V noci byly sirény slyšet především v Charkovské, Doněcké a Dněpropetrovské oblasti poté, co byly zaznamenány útoky íránských sebevražedných dronů. Podle ukrajinského generálního štábu se povedlo čtyři stroje sestřelit. Několik dalších pak zasáhlo své cíle. Přes den se několikrát rozezvučely sirény v oblastech střední, jižní a východní Ukrajiny. Genštáb dále informoval, že v Černém moři operuje jeden raketonosič s kapacitou osmi střel Kalibr.
Bělgorodská fronta: Příslušníci Ruského dobrovolnického sboru opravdu nejspíše ruské území u Grajvoronu opustili, ale během střetů ztratili několik mužů a vozidel, které ruští vojáci použili pro tvorbu dioramatu “Zapadlá Humwees” v hraničním pásmu nedaleko stanoviště pasové kontroly (na těchto koordinátech: 50,4292535, 35,5876763). Z dostupné videodokumentace je patrné, že tvrzení velitele RDK, že neutrpěli ztráty na životech, není pravdivé. Další průniky na Ukrajinu napojených jednotek byly hlášeny od Gorkovského, Capovky, Bogun-Gorodku a Ščetinovky. Dron s výbušninami pak dopadl v noci do centra Bělgorodu.
Severovýchodní fronta: Naprostá většina bojů se omezuje především na jižní části fronty, konkrétně na ruské útoky ve směru na Něvské, Jampolivku a Torske, snahu o postup dále do Serebrjnaského lesa a soustavný tlak u Bilohorivky, kde se okupantům pravděpodobně daří z východního směru velmi pomalu tlačit obránce směrem k městu. Pokračují také ruské výpady ve směru na Ivano-Darijivku od Berestového.
Bachmutská fronta: S pádem Bachmutu jako takového se hlavní boje přesunuly na křídla na severu a jihu. Ukrajinské ozbrojené složky zde stále podnikají lokální útoky a daří se jim na některých místech vytlačovat z jejich pozic, většinově jsou však obě křídla statická a fronty jsou ve stejných místech jako včera. Na severu mají Ukrajinci pro postup pouze malý koridor mezi nádržemi Pivničnyj a Berchivka a na jihu boje probíhají hlavně jihozápadně od Kliščijivky a podél Donbaského kanálu.
Doněcká fronta: Tvrdé boje nadále pokračují i okolo Avdijivky, kde se Rusové stále snaží dosáhnout dalších územních zisků okolo Krasnohorivky. Vedou bojové operace ve směru na Novokalynove a Stepove. Situace je sice těžká, ale stabilizovaná i na jihozápadě Avdijivky, kde okupanti stále tlačí do prostoru mezi Vojdaným a Sjeverným, Pervomajské a Nevelské, a kde se jim v posledních dnech pravděpodobně povedlo donutit Ukrajince k ústupu o několik desítek metrů. Ukrajinští obránci v Marjince dnes odrazili několik ruských útoků a situace se zde prozatím zdá poměrně stabilní.
Vuhledarská fronta: Dnes nemáme z této fronty žádné relevantní informace.
Záporožská a Chersonská fronta: Samotná fronta je i nadále statická, ačkoliv okupanti pokračují v náletech na Huljajpole a okolí Orichivu. Ukrajinci provedli několik raketových úderů na Velykou Bilozerku, která tvoří jednu z hlavních zásobovacích tras k Enerhodaru a Záporožské jaderné elektrárně, a pak na Ivanivku, která leží na levém břehu Dněpru několik kilometrů východně od elektrárenského městečka.
Dnes ráno plnilo sociální sítě video kouře na Kerčském mostě. Šéf okupační správy Krymu tvrdí, že šlo o cvičení. Ukrajinské zdroje hned od rána vypouštěly fantastické informace o zásahu mostu za pomoci střely Storm Shadow nebo Točky, ale faktem je, že informaci ani z jedné strany nelze nezávisle ověřit. Pokud by se však jednalo o ukrajinský úder, pravděpodobně by již byly k dispozici videozáznamy.
Ruské telegramové účty dnes ráno začaly šířit informaci, že došlo k útoku hladinového dronu na ruskou vojenskou průzkumnou loď Ivan Churs, která se v té době nacházela necelých 80 km od Bosporské úžiny. Ruští milblogeři však nejsou schopni dohodnout se na detailech údajného útoku. Někteří tvrdí, že loď nebyla poškozena, jiní že ano. Podle některých byl k útoku použit tzv. obilný koridor, kterým proudí ukrajinské zrní do světa, ačkoliv se loď měla nacházet více než 400 km od nejbližší ukrajinské pevniny.
Britský ministr obrany Ben Wallace přicestoval do Kyjeva na neohlášenou návštěvu. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo obrany, podle kterého se Wallace už setkal se šéfem resortu Oleksijem Reznikovem. Oba ministři hovořili o pokračujícím výcviku ukrajinských vojáků v Británii či nadcházejícím summitu NATO ve Vilniusu.
Polsko ještě letos hodlá spustit proces pořízení nových ponorek spolu s transferem nezbytných technologií, ohlásil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Nové ponorky mají být vyzbrojeny nejen torpédy, ale i střelami s plochou dráhou letu s dlouhým doletem. Ministr za „zajímavý příklad“ označil velmi rychlou australskou objednávku na tři americké jaderné ponorky třídy Virginia, schopnými odpalovat střely Tomahawk.
Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme