Válka na Ukrajině: den 456

Ilustrační foto

Ruský dobrovolnický sbor zveřejnil nové video, na kterém jeho členové tvrdí, že jsou “zpět ve vlasti, v Rusku.” Podle telegramového kanálu, který provozují, se jim povedlo opět vstoupit do Glotova, které leží mezi hraničním přechodem Kozinka a městem Grajvoron. Pokud je video opravdu z dnešního dne, popírá ruská tvrzení o likvidaci skupiny. Některé zdroje již zmiňují, že je v této oblasti opět slyšet střelba a bojové operace pokračují. Zprávy nejsme schopni nezávisle ověřit a doporučujeme k jejich faktické přesnosti přistupovat s rezervou. Všichni si ale tak nějak uvědomujeme, proč se to celé děje.

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na ukrajinské území bezpilotními letouny, většina ukrajinských oblastí v noci a ráno vyhlásila protiletecký poplach. Zatímco kyjevská správa oznámila, že se drony podařilo sestřelit, Charkov informoval o útoku protiletadlovými střelami S-300, který se ale obešel bez zranění. Dronový útok ohlásila i proruská správa Krymu, podle které si ani tento incident nevyžádal oběti. Podle ukrajinského letectva útočila ruská armáda celkem 36 íránskými drony.

Severovýchodní fronta: Ruské síly podnikly další vlnu útoků na Masjutivku, která je v posledních týdnech územím nikoho. Pokračují také v útocích ve směru na Nevske, Jampolivku a Bilohorivku. Ačkoliv se okupantům povedlo vstoupit severně od ní na kraj Serebrjanského lesa, jsou ruské útočné operace na Bilohorivku velmi nepravděpodobné kvůli silnému podmáčení půdy, což neumožňuje nasazení techniky.

Bachmut. Bývalo tu 17 škol, 29 školek, 2 vysoké školy, 3 učiliště, 5 kulturních domů a klubů a 12 knihoven.

Bachmutská fronta: Severozápadně od Bachmutu je situace neměnná, ačkoliv obě strany podnikají útočné operace. Okupanti nyní útočí na Chromové ze severu i východu a boje již probíhají v těsné blízkosti silnice O0506. Ukrajinské jednotky získaly pod kontrolu úsek mezi Donbaským kanálem a Kliščijivkou, čímž se jim fakticky povedlo zabezpečit Stupočky proti případným ruským pozemním útokům, ale na jihozápadě od vesnice zkonsolidovali okupanti své pozice v území nikoho. O něco jižněji se však okupantům podařilo někdy v minulých dnech uchytit na západním břehu a snaží se pronikat směrem k Bile Hore a Dylijivce. Poslední baštou Ukrajinců v Bachmutu již je jen oblast garáží a tržiště Ekoprodukt, o které se však v tuto chvíli vedou boje. Majitel Wankera Jevgenij Prigožin dnes oznámil, že se jeho žoldáci budou z dobytého města stahovat. Začátkem června prý předají své pozice pravidelné ruské armádě. Není jisté, zde je to pravda a nedochází jen k rotaci, nebo nejde o snahu nalákat Ukrajince k městu s vidinou dalších tvrdých bojů. Zmínil také, že při krvavých bojích o město zemřelo na 20 tisíc členů žoldácké skupiny, což by při Prigožinem dříve deklarovaném poměru ztrát mrtví/ranění 1/1-2 znamenalo dalších 20-40 tisíc raněných.

Doněcká fronta: Ruské dělostřelectvo ostřeluje Toreck a přístupovou silnici k Majorsku, kde Ukrajinci před několika dny vedli bojové operace. Město také bylo terčem náletů. Tvrdé boje jsou vedeny mezi Novokalynovým a Krasnohorivkou a také mezi Krasnohorivkou a Stepovym. Zde se okupantům dlouhodobě nedaří překročit železniční násep. Ruským vojákům se také pomalu daří posouvat linii dotyku dále do Pervomajského a boje jsou v současné době zaznamenány u Novoavdijivkého rybníka. Ukrajinským vojákům se mezi Pervomajským a Nevelským podařilo po několika dnech bojů vrazit klín do ruských pozic. V noci byly slyšet exploze v oblasti nádraží v okupovaném Charcyzku. Těsně před vydáním této analýzi se objevily informace, že došlo k poškození propusti na Karlovske nádrži u vesnice Karlivka, která leží několik kilometrů od Pervomajského. Z dostupného videa je podle množství trosek patrné, že zde došlo k explozi. Jde pravděpodobně o propust do říčky Vovča na jihozápadním břehu nádrže.

Vuhledarská fronta: Zde stojí za zmínku snad jen velmi intenzivní dělostřelecká palba z obou stran. Obě strany si vzájemně ostřelují především zásobovací trasy.

Záporožská a Chersonská fronta: Ukrajinci i přes silné ostřelování a letecké údery podnikli několik útoků ve směru na Dorožňanku za podpory dělostřelectva 1. tankové brigády. Za posledních 24 hodin byly hlášeny dopady ukrajinských raket do oblasti Kamjanky, Jelsejivky, Vladivky, Kurošan a Rozdolu. Výbuchy a následný požár byly hlášeny na melitopolském letišti.

Příslušníci ukrajinského radioelektronického boje s “puškou na drony”

Ve Feodosii na jihovýchodě okupovaného Krymu došlo k včera ve večerních hodinách k explozi. Co ji způsobilo, není úplně jasné, ale některé zdroje hovoří o ukrajinské řízené střele. Informaci však nelze v současnosti jakkoliv ověřit.

Ruská vojenská průzkumná loď Ivan Churs, o které jsme se zmiňovali včera, byla nejspíše skutečně zasažena jedním z hladinových dronů. Video, které se dnes objevilo na sociálních sítích, ukazuje záběry z kamery dronu, na němž je vidět, jak plavidlo kličkuje mezi dopady projektilů vystřelenými z lodi. V okamžiku, kdy se dron přiblíží k levému boku lodi, obraz zmizí. Není však jasné, jak moc závažné poškození trupu je a zda skutečně došlo k výbuchu.

Michajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Zelenského, dnes na profily na svých sociálních sítích napsal, že “protiofenzíva není nějakou samostatnou událostí, které začne v konkrétní hodinu konkrétního dne přestřižením červené pásky.” Dále pak dodal, že i likvidace protivníkových skladišť munice a paliva je součástí ofenzívy.

Na Ukrajinu se vrátilo 106 zajatých vojáků. Podle Koordinačního velitelství pro péči o válečné zajatce se jedná o 8 důstojníků a 98 poddůstojníků a vojáků z nichž bylo 68 dříve považováno za “nezvěstné”. Vrácena byla i těla dvou blíže nespecifikovaných cizinců. Většina vojáků byla zajata v prostoru Bachmutu. Celkově se od začátku války vrátilo ze zajetí 2430 lidí.

Senioři tvoří třetinu obětí války na Ukrajině, kterou loni na konci února rozpoutalo Rusko svou invazí do země. Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU) to uvedla ve své zprávě, kterou zveřejnila ve středu. Starší lidé na obou stranách frontové linie podle ní čelí nejen přímému ohrožení života kvůli bojům, ale také mnohem více trpí kvůli nedostatku jídla, vody, výpadkům v dodávkách elektřiny, špatnému přístupu ke zdravotní péči a penzím. Někteří zemřeli, protože se nedostali včas k lékům nebo nemohli opustit sklepy.

Španělští vojáci se loučí se svými ukrajinskými “bratry ve zbrani”, kteří dokončili svůj kurz a míří do války

Ministři obrany Běloruska a Ruska Viktar Chrenin a Sergej Šojgu dnes v Minsku podepsali dokumenty o rozmístění nestrategických jaderných zbraní v Bělorusku, ohlásila státní agentura Belta. Až dosud Rusko své jaderné zbraně mělo jen na svém území či na svých plavidlech a letounech. Šojgu podle ruské agentury TASS uvedl, že Rusko jaderné zbraně nepředá Bělorusku, ale ponechá si nad nimi kontrolu a bude to Moskva, kdo bude rozhodovat o jejich případném použití.

Rusko v odvetě za “konfrontační počínání” Stockholmu vyhostí pět švédských diplomatů a ukončí také činnost švédského konzulátu v Petrohradu, oznámilo dnes podle tiskových agentur ruské ministerstvo zahraničí. To si dnes předvolalo švédskou velvyslankyni v Moskvě Malenu Maardovou, aby ji o těchto krocích vyrozumělo.

Mezinárodní IT společnosti zaplatily na daních do ukrajinského státního rozpočtu kolem 86,6 milionu dolarů (1,9 miliardy korun). Veškeré příjmy jdou na financování ukrajinských ozbrojených složek. Šéf odboru, který má na starosti takzvanou “Google daň” v ukrajinském parlamentu, Danylo Hetmancev, uvedl, že hned přejde k tomu, co všechny zajímá – Onlyfans přispěl ukrajinské armádě 620 tisíci dolary. Mezi největší plátce pak zařadil Metu (10,3 milionu USD) a Google (5,7 milionu USD). PornHub se prý zatím k dlani nepřihlásil.

Třešnička na závěr

Dnešní Třešnička™ bude o zkažených námluvách. Agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavené čínské představitele uvádí, že čínská vláda zastavila projekt dálněvýchodního ruského plynovodu Síla Sibiře 2 a místo toho dala přednost stavbě plynovodu z Turkmenistánu, tzv. “Lince D”. Oh, těch liebesbriefů, co jsme o tom četli. “Je to na spadnutí” psaly Novinky loni v lednu. Přes Mongolsko trubky povedou říkal diktátor Putin na konferencích. 50 miliard metrů krychlových chtěl přepravovat. Sankce nefungují, protože Rusko je mistr diplomacie říkal. Přes 7 let usiloval o dokončení projektu druhé Síly Sibiře. Partner až za hrob Čína jej ale přesto zrušila. A to navzdory tomu, že za turkmenský plyn zaplatí zhruba o 30 % více. A tak nám po masivní erekci Rusů i našich zchlastenců opět zbyl jen schlíplý Putin a oči pro pláč. PPP!

Včera byl další z našich již tradiční středečních video podcastů. Měli jsme tam opět vzácného hosta, a to dobrovolníka “Sama”, který byl na Ukrajině přes 5 měsíců, a byl i u zrodu projektů PERUN a Češi na Ukrajině. Povídali jsme si o válce jako takové, dobrovolnících, legionářích a o humanitárních projektech. Jelikož mnoho lidí si přeje vidět záznam i jinde, než na Twitchi, tak již je dostupný i na Youtube našeho partnerského projektu Twitch kanálu Brotherhood of Terra. Odkazy níže.

Youtube video

Archiv předchozích podcastů

Twitch kanál BoT

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme