Válka na Ukrajině: den 458 a 459

Ilustrační foto

Den 458 (27.5.)

“Přišel čas vzít si zpět, co je naše,” napsal dnes dopoledne Valerij Zalužnyj. Naše zdroje potvrzují, že se technika již dala do pohybu. Přejeme štěstí a držíme palce!

Úřady ruské Brjanské oblasti opět vyhlásily zvýšenou pohotovost všech bezpečnostních složek kvůli údajné činnosti ukrajinských diverzních a průzkumných skupin v okolí vesnic Brovniči a Sušany. Pohotovost je vyhlašována “nacistickým” výrazem Edelvejs (v tom protinacistickém Rusku). V oblasti také došlo k útoku sebevražedného dronu na vozidlo, ve kterém zemřeli dva členové ruských bezpečnostních složek.

Dnes byly sirény několikrát slyšet v oblastech jižní a střední Ukrajiny a později odpoledne se rozezněly i na severu země. Byly ukončeny záchranné práce v dniperské nemocnici, kde zemřeli dva lidé a dalších 32 utrpělo různé stupně zranění.

BM-21 Grad ukrajinské 24. mechanizované brigády, Doněcká oblast

Severovýchodní fronta: Ruské útoky na sever od Novoselivského mírně posunuly obrannou linii směrem na západ. Předpokládáme, že cílem těchto útoků je přetnout silnici P07. Boje probíhaly i v okolí Bilohorivky a Masjutivky.

Bachmutská fronta: Ruští milblogeři hovoří o ústupu ruských jednotek z okolí vesnice Orichovo-Vasylivka až o kilometr. jde pravděpodobně o území severně od vesnice, kde ukrajinské síly podnikají několik dní silné útoky. Včera se objevilo video obrovské exploze, která byla geolokalizovaná do oblasti okupovaného Ivanhradu. Ten sousedí na jihu Bachmutu s Opytným. Nejpravděpodobnější je varianta, že došlo k zásahu skladiště ruské munice pomocí naváděné bomby JDAM. Západně od Kliščijivky se okupantům podařilo znovu obsadit některé pozice. Více na jih se vedou boje o Doněcký kanál a zde se daří Ukrajincům postupovat a na některých místech dokonce kanál překročili. V Bachmutu samotném probíhají i nadále boje na jihozápadním cípu v prostor křižovatky ulic Korsunského, Čajkovského a silnice T0504, kde stojí památník MiG-17. Okolí Ekoproduktu a západní část chatové oblasti jsou dějištěm tvrdých bojů.

Doněcká fronta: Severně od Avdijivky se situace nemění ani přes tvrdé boje v v okolí Krasnohorivky a bombardování Avdijivky samotné. Těžké boje stále zuří v Pervomajském a podobná situace je i v Nevelském. Rusové byli odraženi při pokusu prorazit v Marjince i při útoku vedeném jižně od ní. Obyvatelé Mariupolu hlásili přes den několik explozí v blízkosti města.

Nemocnice v Dnipru, kde při ruském raketovém úderu zemřeli dva lidé a 32 utrpělo zranění

Záporožská a Chersonská fronta: Z našeho zdroje se k nám kolem poledne dostaly informace, že se některé jednotky, které jsou momentálně na frontách, pomalu dávají do pohybu. Kde přesně, to v současné době s ohledem na operační zabezpečení oznámit nemůžeme. Tyto informace před pár hodinami sdílel i proruský účet Rybar, který tvrdí, že k pohybu dochází u Orichivu a Huljajpole ve směru na Melitopol. My se však nadále domníváme, že cílem bude spíše Berďansk. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR přišla s informací, že okupační síly chystají provokaci v Záporožské JE. Podle dostupných zpráv má dojít k fingovanému raketovému ostřelování elektrárny a posléze má být hlášen únik radiace. Kontejnment reaktoroven by měl být dostatečně odolný vůči případnému “konvenčnímu” ostřelování, takže pokud by k podobné události došlo, nejspíš by k úniku radiace nedošlo. V tuto chvíli nicméně elektrárna spoléhá na vnější zásobování elektrickou energií a v případě nouze pomocí dieselgenerátorů v areálu. Jejich zničení by mohlo vést k jaderné katastrofě. V okupovaném Berďansku byly dnes hlášeny exploze v areálu kabelovny Azovkabel, spekuluje se o zásahu střelou Storm Shadow.

Satelitní snímky Sevastopolského přístavu

Satelitní snímky Sevastopolu na okupovaném Krymu ukazují přítomnost ruské lodi Ivan Churs. Snímky podle některých analytiků naznačují, že došlo k rozsáhlejšímu poškození levoboku, které se posádka snaží kompenzovat nakloněním lodi na pravobok. Tato zpráva se však z povahy “důkazního materiálu” dá jen těžko ověřit. Posádka byla podle ruského ministerstva obrany vyznamenána. Za co nám není jasné.

Podle Pentagonu se v Německu začíná cvičit první skupina 400 ukrajinských vojáků na americké tanky M1 Abrams. Skupina 200 Ukrajinců již nyní na cvičištích Grafenwöhr a Hohenfels podstupuje “všeobecné seznámení” se stroji. Druhá část bude proškolena z údržby. Výcvikový program by měl trvat 10-12 týdnů.

Třešnička™ bude o odmítání reality. Ruské úřady odmítají podle ruského webu Dovod vyplatit kompenzaci za zranění pro členy Rosgvardije, ruské národní gardy. Několik desítek členů, kteří byli na začátku války zranění ostřelováním, tvrdí, že jim odpovědné úřady odmítají vyplatit nárokové kompenzace, protože nelze prokázat spojitost mezi jejich zraněním a bojovou službou. Členové Rosgvarije totiž měli na Ukrajině podnikat “speciální úkoly”, ne “válčit.” Je ale logické, že když nevedete válku se sousední zemí, těžko může mít někdo nárok na úhradů zranění s válkou spojená. Je prostě nejjednodušší popřít všechna vlastní selhání, realitu nefunkční armády, vrazit si prsty do uší a s hlasitým “lálálá” pobíhat dokola kolem dlouhého stolu.

Den 459 (28.5.)

Dnes slaví Ukrajinci 1541 let od založení svého hlavního města, Kyjeva. Město bylo založeno v roce 481, tedy v době, kdy si ve stepích východně od něj místní komunikovali vzájemným vrážením palců do zadnic. Moskva, založená až ve dvanáctém století, poslala do Kyjeva, v duchu svého barbarství, dárek v podobě dosud největšího množství íránských sebevražedných dronů.

Ruský diktátor Vladimir Putin nařídil posílit ostrahu hranic, “aby byl zajištěn rychlý pohyb ruských vojáků a civilistů do ukrajinských regionů, které jsou nyní pod kontrolou Moskvy”. Z čerstvých videí je patrné, že ukrajinské dělostřelectvo ostřeluje ruské vojenské cíle v Belgorodské oblasti.

Kyjev dnes nad ránem

Při masivním nočním ruském útoku na Kyjev zemřel nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. S odvoláním na správu města to uvedla agentura Reuters. Podle agentury Ukrinform na ukrajinskou metropoli útočily drony, na místě byly slyšet výbuchy. Ukrajinské letectvo tvrdí, že se jim povedlo sestřelit 52 z 54 iránských sebevražedných dronů. Letecký poplach platil i v dalších regionech napadené země. Počet obětí pátečního ruského ostřelování nemocnice v ukrajinském Dnipru vzrostl na čtyři. V neděli o tom informoval na sociální síti Telegram šéf oblastní správy Serhij Lysak. Podle páteční bilance si útok vyžádal také více než dvě desítky zraněných.

Severovýchodní fronta: Na severu se nejspíše potvrzuje, že okupanti opět dobyli vesnici Masjutivku a ukrajinské ozbrojené složky se pravdpěodobně stáhly do pozic na jih od vesnice. Rusové zde tedy za poslední týden postoupili přibližně o 1,5 kilometru. Více na jihu probíhají boje o Serebrjanský les a o Bilohorivku. Okupanti na severozápad od Bilohorivky postoupili za poslední dobu přibližně o 1 kilometr. Zatím to nevypadá, že by něco naznačovalo tomu, že se zde dostanou až k řece Severní Doněc. Překročení této řeky by velice zkomplikovalo obranu Bilohorivky, ale pravděpodobně k němu kvůli silně podmáčenému podloží nedojde.

Trosky ruského tanku T-72 v roli zahradní skalky kdesi na Ukrajině

Bachmutská fronta: Bojové operace v Bachmutu byly “omezeny na minimum”, uvedl Sergej Čerevatyj, mluvčí Východní skupiny sil ukrajinské armády. Ve městě ruské okupační síly konsolidují obsazené území a jsou ostřelovány ukrajinským dělostřelectvem. U Orichivo-Vasylivky se ukrajinským ozbrojeným silám daří nadále postupovat směrem k silnici E-40. Okupanti útočí západně od Chromového a ač zde mají značné ztráty při pokusech přejít pole, podařilo se jim ovládnout většinu remízků mezi poli samotnými. Podle Ukrajinců se Wagnerovci skutečně stahují z města a jsou nahrazováni pravidelnou armádou. Ukrajinci ostřelovali řízenými střelami areál bývalých oceláren v okupované Almazně.

Doněcká fronta: Těžký ruský tlak pokračuje v Pervomajském a v Marjince. Prozatím zde ukrajinská obrana drží a ruské útoky byly odraženy. Nejde si však nevšimnout, že zde ruský tlak v poslední době roste. Ukrajinci zasáhli raketami oblast nádraží ve Volnovaše, na Mariupolem byla aktivní ruská PVO a byl hlášen požár v přístavním městečku Urzuf.

Záporožská a Chersonská fronta: V týlu okupačních jednotek je v posledních dnech velmi výbušno a nejinak tomu bylo i dnes. Ukrajinci podnikli raketový úder na Tokmak, ruská PVO byla aktivní v Berďansku a v Melitopolu došlo k explozi v areálu ubikací okupačních sil. Ivan Fedorov, exilový starosta Melitopolu, na svém telegramovém kanále uvedl, že ruští vojáci staví kontrolní stanoviště a snaží se hledat případné dezertéry, kteří odmítají bojovat na frontě. Informaci nelze ověřit a není jisté, zda nejde do značné míry o zbožné přání. V současné době je téměř nemožné najít informace z frontových oblastí z jedné, či druhé strany, které bychom mohli považovat za alespoň trochu relevantní.

Neonacista a bývalý šéf Roskosmosu, Vladimir Rogozin s troskami údajného ukrajinského dronu. Typická silueta však ukazuje, že jde o ruský Orlan-10

Země OPEC+ jsou rozhořčeny faktem, že Rusko neplní své závazky o snížení těžby ropy, plynoucí z nedávného summitu největších exportérů černého zlata. Podle WSJ je touto situací nejvíce zklamaná Saudská Arábie, neboť Rusové se pod tlakem západních sankcí snaží získat jakékoliv příjmy, i za cenu, že budou ropu dodávat s výraznými slevami. To však snižuje hodnotu komodity na trhu, čímž trpí všichni exportéři. Rijád se obrátil na Moskvu s požadavkem na okamžité omezení těžby, což dále eskaluje tento konflikt.

Ukrajina chce uvalit sankce proti Íránu. Podle návrhu by měly zahrnovat zákaz vývozu vojenského nebo vojensky využitelného materiálu, zákaz transportu íránského zboží a lidí přes území Ukrajiny, včetně leteckého, nebo třeba přerušení plnění ekonomických pohledávek vůči občanům Íránu, kteří budou na sankčním seznamu. Rovněž bylo navrhnuto zakázat poskytování duševního vlastnictví, technologií a patentů. Autorem návrhu zákona, který se objevil na stránkách ukrajinského parlamentu je sám Volodymyr Zelenský.

Třešnička™ bude nečekaná jako španělská inkvizice. Podle telegramového kanálu Čeka-OGPU odhalila kontrola hluboké rozpory mezi deklarovanými a skutečnými technickými charakteristikami radaru Voroněž (určeného k detekci vesmírných a vzdušných objektů, včetně balistických nebo řízených střel), který vyrábí ruský koncern RTI. Toto se tušilo už delší dobu, ale až nyní na to přišli sami Rusové. Obětním beránkem by měl být generálmajor Vjačeslav Lobuzko, blízký přítel velitele vzdušných sil a zástupce vrchního velitele protivzdušné obrany, Alexandra Golovka. Lobuzko byl protlačen z pozice velitele protiraketové obrany do vedení RTI, kde měl pod kontrolou finance tekoucí z armády na vývoj zbraňových systémů, jako je právě nefunkční Voroněž. Ruský protiraketový deštník je však jako obvykle plný děr. V díře by měl skončit i Lobuzko, neboť byl zatčen za zpronevěru. PPP!

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme