Válka na Ukrajině: den 468

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhošedesátéhoosmého dne invaze na Ukrajinu 06.06.2023

Od časného rána plní mediální prostor zprávy o protržení Kachovské přehrady. V záporožské sekci se proto pokusíme dát dohromady, čemu věříme a zřejmě dojdeme k nepopulárnímu názoru.

Belgorodská fronta (neboli Neplecha): K akcím protiputinovských ruských militantů v Belgorodské oblasti v tuto chvíli nemáme žádné relevantní informace. Bylo zveřejněno několik videí, ale nedá se s jistotou určit, zda byla skutečně natočena dnes.

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev, na který podle zdejších představitelů směřovalo přes 20 raket, které se ale podařilo sestřelit. Útoky byly hlášeny také z Charkova. Letecký poplach platil dočasně opět na celém území Ukrajiny, informují agentury Ukrinform a Reuters. Vitalij Kličko, starosta ukrajinské metropole, která je v posledních týdnech terčem nočních útoků pravidelně, uvedl, že výbuchy, které se v Kyjevě ozývaly, byly způsobeny zásahy protivzdušné obrany proti ruských útočným prostředkům. „Všechny byly sestřeleny,“ doplnil později šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko. I přesto však k explozím v hlavním městě došlo.

Severovýchodní fronta: Rusové masivně ostřelují oblast mezi Kupjanskem, Masjutivkou a Dvoričnou.Pravděpodobně se tím snaží vyhnat Ukrajince z obranných postavení, protože výsledky zde neodpovídají vynaloženému úsilí. Okupanti také pokračují v útocích ve směru na Nevelske, v Serebrjanském lese a u Bilohorivky. Situace je na této frontě však celkově neměnná.

Norští instruktoři s ukrajinskými vojáky

Bachmutská fronta: Na sever od města pokračuje ukrajinský postup k nádrži Berchivka a podle ruských zdrojů pokračují okupační jednotky v pomalém stahování v těchto oblastech a na jižní straně nádrže Pivničnyj. Z úseku kolem Kliščijivky hlásí především proruské zdroje, že ukrajinské speciální síly se několikrát dokázaly dostat až k vesnici. Pokud tomu tak je, jde o průzkum bojem, který by mohl předznamenat větší útoky.

Doněcká fronta: Jihozápadně od Avdijivky pokračují tvrdé boje a Ukrajinci se snaží posunout frontu do Opytného a Vodjaného. Z ukrajinské strany však nejsou téměř žádné informace. Jižně od Nevelského dokázali Ukrajinci pravděpodobně zkonsolidovat svá obranná postavení v území nikoho, čímž tuto část zajistili proti případným ruským útokům. Ukrajinské střely dnes zasáhly několik cílů v okupovaném Pervomajsku a Irminu.

Vuhledarský úsek: Stále probíhají ukrajinské útoky ve směru na východní okraj Volodymyrivky a je možné, že jedním z cílů je přetnutí nebo alespoň palebná kontrola železniční trati mezi Volnovachou a Doněckem. V Mariupolu se opět ozvalo několik explozí a pracovala ruská protivzdušná obrana.

Záporožská a Chersonská fronta: Dnes ráno se situace zdá klidnější. Rusové tvrdí, že se vrátili do Novodoněcka. Je otázka, zda je to pravda, videa z oblasti ukazují ukrajinské útoky u Šajtanky z čehož se dá vyvozovat, že Ukrajinci Novodoněck opravdu neovládají. To, ale neznamená, že ho ovládají Rusové. Ukrajinské rakety dopadly do Poloh, Komyšo-Zorji a na pobřeží mezi Berďanskem a vesničkou Azov.

SU-25 ukrajinského letectva

Brzy ráno došlo k protržení Kachovské přehrady

Jediné faktické informace, které máme k dispozici, říkají, že okupační správa od rána tvrdila, že v místech přehrady nedošlo k explozím, ale později se přezula a začala tvrdit, že za zničením stojí Ukrajinci, kteří ji ostřelovali raketami. Ti naopak tvrdí, že přehradu vyhodili do vzduchu okupanti zevnitř – jako jeden z důkazů pro toto tvrzení používají video s ruským vojákem, který ovšem tvrdí jen to, že okupační jednotky mohou vyhodit do vzduchu další hydroelektrárny.

Dostupné snímky od Maxaru ukazují, že k poškození přehrady došlo již v předchozích týdnech. Je možné, že poté, co obě strany několik měsíců korunu přehrady ostřelovaly, došlo k jejímu narušení, což vyústilo v dlouhodobou erozi a následné selhání. Pokud by došlo k ostřelování či větší explozi, nepochybně by existovaly důkazy. Je pravdou, že některé zdroje sdílí snímky obrazovky, kde se lidé baví o výbuších, ale ty jsou v těchto místech na denním pořádku kvůli prakticky neutuchající dělostřelecké palbě. Téměř jisté také je, že přehradu určitě nemohli zničit Ukrajinci, protože nemají přístup dovnitř (také lze vstoupit pouze z levého břehu, který okupují Rusové) a z logiky věci její konstrukce neumožňuje její zničení jednou řízenou střelou.

Satelitní snímek Maxaru ukazuje přehradu 25.5.2023
Satelitní snímek Maxaru z 5.6.2023 ukazuje rozsáhlé poškození přehrady

V minulosti jsme slyšeli informace o tom, že přehrada byla okupanty zaminovaná, a existuje pravděpodobnost, že došlo k jejímu odpalu. Motiv okupační správy je však poměrně vágní a dá se říct, že by tím nic nezískala, spíše naopak. Ukrajinský hydrometeorologický ústav oznámil, že v posledních měsících Rusové propouštěli příliš mnoho vody, následně pak nastala přesně opačná situace a vody bylo až příliš mnoho, což může být dáno např. poškozením ovládání propustí a nahrává to teorii, že k protržení hráze došlo z nedbalosti. To samozřejmě nijak nevyviňuje okupační správu, která nese za protržení plnou odpovědnost, ale vzhledem k ohromnému množství až naprosto fantasmagorických tezí jsme se rozhodli vnést do celého případu trochu světla. Máme-li vycházet pouze z ověřených informací, pak v současné době nelze než stát za teorií, že ke zničení hráze prostě nedošlo úmyslně. Protože na to v analýze není místo, věnujeme této události samostatný článek, kde jednotlivé argumenty pro a proti rozebereme.

Důsledky protržení přehrady jsou prozatím neodhadnutelné, ale už teď je zaplavených několik desítek vesnic a měst včetně Chersonu, Nove Kachovky, Olešek a ostrovů podél toku této části Dněpru. Záporožská jaderná elektrárna by měla fungovat dále ve stejném režimu díky nádrži s vodou pro chlazení reaktorů v uzavřeném okruhu. Ta však bude muset být externě doplňována, kvůli odpařování. Netřeba připomínat, že odpovědnost nese okupační správa.

(klikněte pro zvětšení)

Dnešní Třešnička™ bude o šíření dezinformací na té “naší” straně. Když dnes došlo k protržení Kachovské přehrady, drtivá většina lidí měla okamžitě jasno. Je nesporné, že vinu nese Rusko, je tu však velké ALE! Podvolit se vzteku v okamžiku přečtení emotivní informace a bezhlavě začít pouštět šílené teorie je prostě špatně. Ověřitelných faktů je neuvěřitelně málo a proto je potřeba přistupovat k nim velice opatrně. Jeden příklad za všechny je zahraniční korespondent pro deník The Economist, Oliver Carroll, který napsal, že mu jeden z jeho zdrojů předal informaci, že v Nové Kachovce došlo k obrovské explozi, jejíž tlaková vlna “rozbíjela okna až ve vzdálenosti 80 km”. To je prostě po všech stránkách pitomost a není divu, že si po naší (a mnoha dalších) konfrontaci zamkl komentáře. Další začali masivně (včetně našich mainstreamových médií) šířit jméno velitele ruské 205. motostřelecké brigády dislokované v oblasti, který měl údajně dát rozkaz k odpálení výbušnin nastražených ve vnitřnostech přehrady. Tyto informace jsou na úrovní jedna bába povídala a nemají naprosto žádnou oporu v dosavadním fungování okupačních sil v oblasti. Lidi, používejme sakra mozek a neuchylujme se k nepodloženým domněnkám, opravdu tím ničemu nepomůžeme. Počkejme si raději na další zprávy a vycházejme jen z toho, co lze prokazatelně ověřit. Svět se nezboří, když s vyjádřením pár hodin počkáte.

A pozor! 07.06.2023 od 20:00 budeme mít na video podcastu dalšího vzácného hosta, našeho “technaře” Ondřeje. Budeme si samozřejmě povídat o situaci posledních dní, ale hlavně o tancích; proč a k čemu jsou a jaký dopad budou mít západní tanky na východní bojiště. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanále Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout! Archiv předchozích podcastů ZDE!

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme