Válka na Ukrajině: den 460

Ilustrační foto

Rusko podle OSINT military blogu Oryx může oslavit další jubileum. V databázi potvrzených ztracených ruských tanků je v tuto chvíli přes 2000 strojů. Z toho je 1239 zničených, 106 poškozených, 113 opuštěných a 544 ukořistěných. Gratulujeme.

Ukrajina v noci na dnešek čelila další vlně ruských útoků, směřují i proti Kyjevu a Oděse. V obou městech byly slyšet exploze. Na celém území Ukrajiny byl vyhlášen letecký poplach. Kyjev se už v noci na neděli stal terčem masivního útoku dronů. Dnes podle zdejší vojenské správy Rusko zaútočilo více než 40 drony a raketami, které se prý podařilo sestřelit. Ruská armáda také po delší době výhradně nočních vzdušných útoků udeřila na Kyjev ve dne. Ukrajinská protivzdušná obrana ale podle předběžných informací zničila všechny ruské střely mířící na město, uvedla kyjevská správa. Média informují o dopadech trosek raket a jednom zraněném.

Severovýchodní fronta: V předchozích dnech se podařilo ukrajinským ozbrojeným složkám vytlačit okupanty ze západní strany řeky Žerebec a přes řeku mají na dohled vesnici Rajhorodku. Těžké boje tradičně probíhají u Bilohorivky.


Ukrajinský dělostřelec v darované německé 155mm Panzerhaubitze 2000. Doněcká oblast

Bachmutská fronta: Západní část Bachmutu ostřeluje ukrajinské dělostřelectvo a Rusové kromě konsolidace pozic rotují Wagnerovce a nahrazují je jinými jednotkami. Na křídlech v okolí Bachmutu omezily ukrajinské jednotky útočnou činnost a Rusové sem přesouvají jednotky z jiných částí fronty jako posily. Boje na sever od města probíhají západně od vesnice Orichovo-Vasilivky, směrem na Jahidne a Berchivku a podél silnice E-40. Vzájemné útoky probíhají i u Ivanivského, kde se obě strany snaží vytlačit tu druhou a dosáhnout výhodnějších pozic. Na jih od města se obě strany snaží vylepšit svou pozici u Kliščivky, ale situace se od předchozích dní příliš nezměnila.

Doněcká fronta: V okolí Avdijivky ozbrojené složky Ukrajiny odrazili ruský útok na Sjeverné a těžké boje pokračují v Pervomajském, kde je pro obránce situace stále velice obtížná. Další ruský útok proběhl na Novobachmutivku, ale i ten byl odražen. Boje pokračují u Marjinky, nicméně zde je frontová linie bez výraznější změny.


Ruská T-80U dostane zásah ukrajinským Javelinem. Doněcká oblast

Záporožská a Chersonská fronta: U Vuhledaru se bojuje u Veliké Novosilky, okupanti tady postoupili přibližně o 200 metrů směrem na sever, ale ukrajinským obráncům se podařilo získat kontrolu nad poměrně rozsáhlým územím, které bylo ještě před pár dny zónou nikoho a postoupit tak směrem k vesnici Rivnopil.

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob amerického senátora Lindseyho Grahama. Informovala o tom dnes ruská státní tisková agentura TASS, podle níž proti tomuto politikovi o den dříve šéf ruského vyšetřovacího výboru, tedy federální kriminální ústředny, Alexandr Bastrykin nařídil zahájit trestní řízení za jeho “rusofobní výroky”. Na sestříhaném videu z pátečního setkání Grahama s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, které zveřejnila kancelář ukrajinské hlavy státu, bylo slyšet, jak Graham říká, že “Rusové umírají” a následuje výrok, že americká podpora jsou “nejlepší peníze, které jsme kdy utratili”.

Rusko kvůli odchodu zahraničních investorů přišlo za poslední rok o 36 miliard dolarů. Podle ruské národní banky je to však prý v národním měřítku zanedbatelná částka. U většiny investorů Rusové očekávají brzký návrat. No uvidíme.


Fotografie rušičky signálu R-330Zh Žitěl ECW, nasazené na cvičení, zcela jistě před válkou na Ukrajině.

Nedávná “neplecha” v ruské Brjanské oblasti byla kromě obrovského propagačního úspěchu zajímavá i z jiného hlediska; podařilo se totiž ukořistit radioelektronický systém R-330 Žitěl ve zdokonalené verzi, vylepšené na základě zkušeností z posledního roku bojů. R-330 je moderní širokopásmová rušička, která umí například díky rušení GPS signálu snížit přesnost raket GMLRS. Důležitým faktem ale je, že byl ukořistěn kompletní systém včetně veškeré dokumentace a s funkčním programovým vybavením.

Dánská premiérka Mette Frederiksen oznámila, že její vláda hodlá během letoška a příštího roku navýšit výdaje na vojenskou pomoc Ukrajině o 2,6 miliardy dolarů. Již dříve jsme informovali o tom, že Dánsko vytvořilo fond, který má k dispozici miliardu dolarů, na vojenskou, civilní a podnikatelskou pomoc Ukrajině.Dnešní Třešnička™ bude o “východní moudrosti”. Prvním chytrolínem večera se stává gubernátor Belgorodské oblasti, Vjačeslav Gladkov. Ten oznámil, že přišel na způsob, jak zabránit ostřelování jeho oblasti Ukrajinci. Stačí prý jen obsadit ukrajinskou Charkovskou oblast, jak prosté, že? Druhým dnešním případem se stal prodavač v obchodu s alkoholem (jak jinak) v Leningradské oblasti. Ostražitý dealer potřeb ruského národního sportu si všiml u zákazníka závadné kombinace barev a bez zaváhání tuto skutečnost oznámil národní gardě. Ta domnělého modrožlutého diverzanta omezila na svobodě, nicméně během výslechu se ukázalo, že dotyčný muž propagoval pouze barvy ruského letectva. Třetím důkazem o vyspělosti východní říše budiž infrastruktura budoucnosti, jež umožňuje dostupnost zdravotní péče, o které se nám v totalitní Evropě ani USA nesní. Ve vesnici Golov v ruském Čuvašsku se bohužel zřítila část mostu, což nutí zdejší pacienty k téměř zenové trpělivosti. Důvodem je fakt, že se záchranáři neodvažují přes most přejet. Pokud se vám tady nedejbože něco stane, zdejší milí lidé vás naloží na kolečko (trakař, kotouč či tačky) a vypraví se s vámi k vzdálené hlavní silnici, kde si vás možná převezme uniformovaný řezník…tedy záchranář a odveze vás do nejbližší bolnice (rusky špitál), kde pravděpodobně stejně umřete.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme