocnice kvůli zranění střepinou. K explozi došlo prý přímo před lokomotivou, což vysklilo přední okna, strojvůdce, ale prý stihl zatáhnout nouzovou brzdu a nebyl zraněn. Výbuch nastal na trase spojující Krym s Ruskem před Krymským mostem. Pokud jsou tedy naše výpočty správné, tak je právě Krym efektivně odříznut od železničního zásobování. Nevíme sice na jak dlouho, ale věříme, že dnešek rozhodně nebude v Rusku Dnem železničářů.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme