Válka na Ukrajině: den 463 a 464

Ilustrační foto

01.06.2023

Během nočního útoku ze vzduchu dnes zemřely v Kyjevě tři osoby a další jsou zraněné. Uvedly to místní úřady. Útok zasáhl východní část metropole, píše agentura Reuters s odkazem na prohlášení vojenských úřadů. Mrtvé a škody na majetku zřejmě způsobil dopad sestřelených ruských raket. Podle serveru The Kyiv Independent bylo v ukrajinském hlavním městě slyšet dnes brzy ráno několik výbuchů. „Tři osoby zemřely a čtyři se zranily během útoku v Desňanské čtvrti,“ uvedla vojenská správa na síti Telegram. Podle úřadu jsou mezi mrtvými dvě děti. Později úřady informovaly o tom, že zraněných je nejméně deset.

Neplecha pokračuje. Objevují se informace, že příslušníci protiputinovské jednotky Legie Svobodné Rusko překročili hranice Belgorodské oblasti u vesnice Nová Tavilžanka a postupují směrem na Titovku. V nedalekém Šebekinu probíhá chaotická evakuace civilního obyvatelstva. Samotné Šebekino bylo ostřelováno dělostřelectvem a hoří zde budova místní administrativy a závod Monokrystal. Z videí je vidět, že útok podporují tanky, obrněné transportéry a byl zde viděn i vrtulník Mi-24 a Mi-17. Zároveň dnes ukrajinské sebevražené drony zasáhly cíle v samotném Belgorodu.

Severovýchodní fronta: Na severu této fronty zůstává situace v Masjutivce kvůli absenci důkazů stále značně nejistá, ale je velmi pravděpodobné, že se ukrajinští obránci stáhni směrem k Synkijivce. Ve směru na Svatove, probíhají poziční boje u Stelmachivky a Novoselivského. Na jihu severovýchodní fronty u Kreminny, pomalu tlačí okupanti ukrajinské obránce směrem k řece Severní Doněc. Okupanti dnes útočili jižně od Bilohorivky, ale byli odraženi.

Bachmutská fronta: Ukrajinské ozbrojené složky tlačí v okolí Sacco i Vancetti a u Chromového probíhají poziční boje. Ve směru na Zalizňanské obránci znovu dobyli pozice východně od silnice M-03. Ruské ozbrojené složky byly odraženy u Vasilo-Orichivky a u Bílé Hory.

Doněcká fronta: Na jihu Avdijivky Rusové neúspěšně útočili z Vodjane směrem na Sjeverné a byli zde odraženy. Boje stále probíhají v Pervomajském a na jih od něj, ale jestli zde okupanti zaznamenávají nějaký postup, tak je naprosto minimální. Na jih od Vuhledaru stále pokračuje ukrajinský postup, který tlačí Rusy za říčku Kašlahach. Ukrajinci postupují i na východ od Vuhledaru a i zde tlačí okupanty k říčce. Navíc se zde Ukrajinci přibližují vesnici Volodomirivka a některé ruské zdroje hlásí, že se odtud ruské jednotky stáhly. Očekáváme, že brzy začnou Ukrajinci útočit na Mykilské, po jehož osvobození by Rusové ztratili poslední záchytný bod na sever od říčky, který jim nyní zbývá.

Ukrajinský bojovník vyzbrojený polským revolverovým granátometem RPG-40

Spojené státy připravily pro Ukrajinu novou dodávku munice do systémů protivzdušné obrany Patriot, střel do raketometů HIMARS a dalšího vybavení. „Spojené státy budou pokračovat v podpoře Ukrajiny, budou pomáhat dávat jim věci, které potřebují, aby se mohli lépe bránit,“ řekl na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu pro národněbezpečnostní otázky John Kirby.

Švýcarský zbrojní koncern Ruag navzdory odmítavým signálům z vlády oficiálně požádal o export 96 vyřazených tanků Leopard 1. Potvrdil to dnes podle agentury DPA švýcarský státní sekretariát pro hospodářství (SECO) při ministerstvu hospodářství. Podle firmy má o nákup těchto tanků zájem německá zbrojovka Rheinmetall. Použité tanky, které momentálně nejsou způsobilé pro nasazení do boje, by později měly být dále poslány na Ukrajinu, řekla mluvčí švýcarského koncernu.

Německá firma Quantum Systems dodá Ukrajině 300 dronů středního doletu Vector. Vectory jsou průzkumné drony schopné nasazení do dvou minut, poskytují AI asistované zaměřování cílů bez ohledu na počasí a dokáží létat rychlostí až 72 km/h. Zásilku zafinancuje německé ministerstvo obrany.

Ukrajinský voják v Doněcké oblasti, kde se odehrávají nejintenzivnější střety s ruskými okupanty.

Všechny členské státy NATO souhlasí s tím, že se Ukrajina stane členem aliance, prohlásil dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Alianční země také Ukrajinu podporují v její obraně proti ruské ozbrojené agresi a vytrvají v tom tak dlouho, jak to bude potřeba, dodal před zahájením neformálního jednání ministrů zahraničí NATO, které se koná v Norsku. Na dotaz, zda se postoj aliance nezměnil poté, co se objevují informace o ukrajinských přeshraničních útocích, odpověděl:

„Naše pozice je stejná jako na začátku války, Ukrajina má právo bránit se.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ráno přijel na summit lídrů Evropského politického společenství (EPC), který se koná v Moldavsku. Na červeném koberci ho přivítala moldavská prezidentka Maia Sanduová. Zelenskyj na sociálních sítích uvedl, že jej dnes v Moldavsku čeká také řada dvoustranných jednání.

Dnešní Třešnička™ bude o jablečné špionáži. Obyčejní ruští uživatelé by se za ideálních okolností neměli dostat k produktům značky Apple, se ví. To však samozřejmě neplatí pro věrchušku, která se bez výdobytků zkaženého Západu zřejmě neobejde. Navzdory doporučením i zákazu používání těchto zařízení nyní přišla ruská tajná služba FSB se šokantním odhalením. Apple podle ní spolupracuje s americkou rozvědkou, zejména NSA! Sledovací software byl prý odhalen v zařízeních úředníků jak doma v Rusku, tak na zahraničních misích v zemích Paktu NATO, post-sovětském prostoru, Izraeli, Jihoafrické republice i Číně. Kolik těch iPhonů vlastně mají, sakryš?

Včera byl další z našich již tradiční středečních video podcastů. Bavili jsme se o nedávném útoku drony na Moskvu, o situaci posledních dní, a o Ukrajině jako takové. Jelikož mnoho lidí si přeje vidět záznam i jinde, než na Twitchi, tak již je dostupný i na Youtube našeho partnerského projektu Twitch kanálu Brotherhood of Terra. Odkazy níže.

Youtube video: TADY

Archiv předchozích podcastů: ZDE

02.06.2023

Ruské bombardéry v noci nad Kaspickým mořem opět vypustily střely s plochou dráhou letu mířené na ukrajinská města. V Kyjevě byly v noci sestřeleny více než tři desítky vzdušných cílů. Ruská protivzdušná obrana během noci zase sestřelila nad ruským Kurskem několik ukrajinských dronů, tvrdí Roman Starovojt, gubernátor oblasti. „Prosím, aby obyvatelé Kursku zachovali klid, město spolehlivě chrání naši vojáci,“ napsal na sociální síti.

Ukrajinské dělostřelectvo dnes spustilo těžké ostřelování ruských pozic od Nové Kachovky, přes Tokmak, Polohy, Huljajpole, Marjinku, Avdijivku až po Vuhledar a Melitopol.

Belgorodská fronta (neboli Neplecha): Z videí vypuštěných ukrajinskou stranou vyplývá, že diverzanti drží pozice jižně od vesnice Nová Tavolžanka a od rána ukrajinské dělostřelectvo ostřeluje Šebeniko, Grajvoron a Kozinku. Diverzanti navíc zaútočili na ruské pozice mezi Verigovkou a Urazovem, ale z těchto míst nejsou dostatečné informace a není tedy jisté, jestli zde drží pozice, nebo se po útoku stáhli.

Severovýchodní fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky okupantů u Masjutivky a poblíž Kuzemivky. Poziční boje probíhají u Stelmachivky a Novoselivského, ale intenzita bojů zde byla oproti včerejšku podstatně menší. Těžké boje stále probíhají u Bilohorivky, ale situace zde zůstává prakticky beze změny a Rusům se zde nedaří dále postupovat.

Bachmutská fronta: Na této frontě dochází k útlumu ruských akcí a Prigožin se nechal slyšet, že minimálně do 5. června budou muset ruské ozbrojené složky konsolidovat své pozice. Na sever od Bachmutu byl odražen útok okupantů u Orichovo-Vasylivky, u Jahidne však Rusové odrazili ukrajinský pokus získat lepší pozice u nádrže Berchivka. Rusové zaútočili i na Chromové, ale útoky nebyly příliš silné a obránci je odrazili. Boje probíhají i na jihu města u Kliščivky. V průběhu dne zde proběhlo několik menších ukrajinských útoků, při kterých se podařilo vyhnat okupanty z několika zákopů.

Doněcká fronta: Rusové neúspěšně útočili u Bílé Hory a těžké boje probíhají v okolí Marjinky, kde už obráncům zbývá přibližně ⅓ města na západě. Marjinka je jednou z původních obranných linií o kterou se vedou boje prakticky od roku 2014. Už tradičně Rusové útočí v Pervomajském a zprávy o bojích máme i z Kamjanky. Včerejší zprávy o stažení ruských ozbrojených sil od Volnovachy se ukázaly jako nepravdivé.

V Ruskem okupovaném městě Berďansk na jihovýchodě Ukrajiny bylo slyšet několik výbuchů, informuje stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na fotografie a videa publikovaná na telegramovém kanálu Politika země. Představitel okupační správy potvrdil zásah v prostoru tamního přístavu.

Izraelští a ukrajinští vojáci spolupracují v Polsku při nasazení izraelského systému včasného varování na Ukrajině. Ve čtvrtek to podle agentury Ukrinform při své návštěvě Vídně prohlásil ministr obrany Izraele Eli Kohen. „Zatímco my tady mluvíme, pracují izraelští a ukrajinští vojáci v Polsku společně na tom, aby začlenili náš systém varování, který bude zachraňovat životy civilistů na Ukrajině,“ cituje Ukrinform Kohena.

Dnešní Třešnička™ bude o opakovaných vtipech. Znáte ty fóry, co už jste slyšeli, ale dotyčný je dokáže podat tak, že zase propuknete v smích? Takový opakovaný fór se dnes povedl Anthonymu Blinkenovi, ministru zahraničí USA, když na summitu v Helsinkách s naprosto kamennou tváří prohlásil, že ruská armáda, která byla považována za druhou nejlepší na světě se stala druhou nejlepší na Ukrajině. Bravo! Další fór se tak trochu váže k našemu středečnímu streamu, kde jsme na otázku “kde vlastně celou dobu berete informace?” odpovídali, že si to vymyslíme a oni to pak podle nás dělají. Jak jinak totiž vysvětlíte, že jsme řešili stupidní ruská obvinění z toho, že se chystá nějaký biolaboratorní ekoútok a Rusové dnes přišli s tím, že Ukrajinci pěstují v Americe sarančata, která mají ničit ruskou úrodu? Aha! Poslední fór je jeden z těch trapných, co slyšíte první slova a už znáte pointu a modlíte se, ať už to utrpení skončí. Maďarský minidicktátor dnes prohlásil, že by Západ měl zabránit ukrajinské ofenzivě, neboť to povede ke zbytečnému úmrtí ukrajinských vojáků. Nezapomněl pak zdůraznit, že Maďarsko nikdy nepůjde do války proti Rusku a nenechá se vtáhnout do té na Ukrajině. Správně. My to respektujeme. Jen co zrušíme dotace, tak se mohou stát třetí svazovou republikou a budou se mít tak skvěle, jako třeba … Bělorusové.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme