Válka na Ukrajině: den 461

Ilustrační foto

Putin v souvislosti s dronovými útoky na Moskvu slíbil, že se podívá, co se s tím dá dělat a jak bude Rusko reagovat. Podle ruského diktátora “neproniknutelná” protivzdušná obrana pracovala “normálně a uspokojivě, byť je ještě co zlepšovat”. Podle některých zdrojů se celkově k hlavnímu městu Ruska dostalo 32 bezpilotních letounů různých typů. Část se kvůli velmi nízkému letu zřítila (10), část byla sestřelena protivzdušnou obranou (19) a nejméně třem se podařilo trefit budovy. Podle oficiálních zpráv nebyly způsobeny vážnější škody na majetku ani újma na zdraví. Veškerá data je nutné brát s větší či menší dávkou obezřetnosti. 

Jeden z moskevských domů po zásahu dronem

Kyjev v noci na dnešek čelil dalšímu masivnímu ruskému útoku, který si vyžádal nejméně jednu oběť a tři zraněné. Ve městě se ozývaly nejen sirény, ale i výbuchy, a kvůli požáru musela být evakuována vysokopodlažní budova. Noční útok dle dostupných informací trval téměř tři hodiny. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci sestřelila 29 ze 31 ruských dronů, většinu zlikvidovala u Kyjeva nebo přímo nad metropolí.

Severovýchodní fronta: Ruské ozbrojené složky se stále snaží postupovat směrem na jih od Lymanu Peršoho směrem ke Kupjansku, ale dnes zde nedošlo k žádnému výraznému pohybu. Zajímavé je, že ač se před poměrně dlouhou dobou stáhly ukrajinské ozbrojené složky z Masjutivky, Rusové zatím nepřišli s důkazem, který by ukazoval na jejich přítomnost v městě. Více na jih okupanti útočí směrem z Orljanky, směrem na Novoselivské a Stelmachivku. Ještě více na jih probíhají boje už standardně u Bilohorivky a jak už jsme upozorňovali v předchozích dnech, situace tu pro obránce není úplně příznivá.

Bachmutská fronta: Boje na této části fronty probíhají na severu u Orichovo-Vasilivky, kde se obě strany snaží získat výhodnější pozice. Ukrajinské ozbrojené složky útočí směrem na Jahydne a Berchivku, kdežto okupanti tlačí na Chromové. Případný úspěch u Chomového by okupantům umožnil plně konsolidovat své pozice v západní části města. Více na jih stále probíhají boje v okolí Kliščijivky. Ukrajinským obráncům se podařilo znovu osvobodit území, které ztratili při protiútocích okupantů v předchozích dnech, ale zdá se nám, že se zde fronta přestala hýbat a přechází se na poziční boje. Ještě více na jih se ukrajinským ozbrojeným podařilo postoupit u Kurďumivky.


Poručík “Čarodějnice”

Doněcká fronta: Na této frontě byl ze strany okupantů tento den nezvyklý klid. U Avdijivky probíhají tradičně těžké boje a u Opytne se obráncům podařilo osvobodit část území jihozápadně od Avdijivky. V Pervomajském nedošlo k žádné změně. Jediné místo na Doněcké frontě kde Rusové silněji útočili byly útoky na Marjinku a okolí, byli zde však odraženi.

Záporožská a Chersonská fronta: U Vuhledaru Ukrajinci tlačí jižně od města a na některých místech se jim podařilo okupanty zatlačit za řeku poblíž vesnice Pavlivka.

Dozvuky neplechy: Mluvčí ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak uvedl že Rusové, kteří útočili na Belgorodskou oblast nejednají z rozkazu ukrajinského velení a ani nemají smlouvu s ukrajinskou armádou. Jsou to prý “občané Ruské federace dočasně pobývající na území Ukrajiny”.

Ukrajinským pyrotechniků se podařilo odminovat přes 88 000 hektarů území, na kterém bylo nalezeno a zneškodněno přes 390 000 výbušných zařízení. Pohotovostní služba Ukrajiny, která má čištění na starost uvádí, že zaminováno je ještě asi 30 % území, jež je samozřejmě většinou okupováno Ruskem.

Americký prezident Biden uvedl, že dodání raket dlouhého dosahu ATACMS Ukrajině je stále ve hře. Uvedl to v reakci na soustavné letecké útoky na Kyjev, právě kvůli nimž “musí Spojené státy poskytnout Ukrajincům vše, co potřebují”.


Prigožinovo rozhořčení nad dronovým úderem na Moskvu, zveřejněné jeho tiskovou agenturou. Pro neangličtináře překlad v třešínce!

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg očekává, že členské země NATO na červencovém summitu v Litvě potvrdí a dále posílí svou podporu Ukrajině, která čelí ruské agresi. Ohledně pomoci Ukrajině nejsou v západních demokratických státech vidět známky únavy, uvedl Stoltenberg podle agentury Reuters při setkání s norskou ministryní zahraničí Anniken Huitfeldtovou.

Mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) dokončila první přezkum úvěrového programu pro Ukrajinu ve výši 15,6 miliardy dolarů (344,7 miliardy korun). Země splnila požadované podmínky, což otevírá cestu k vyplacení první splátky v hodnotě asi 900 milionů dolarů. Pracovníci MMF rovněž zlepšili svoji prognózu hospodářského vývoje Ukrajiny v letošním roce, protože ekonomika se podle nich postupně přizpůsobuje válečným podmínkám. Nyní očekávají, že hospodářství země vzroste o jedno až tři procenta, předchozí odhad se pohyboval od poklesu o tři procenta po růst o jedno procento. Dodali však, že výhled zůstává vzhledem k pokračující válce velmi nejistý.Dnešní Třešnička™ bude o tom, když se prostě nedaří a je třeba upustit páru. Carův pekař a soon-to-be pekařův car, Jevgenij Prigožin, po dnešním náletu dronů na Moskvu totiž poměrně nevybíravě a explicitně inzultoval ruské ministerstvo obrany. Silná kritika ruských pohlavárů (všimněte si, že nikdy ne Putina) je známá už z minulosti, takže by se mohlo zdát, že nejde o nic nového. Je však poznat, že novinky z nejlépe protivzdušnou obranou pokrytého hlavního města mu vlily skutečně hořkou dávku žluči do žil. Pojďme se tedy pokochat krásami východoslovanského jazyka, v podání zručného rétora, Jevgenije Prigožina: “Smradlavý ho*ada, co jako děláte? Dobytci! Vytáhněte svý pr*ele z kanceláří a braňte tuhle zemi! Jste ministerstvo obrany! Neudělali jste ani h*vno proto, abysme postoupili! Jak jste, ku*va, mohli dovolit, aby ty drony doletěly do Moskvy? Že doletěly až do Rjublovky (moskevská luxusní čtvrť postavená ve stylu podnikatelského baroka), na to vám s*ru, ať vaše domy klidně shoří! Co mají, ale dělat obyčejný lidi, když jim do domu narazí dron? Jako občan jsem hluboce nas*án, že tyhle zmr*i si v klidu sedí na svých tlustých pr*elích a mažou se drahými krémíčky. Takže věřím, že lidi mají plné právo se ptát těchto kre*énů proč. Já je varoval mnohokrát, ale nikdo neposlouchal”. Nemůžeme si pomoci a musíme parafrázovat jednoho říšského maršála; “Žádný nepřátelský bombardér nedoletí k Moskvě. Pokud se tak stane, nejmenuji se Sergej Šojgu. Můžete mi říkat Meyer.”

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme