Válka na Ukrajině: den 471

Ilustrační foto

09.06.2023

Dnes ukrajinské síly nadále pokračují v intenzivních útočných operacích v několika sektorech fronty v Záporoží. Zatím nejtěžší boje pokračují ve směru na Tokmak, kde byli Rusové nuceni ustoupit. Zdá se, že prozatímní modus operandi ukrajinské ofenzívy představuje nepřetržitý tlak na pozice nepřítele, spojený s manévrovou činností, při které se ukrajinské ozbrojené složky snaží odříznout přední linie protivníka. V tuto chvíli se zdá, že hlavní osou ofenzivy je právě Tokmak, zatímco menší útok byl s předstihem zahájen prostoru mezi Vuhledarem a Velykou Novosilkou. Ofenzíva je zatím v úplných začátcích a situace je stále dynamická. Prozatím neznáme přesné rozmístění ukrajinských jednotek, ani jejich záloh. Nikdo se zdravým rozumem by z těchto omezených informací a v tomto bodě ofenzivy neměl vyvozovat žádné vážné závěry. Mějte toto prosím na paměti.

Jeden tank Leopard 2A6, BMR-2 a čtyři bojová vozidla pěchoty M2 Bradley byly poškozeny/opuštěny během nedávného ukrajinského útoku v Záporožské oblasti. IFV patří ukrajinské 47. mechanizované brigádě.

Belgorodská fronta (neboli Neplecha): Ve světle událostí na jihu Ukrajiny se zdá, že činnost ruských dobrovolnických skupin a místních partyzánů v Belgorodské oblasti byla utlumena. Nemáme žádné relevantní zprávy z této zóny, ale domníváme se, že zde neprobíhá žádná výrazná aktivita.

Severovýchodní fronta: Ukrajinci vedou útočné operace mezi Stelmachivkou a Pidkujčanskem. Rusové útočí směrem z Kuzmyne a snaží se dostat k Serebrjance, což se jim zatím příliš nedaří. Stejným směrem okupanti útočí i od Šypylivky, ale ani odtud se jim nedaří. Na jihu této fronty okupanti tlačili na Vesele a byli odraženi i zde.

Bachmutská fronta: U Berchivky Ukrajinci stále postupují směrem k silnici M-03. Rusové se snaží tlačit směrem na Chromové, ale útoky postrádají sílu a nejsou úspěšné. Drobný postup Ukrajinců je jižněji u Kliščijivky. Ukrajinci se zde snaží dostat na kopce, které ji přehlížejí a dále na jih od ní se jim to pomalu daří. Jinak zde probíhají převážně statické boje.

Doněcká fronta: Okupanti přešli na jihozápadě Avdijivky do protiútoku a opět tlačí k Sjevernemu. Stejně tak stále tlačí v Pervomajském, ale nemáme informace o tom, že by zde byli úspěšnější než v předchozích dnech. Další neúspěšný ruský útok proběhl u Opytneho a pokus o útok od Spartaku byl překažen ukrajinským dělostřelectvem.

Upozorňujeme, že nezanedbatelná část informací, které k ukrajinské protiofenzívě máme, pochází z ruských zdrojů, protože na ukrajinské straně je ticho po pěšině a nejsme schopni přesně určit, jak hluboko či zda vůbec se Ukrajincům povedlo v různých úsecích fronty postoupit.

Ukrajinský MBT s protiminovou úpravou.

Vuhledarský úsek: Severozápadně od Storoževa, jižně od Velyke Novosilky obsadili Ukrajinci vyvýšené území a donutili okupanty k ústupu. Boje již probíhají jižněji, nedaleko Staromajorskeho a Makarivky. Z videí postupující ukrajinské techniky na jihozápad od Novodoněckého se dá usuzovat, že se zde podařilo prorazit ruskou obrannou linii. Je otázka jaký je stav v samotném Novodoněckém, protože z něj nemáme žádné informace.

Záporožská fronta: Situace na frontě je velmi nepřehledná a skutečně ověřitelných informací je je velmi málo. Mezi Orichivem a Malou Tokmačkou pokračují ukrajinské útoky, Ukrajinci prokazatelně obsadili území severně od Robotyne a zdá se že ve vesnici už nejsou Rusové. Myslíme si, že se Ukrajincům podařilo vytvořit předmostí v samotné vsi, ale z větší části se jedná o zemi nikoho. Po včerejším ústupu okupantů z Lobkoveho tuto vesnici kontrolují Ukrajinci. Sociálními sítěmi proběhly asi den a půl staré záběry zničených obrněných vozidel Bradley a tanku Leopard 2A6. Tyto konkrétní stroje se pravděpodobně ještě ani pořádně nepodívaly do boje a vyřazeny byly nejspíše dělostřelectvem, z čehož vyvozujeme, že vznikly při prvním kontaktu s připraveným a zakopaným nepřítelem. Dojít k tomu mělo v orichivském sektoru fronty jihovýchodně od Novodanylivky. Pokud byla zničená technika vykoupena ziskem území, pak její ztráta jistý smysl měla (a navíc bude možné ji buď opravit nebo z ní použít nepoškozené díly). Opět byly zaznamenány exploze v Tokmaku.

Chersonská fronta: Ukrajinské úřady evidují pět obětí v Chersonské a Mykolajivské oblasti a 13 pohřešovaných, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko. Přestože voda v zatopených oblastech opadává, situace je na některých místech kritická a evakuace pokračují. Počet obětí záplav v Ruskem okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny stoupl na osm, uvedla ruská agentura TASS. V ruských prokremelských médiích ale není situace po protržení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny hlavním tématem. Záplavy po zničení přehrady přitom z větší části postihly území okupované ruskými silami, o kterém Moskva hovoří jako o součásti Ruska. Okupační správa kromě toho nezvládala evakuaci obyvatel, a vojáci podle informací v některých případech dokonce bránili v odjezdu z postižené oblasti lidem bez ruských pasů.

Jeden člověk zemřel a další tři utrpěli zranění při nočních ruských útocích ve městě Zvjahel v Žytomyrské oblasti v západní části Ukrajiny. Dopadly tam úlomky rakety, kterou sestřelila ukrajinská protiletecká obrana, s odvoláním na místní úřady. “Podle předběžných informací byla dnes v noci při leteckém poplachu zničena jedna raketa. Kvůli dopadu úlomků v Zvjahelu byl zcela zničen jeden obytný dům, dalších 12 je poškozených,” uvedl šéf vojenské správy Žytomyrské oblasti Vitalij Bučenko.

Delta Dněpru. Podle Ruska důkaz ukrajinských zvěrstev.

Spojené státy americké chystají další balíček vojenské pomoci v hodnotě 2 miliard dolarů.
Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů, zaměřená bude především na protivzdušnou obranu, konkrétně odpalovací zařízení a rakety Hawk, dělostřeleckou munici ráže 105 a 203 milimetrů, bezpilotní systémy Puma, raketové systémy naváděné laserem a prostředky pro výcvik a údržbu. Nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu oznámil Pentagon. Další balíček by pak měl obsahovat dva typy pokročilé munice pro PVO Patriot, konkrétně PAC-3 a GEM-T, které jsou podle Raytheonu určeny pro záchyt taktických balistických střel, střel s plochou dráhou letu a nepřátelských letadel.

Belgie dodá ukrajinské armádě dělostřeleckou munici ráže 105 milimetrů v hodnotě 32,4 milionu eur. Oznámilo to belgické ministerstvo obrany. Podle něj Belgie zatím poskytla Kyjevu vojenskou pomoc celkem za 306 milionů eur. „Munici nakoupíme od belgického průmyslu a dodáme v nejbližším možném termínu,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Rusko začne s rozmisťováním jaderných zbraní v Bělorusku hned po dokončení stavby jejich skladu na začátku července, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin během schůzky s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v černomořském letovisku Soči. „Pokud jde o nejcitlivější otázky, na kterých jsme se domlouvali, vše jde podle plánu. Jak víte, 7. či 8. července skončí příprava příslušných zařízení a hned poté zahájíme kroky související s rozmístěním příslušných druhů zbraní na vašem území. Vše tedy postupuje podle plánu, vše je stabilní,“ řekl Putin, kterého citovala státní agentura TASS. „Celkově je situace stabilní, a dokonce bych řekl, že dobrá. Spolehlivě spolupracujeme v této oblasti,“ dodal.

Island uzavřel svou ambasádu v Rusku a Rusům doporučil, aby omezili své aktivity v Reykjavíku. Požádal také Rusko, aby v souladu s článkem 11 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích omezilo činnost svého velvyslanectví v Reykjavíku a snížilo úroveň diplomatického zastoupení.

Dnešní Třešnička™ bude o malém, adoptovaném a výjimečně zlém bratříčkovi Ruska. Po roce existence této peckovité části našich analýz se tak poprvé odchýlíme od tohoto (ne)vděčného tématu a napíšeme si něco o Raketovém mužíčkovi ze Severní, nebo-li nejlepší Koreje. Ten totiž v zemi, kterou jeho rodinná dynastie již desítky let trápí hlady, vymýšlí hovadiny. Dnes třeba zakázal sebevraždy. Ano, v Koreji nejen, že nesmíte vybočovat účesem, jídlem navíc, nebo třeba stylem oblékání, který by neschválil sám velký Kim-Ir Sen, ale nesmíte už ani ukončit svůj vlastní život. Za nepovedenou sebevraždu vám totiž bude hrozit trest, protože jde o “zradu socialismu.”

Jihokorejská Národní zpravodajská služba koncem května oznámila, že počet sebevražd se v sousední zemi oproti loňskému roku zvýšil asi o 40 procent. Jedná se tedy pravděpodobně o jediné procentuální navýšení, který soudruzi nedokáží uměle udržovat nad 100%.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme