Válka na Ukrajině: den 465

Ilustrační foto

Na Ukrajině zůstává dobytí Doněcké a Luhanské oblasti hlavním cílem ruských sil, sdělil v sobotu generální štáb ukrajinské armády. Rusové podle něj v oblasti podnikají desítky útočných akcí. V ruském informačním prostoru se rozhořely rozepře ohledně toho, kdo si na ruské straně může připsat odpovědnost za úspěchy u Marjinky v Doněcké oblasti, přestože město ještě ruské síly nedobyly. Na druhé straně Ukrajinci pracují jako včeličky, nejsilnější raketové útoky byly vedeny v Záporožské oblasti a to na Melitopol, Berďansk, Polohy, Kujbyšev a Černihivku.

Belgorodská fronta (neboli Neplecha): Ozbrojená skupina Legie Svoboda Rusku, která se hlásí k útokům proti ruským jednotkám na ruském území, tvrdí, že ruské jednotky při boji s partyzány zasáhly u obce Novaja Tavolžanka auto Renault s civilisty, kde zemřeli dva lidé, píše stanice BBC. Ukrajinské dělostřelectvo ostřelovalo také obec Tišanka a Leonovka, kde nejsou žádní zranění, úder poškodil domy a infrastrukturu, uvedl gubenátor, podle kterého byly později další dva lidé zraněni při dělostřeleckém ostřelování v Nové Tavolžance. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války ihned nezávisle ověřit. Z některých míst za ruskou hranicí se kvůli ukrajinským útokům a dělostřelecké palbě staly prakticky zóny nikoho. Ruské ozbrojené složky sem stahují posily, ale stabilizovat situaci jim bude nějakou dobu trvat. Ukrajinští dělostřelci útočí na Šebekino.

Česky Protiletadlový systém proti nízko letícím cílům MR-2 Viktor

Severovýchodní fronta: Tato fronta je dnes beze změn. Okupanti bez úspěchu útočili na Novoselivské. Další ruské útoky proběhly na Makijivku a Spirné. Silné boje probíhají i u Bilohorivky a v Serebrjanském lese.

Bachmutská fronta: Ukrajinské dělostřelectvo stále pracuje na ruských pozicích v západní části Bachmutu. Rusové mezi tím z města stáhli Wagnerovce a nahrazují je bývalými jednotkami separatistů z 3. armádního sboru. Ukrajinské ozbrojené složky odrazili další útok u Ivanivského a u Chromového pokračují poziční boje. Ukrajinci dál tlačí u Kliščijivky, ale fronta je zde už několik dní v podstatě bez pohybu.

Doněcká fronta: Poměrně velká ruská skupina se pokusila zaútočit na ukrajinské pozice mezi Pervomajským a Nevelským u Avdijivky, byli však s těžkými ztrátami odraženi. V Pervomajském byli okupanti opět odraženi. U Marjinky probíhají tvrdé boje, kterých se účastní nově dorazivší Kadyrovci. I přes čerstvé posily byly okupanti odraženi. V průběhu dne se ozývaly výbuchy z Makijivky, je téměř jisté, že zde pracovaly ukrajinské rakety, ale více informací zatím nemáme.

Záporožská a Chersonská fronta: V Záporožské oblasti probíhá silné ukrajinské dělostřelecké ostřelování ruských pozic a logistických uzlů. Za zmínku stojí hlavně údery na železniční uzly v Tokmaku a okolních oblastech, objevují se zprávy o útoku na železniční infrastrukturu na předměstí Melitopolu a několik velmi velkých explozí hlášených v severní části města. Ukrajinské raketové a dronové útoky zesíly i na přístavní město Berďansk, které okupanti využívají pro přísun materiálu a živé síly do regionu. Ruské zdroje napojené na vojáky na frontě hlásí, že ukrajinské dělostřelectvo na chersonské frontě včera ostřelovalo minimálně 70 ruských pozic na východním břehu Dněpru a dnes ostřelování pokračuje.

Ukrajina podle Maďarů

Na youtubovém kanálu maďarské vlády se objevilo video, které zobrazuje hrůzy války na Ukrajině. Pod heslem “Je čas pro mír” se objevují ve videu záběry zdevastovaných měst nebo uprchlíků s komentářem, že je potřeba zasednou k jednacímu stolu, nechat vše jak je a vyjednávat. V jednom prostřihu je pak zobrazen atomový hřib nad mapou Ukrajiny, která je bez Krymu. Jedná se zřejmě o další propagandistické dílko, které má zpochybňovat boj Ukrajiny. Ukrajinský ministra zahraničí, Dmytro Kuleba, se k maďarskému mírovému plánu vyjádřil slovy: “Pokud je (Orbán) tak chytrý, tak jistě nebude mít problém přesvědčit Putina, aby se stáhl z Ukrajiny. Pak nebudou žádní další mrtví ukrajinští vojáci.”

S mírovými iniciativami se dnes roztrhl pytel. Další návrh řešení konfliktu přinesla Indonésie. Ta navrhuje okamžité zastavení palby, stažení jednotek obou stran o 15 kilometrů od linie dotyku a jejich nahrazení mírovými jednotkami OSN a následně vyhlášení referend na všech sporných územích. Ukrajinci reagovali prohlášením, že na Ukrajině žádná sporná území nejsou.

Dnešní Třešnička™ bude o tom, co se za druhé války naučíš, během té další (ne třetí samozřejmě) jako když najdeš. Sergej Chatylev, bývalý náčelník protiletadlové raketové obrany ruského letectva, prohlásil, že v boji proti ukrajinským dronů by mělo Rusko využít zkušeností z Velké vlastenecké války (to je ta část druhé světové, kde už nacisti nebyli kámoši). Chatylev doporučil vytvoření “lidových hlídek”, pozorovacích balonů a také instalaci akustických lokátorů. K tomu by měly vzniknout obecní a regionální civilní protivzdušné obrany, hlídky na střechách domů a tak dále. Výcvik pak mají zajistit veteráni, kteří mají nejen učit civilisty jak poznat, že se blíží nepřátelský letoun, ale i ukázat jak důležitá je služba při obraně měst a celých oblastí. Tak ale šup šup, druhováleční veteráni už docházejí.

Akustický lokátor již brzy na střechách ruských domů

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme