Válka na Ukrajině: den 467

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhošedesátéhosedmého dne invaze na Ukrajinu 05.06.2023

Belgorodská fronta (neboli Neplecha): Některé zdroje uvádějí, že se ruským rebelům z Ruského dobrovolnického sboru povedlo zničit několik ruských obrněných vozidel. K dispozici jsou však pouze rozmazané záběry a pár fotografií a není možné s jistotou určit počet zničené techniky. Poté, co bělgorodský gubernátor Gladkov včera nevyslyšel výzvu k jednání a předání zajatců, zmínili rebelové, že zajatce předají buď Ukrajině nebo Prigožinovi, výměnou za ruského podplukovníka, kterého Wagnerovci zajali poté, co údajně nařídil svým vojákům spustit palbu na stahující se žoldáky z Bachmutu. Proruský Rybar tvrdí, že se povedlo členy RDS z Bělgorodské oblasti vyhnat zpět na ukrajinské území, zatímco RDS uvedl, že již více než 24 hodin kontroluje Novou Tavolžanku.

Vzdušný poplach byl již od noci několikrát vyhlašován především ve východoukrajinských oblastech, brzy ráno se rozšířil o Dněpropetrovskou. V noci došlo podle ukrajinského generálního štábu k sestřelu šesti z celkových osmi vyslaných íránských dronů a čtyř ze šesti střel s plochou dráhou letu třídy Ch-101/555. Během dne pak několikrát zazněl v Doněcké, Charkovské a Záporožské oblasti. Sirény a protivzdušná obrana zněly i v ruském Bělgorodu a Solominu. Ruské úřady hlásily nález dvou dronů na dálnici v Kalužské oblasti, která sousedí s Moskevským rajonem.

203mm samohybná houfnice 2S7 Pion

Severovýchodní fronta: Okupanti pokračují v útočných operacích u Masjutivky, ale prozatím bez viditelného výsledku. Případné pokusy o pohyb podél řeky Oskil budou o to složitější, že na druhém břehu mají Ukrajinci výhodu pozic na skaliskách nad řekou. Ukrajinci dnes také odrazili několik ruských útoků u Novoselivského a Makijivky. Situace je beze změn také v Serebrjanském lese, u Bilohorivky, a Spirného.

Bachmutská fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny provedli omezený útok ve směru na Soledar. Síly které se ho účastnily, nebyly příliš velké, Rusové zveřejnili video, na kterém je vidět práce ruského dělostřelectva, které ukrajinský útok v této oblasti zastavilo. U Zalizňanského a Orichivo-Vasylivky Ukrajinci i nadále pomalu posouvají frontu směrem k Bachmutu. Zdá se, že ač je jejich tempo pomalé, je plynulé. Majitel Wagnera Prigožin se dnes opět rozeřval na vrchní velení ruské armády, když oznamoval, že se ruské jednotky stáhly minimálně ze západní části Berchivky. Tvrdí, že se ukrajinským vojákům podařilo do ní vstoupit, ale prozatím o tom nemáme žádné důkazy a šlo by o velmi významný posun. Situaci nemůžeme potvrdit a proto radíme přistupovat k ní s notnou dávkou skepticismu. U Chromoveho mají obránci plné ruce práce s udržením posledních zbytků vesnice pod kontrolou. Ruský milbloger Sladkov tvrdí, že Ukrajinci se dostali do jihozápadního okraje Bachmutu a nasadili zde obrněnou techniku. Kolaborant Pušilin tvrdí, že město je těžce ostřelované, celková situace je podle nej sice složitá, ale pod kontrolou. Ukrajinci také tlačí na východní straně Donbaského kanálu směrem ke Kliščijivce, což potvrzují i ruské kanály. Jižněji tlačí Rusové přes kanál směrem k Bile Hoře.

Doněcká fronta: Ukrajincům se povedlo odrazit pokus o ruský útok u Trojckého ve směru na Njů Jork a na avdijivském úseku pokračují Ukrajinci v lokalizovaných protiútocích na Opytne a mezi Vodjane a Pervomajske za podpory intenzivní dělostřelecké palby. V Marjince tlačí okupanti severně od Sportovního rybníku směrem k pravoslavnému chrámu.

Z výcviku 17. tankové brigády

Vuhledarský úsek: Ruské kanály pokračují v šíření informací o pokračující urkajinské protiofenzívě v tomto úseku. Kocenok dokonce tvrdí, že se Ukrajinci snaží prorazit na Volnovachu, která leží asi 15 kilometrů od frontové linie. Je možné, že minimálně část těchto zpráv není úplně pravdivá, ale může jít o snahu zveličovat ukrajinský postup, aby mohly ruské zdroje zveličovat ruské snahy o zastavení těchto operací. Ukrajinské zdroje o případném postupu mlčí a proto je velice těžké cokoliv potvrdit. To málo, co dokážeme potvrdit vychází z videí, která vypustili okupanti. Tato videa ukazují, že Ukrajinci dnes v brzkých ranních hodinách opět začali zkoušet obranu okupantů směrem od Vuhledaru. Vidíme na nich bojovou skupinu až 30 obrněných vozidel v oblasti Novodoněcka jiho východně od Veliké Novosilky. Dále na západ pokračují Ukrajinci v bojových operacích kolem Neskučného a Rivnopilji. Dnes byly opět slyšet exploze v okupovaném Mariupolu – okupační správa je svádí na práci protivzdušné obrany.

Záporožská a Chersonská fronta: Rusové ostřelují Novodarivku, která je stále formálně pod jejich kontrolou, což by mohlo naznačovat ukrajinskou přítomnost ve vesnici. Další osa útoků vede mezi Malou Tokmačkou a Verbovým. Objevilo se také video, které mělo být natočeno v Čystopillji nedaleko Tokmaku, asi 15 km za ruskou frontovou linií. Jsou na něm údajné členové ukrajinského komanda, kterí zlikvidovali minimálně dva ruské vojáky. Nelze určit, zda je pravé a nepovažujeme jej za důkaz ničeho. Jeden z vojáků má totiž AK s obyčejným dřevěným předpažbím a na zbraních nejsou vidět tlumiče, což by pro práci v podobném prostředí byla v podstatě nutnost. V podobné situaci je také nepravděpodobné, že by si vojáci dávali zbraně přes rameno a starali házeli zajištěné zbraně na jednu hromadu. Je možné, že video je určené k demoralizaci okupačních sil v oblasti. Celkově totiž vytváří více otázek než odpovědí. Ukrajinské raketové dělostřelectvo dnes cílilo na Mychajlivku, Obilne, Dolynske, Myrne a Jakymivku.

Na dálnici v ruské Kalužské oblasti, která sousedí s Moskevskou, spadly ráno dva drony. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na tamní ruské činitele, podle nichž nedošlo k žádnému výbuchu. Okolí místa je uzavřeno.

Ruská Tichomořská flotila zahájila rozsáhlé námořní cvičení v Japonském a Ochotském moři. Účastní se ho přes 60 válečných a podpůrných lodí, na 35 letounů námořního letectva a více než 11 tisíc vojáků. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Cvičení má trvat do 20. června. Už v dubnu Moskva uskutečnila mimořádnou prověrku Tichomořské flotily, která sídlí na ruském Dálném východě. Zúčastnilo se jí přes 25 tisíc vojáků, 167 lodí, 12 ponorek a 89 letadel a vrtulníků.

Dnešní Třešnička™ bude o zvratných důkazech. Ruské zdroje bzučí jako příslovečný úl, protože tvrdí, že Ukrajinci na frontě konečně nasadili tanky Leopard 2. Coby důkaz používají dvě fotografie. První z nich má ukazovat tank Leopard 2A4, který je překrytý zaměřovací osnovou ruského sebevražedného dronu Lancet. Ačkoliv drony Lancet standardně přenášejí barevný obraz, je tato fotografie černobílá. Některé zdroje tvrdí, že jde o ukrajinský vtípek, který se má šířit ruským prostorem. Druhý snímek pak ukazuje údajně pokročilejší verzi Leopardu, nejspíš 2A6. Problém je ovšem v tom, že fotografie zachycuje francouzský stíhač tanků AMX-10, protože stroj postrádá pro Leo typické kulaté otvory chladiče motoru. Je to takové babicovské. Jak by tedy řekl klasik: Když nemáte Leopard, tak tam dejte AMX.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme