Válka na Ukrajině: den 470

Ilustrační foto

Analýza ze dne 08.06.2023

Zdá se, že je to tady. Dlouho očekávána ofenziva Ukrajinských ozbrojených sil je zřejmě v plném proudu. Od dnešního rána k nám přicházejí zprávy o nástupu na záporožské frontě. Držíme klukům palce.

Belgorodská fronta (neboli Neplecha): Některé kanály tvrdí, že vojáci protikremelské legie drží své pozice již 8. den. Pravdivost této informace nejsme schopni potvrdit ani vyvrátit žádným důkazem. Na telegramovém kanálu Jevgenije Prigožina se objevilo poselství, ve kterém “Putinův kuchař” vyzývá gubernátora oblasti, aby jej požádal o pomoc při obnově pořádku.

Leopard 2A4 na Ukrajině

Kolem sedmé večerní byl vzdušný poplach vyhlášen v západních, středních, jižních a východních oblastech Ukrajiny. Během dne zněly sirény také v Kyjevské, Charkovské, Doněcké, Záporožské, Chersonské a Oděské oblasti. V noci byl poplach vyhlášen především v severních ukrajinských oblastech. Ruská PVO byla opět aktivní v Bělgorodské oblasti a nad okupovaným Doněckem.

Severovýchodní fronta: Na této části fronty je situace stabilní a pravděpodobně z důvodů níže popsaných je o tomto úseků méně informací. V okupovaném Luhansku se dnes ozvalo několik silných explozí a většina analytiků se shoduje na tom, že byly způsobeny zásahy střel s plochou dráhou letu Shadow Storm. Zasažena byla kromě jiného také průmyslová zóna Luhanskteplovoz.

Bachmutská fronta: Ukrajinci postupují v oblasti Berchivky, která se dá nyní považovat za zemi nikoho. U Berchivky se nejspíš Ukrajinci snaží vzít Paraskovijivku do kleští od Berchivky na jihu a silnice E40 ze severozápadu, cílem zde bude odříznout celé severní křídlo okupantů. Ukrajincům se podařilo znovu se přiblížit až na několik stovek metrů ke Kliščijivce a zkonsolidovat územní zisky až u křižovatky severozápadně nad vesnicí. Dále na jih Ukrajinci tlačí okupanty na východ za kanál a zdá se, že západní břeh je plně pod Ukrajinskou kontrolou po celé délce.

Obsluha 155mm houfnice M777

Doněcká fronta: Ukrajinci postupují na Vodjane a Optyne je také pod tlakem. Ruský útoky byl odražen v Pervomajském. Ruské útočné operace na tomto úseku prakticky ustaly a omezují se především na defenzivní operace jihozápadně od Avdijivky, kde Ukrajinci tlačí ze severu a západu. V Marjince opět došlo k ostřelování ukrajinských pozic salvovým raketometem TOS-1A na jižní straně Sportovního rybníku. Britské ministerstvo obrany tvrdí, že do bojů o město byli vrženi čečenští kadyrovci, ale jejich útok byl rozdrcen.

Vuhledarský úsek: Novodoněcké u Veliké Novosilky je stále pod tlakem Ukrajinců, kterým se podařilo postoupit na západ od města a získat zde předmostí. Informace o tom, že byl ve vesnici rozdrcen ukrajinský útok, pokládáme za nepravděpodobné, protože hlavní osa útoku v těchto místech vede právě mezi Novodoněckým a Neskučným, kde je asi deset kilometrů široký pruh polí. I dnes se ozvalo několik explozí v okupovaném Mariupolu.

Záporožská fronta: Ukrajinská protiofenzíva naplno začala. Na celém západním úseku fronty probíhalo v noci těžké ostřelování a ruští milblogeři hlásí silné ukrajinské útoky. Zdá se, že se Rusové stáhli z Lobkového, ale nejsme si jistí, jestli ho už Ukrajinci kontrolují. Víme však, že ruské síly ostřelují oblasti jižně od něj. Ruské zdroje tvrdí, že po mnohahodinové dělostřelecké přípravě měly ukrajinské jednotky prolomit první linii ruské obrany a vstoupit do vesnice Robotyne, kde mají probíhat těžké boje. Toto tvrzení nedokážeme potvrdit, ani vyvrátit. Ještě ráno přitom okupační správce Záporožské oblasti Vladimir Rogov tvrdil, že se ukrajinské útoky podařilo rozdrtit. Objevily se záběry, které naznačují zničení prvního Leopardu 2, pravděpodobně z 33. mechanizované brigády. Ačkoliv je z videa zveřejněného ruskou armádou patrné, že ke zničení vozidla dojde v přítomnosti dalších Leopardů 2, nedá se se stoprocentní jistotou určit o jaký jde stroj, neboť proporce odpovídají Leopardu, ale i francouzskému AMX-10. Právě přítomnost těchto strojů na bojišti naznačuje, že ofenzíva se naplno rozbíhá. Jsme si jistí, že neútočí pouze 33. mechanizovaná brigáda, protože ta je součástí 10. operačního sboru, který je složený z 37. brigády námořní pěchoty, 47. útočné brigády, 82. útočné výsadkové brigády, 115., 116., 117. a 118. mechanizované brigády. Dále jsou hlášeny exploze z Berďansku, Tokmaku, Kajmanky a Melitopolu. Obě strany masivně nasazují dělostřelectvo.

Ruské video, na kterém by měl být zničen první ukrajinský Leopard 2. Ztracený stroj se nám však nepodařilo uspokojivě identifikovat

Chersonská fronta: V zatopených částech Chersonu probíhají evakuační práce, které ztěžuje ruská dělostřelecká palba. I podle informací od Team4Ukraine, jehož členové jsou na místě s loďkou je situace na místě těžká. Město dnes navštívil ukrajinský prezident Zelenskyj, který také zavítal do Mykolajivu. Obyvatelé okupované části oblasti si stěžují, že okupační správa neorganizuje žádnou evakuaci a nechává lidi, aby si poradili sami. Ukrajinský generální štáb prohlašuje, že Rusové na protržení hráze nebyli připraveni a části 7. útočné výsadkové divize a 20. armádního sboru utrpěly škody na lidské síle, výzbroji i vybavení.

Generální ředitel MAAE Rafael Grossi dnes oznámil, že hladina v chladících nádržích Záporožské jaderné elektrárny klesá tempem zhruba 5-7 cm za hodinu. Ačkoliv v současné době není chlazení reaktorů přímo ohroženo, mohlo by to v budoucnu znamenat riziko, že nebude možné je spolehlivě chladit, což by mohlo vyústit v katastrofu. Zaměstnanci elektrárny proto pracují na doplňování vody.

Skupina zemí NATO by mohla vyslat své vojáky na Ukrajinu, pokud členské státy na blížícím summitu ve Vilniusu neposkytnou Kyjevu hmatatelné bezpečnostní záruky. Ukrajincům je proto nutné nabídnout cestu ke členství, aby se zabránilo eskalaci situace, řekl někdejší generální tajemník obranné aliance Anders Fogh Rasmussen britskému listu The Guardian.

Vyhoštění zaměstnanců velvyslanectví Ruska na Slovensku a rozhodnutí Bratislavy snížit počet pracovníků ambasády této země dočasně utlumilo aktivity ruských zpravodajských služeb na Slovensku. Ve zprávě o bezpečnosti v zemi za rok 2022 to uvedl úřad slovenské vlády.

Dnešní Třešnička™ bude o nečekaných následcích vlastních činů. Objevily se informace, podle kterých začínají vojáci v Belgorodské oblasti masově rozdávat předvolání před odvodní komise. Jedním z důvodů má být snaha naverbovat do ruské “teritoriální obrany” lidi, kteří by se podíleli na ochraně regionu. Informaci nelze nezávisle ověřit, ale když se podíváme, co zvládly během několikadenních nájezdů malé jednotky ruských rebelů z RDS a jaké problémy s nimi měla pravidelná ruská armáda, domníváme se, že nabírání ruských civilistů, aby bránili Bělgorodskou oblast, je prostým prodlužováním snahy regionu osamostatnit se od ruského jha. Nutno podotknout, že civilisté, kteří ještě donedávna pomáhali roztleskávat ruské válečné úsilí, musí být v pořádném šoku, že se válka týká i jich. Nejspíš ale poslechnou a půjdou bojovat, protože to je PPP.

Včera byl další z našich již tradičních středečních video podcastů. Bavili jsme se samozřejmě o přehradě, ale hlavně o tom, jaký dopad budou mít západní tanky na východní bojiště. Jelikož mnoho lidí si přeje vidět záznam i jinde, než na Twitchi, tak již je dostupný i na Youtube našeho partnerského projektu Brotherhood of Terra. Odkazy níže.

Youtube video: TADY

Archiv předchozích podcastů: ZDE
Odkaz na Twitch: HÍR

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme