Válka na Ukrajině: den 454

Ilustrační foto

Podle ruských zdrojů se “ruská záškodnická skupina”, krytá ukrajinským dělostřelectvem, zakopala těsně u vesnice Gora Podol. V oblasti má docházet k bojům a ruské kanály také hlásily útok jižněji, v oblasti vesnice Bagun-Gorodok. Zde jsou informace značně nejasné, některé ruské zdroje tvrdí, že se zde bojuje, jiné, že zde byli útočníci odraženi. V noci se také objevily informace, že v Belgorodu došlo k explozi v budově, kde sídlí místní kancelář FSB. Jisté je, že v Rusku měli krušnou noc.

Ruské síly podnikly za uplynulý den na Ukrajině 20 raketových útoků. V Dněpropetrovské, Záporožské a Charkovské oblasti při nich Rusové použili mimo jiné řízené střely, balistické rakety typu Iskander-M (Záporoží) a protiletadlové střely S-300, informoval ve svém ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Protiletadlové střely dopadaly na Lyman, Slovjansk, Kramatorsk a Kosťantynivku.

Rusko: V Brjanské oblasti putinovští Rusové oznámili zavedení všeobecného “protiteroristického plánu” pod názvem “Edelvejs” (Edelweiss – ano, ta “nacistická” květina), jež vyžaduje shromáždění bezpečnostních činitelů. Podobně to udělali dříve v oblasti Belgorodské. V současnosti se podle ukrajinské rozvědky chystá přesun 3. motostřelecké divize s domovenkou ve Valjukách v Belgorodské oblasti. Hovořilo se i o již probíhajícím přesunu 20. gardové motostřelecké divize rovněž z této oblasti. Protiputinovští Rusové oznámili, že zatím nenarazili na vážnější odpor a “osvobozování pokračuje”. Nepřítel podle nich nemá žádné rezervy. Tyto informace nicméně nejsme schopni ověřit. Ve jmenovaných oblastech probíhá částečně organizovaná evakuace obyvatelstva, spíše se ale podle videí jedná o bezhlavý úprk.

Aktualizace: Podle dostupných informací již byla skupina buď vytlačena z ruského území, nebo zlikvidována, protože ruské tiskové agentury ukazují videa a fotografie zničené techniky, kterou používá Ukrajina a ruští vojáci se fotili a natáčeli v hraničním prostoru.

Podle ruských zdrojů již putinovské jednotky zajistily hraniční přechod u Grajvoronu

Severovýchodní fronta: Okupanti se snaží opět obsadit Masjutivku a pomalu zatlačují Ukrajince bránící Synkivku do města. Podobná je situace i u Kyslivky, kde byli obránci pravděpodobně nuceni ustoupit kvůli silnému leteckému bombardování v posledních dnech. V oblasti Kreminny okupanti stále tlačí ve směru na Jampolivku a Torske a na Bilohorivku. Další ruské útoky byly zaznamenané v posledních 24 hodinách severozápadním směrem od Berestoveho.

Bachmutská fronta: V okolí města pokračují ukrajinské protiútoky a to jak na jihu, tak na severu. Zdá se, že jsou zde ruské síly značně vyčerpané a Ukrajinci tak dosahují malých úspěchů, ač do oblasti nepovolali čerstvé posily. Frontová linie prozatím vede na severu mezi nádržemi Pivničnyj a Berchivka a na jihu je to vesnice Kliščijivka, a v posledních zhruba 24 hodinách nejsou žádné informace o postupu ani jedné ze stran.

2S1 Gvozdika

Doněcká fronta: U Avdijivky Rusové stále tlačí v Pervomajském, které se zároveň snaží obejít přes pole na severu vesnice a zdá se že se jim zde podařilo zatlačit obránce několik desítek metrů na západ. V okolí Marjinky se okupanti snaží bez výsledku postoupit na západ, ale prozatím jsou zde odráženi.

Vuhledarská fronta: Ukrajinská armáda pokračuje v bojových operacích u Solodkého. Fronta je jinak bez větších změn, ale začíná být patrné, že zde Ukrajinci pravděpodobně mají nějaký širší plán, protože opět raketami ostřelují klíčové dopravní uzly, jako je Volnovacha, Nikolske a Mariupol.

Záporožská a Chersonská fronta: V posledním dni byly zaznamenané ukrajinské raketové údery na Kamjanku, Berestove, Berďansk, Tokmak, Velykou Bilozerku a Novopetrivku. V okupované Chersonské oblasti došlo k explozím v Oleškách, Hole Prysatni a Nové Zburjivce a Ukrajinci ostřelovali západní cíp Kinburnského poloostrova.

Ukrajinští vojáci se učí zacházet se salvovým raketometem M270. Fotografie pochází z Velké Británie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes znovu navštívil vojáky na frontě, aby jim poblahopřál ke svátku námořní pěchoty. “Sláva každému a každé, kdo brání Ukrajinu!” napsal na facebooku, kde také zveřejnil snímky ze setkání s příslušníky a příslušnicemi ukrajinské námořní pěchoty na blíže neupřesněném místě.

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že nevěří v ukrajinské vítězství. Pro Rádio Svobodná Evropa uvedl, že “…Ano, Rusko napadlo Ukrajinu, ale na tom nezáleží. Záleží na tom, co se stane zítra. A zítra zemřou další a další lidé. Ani jedna strana nemůže vyhrát.” Po tomto prohlášení klesla hodnota maďarského forintu o 0,9 % což byl největší denní propad u rozvojových zemí (kam Maďarsko patří). Jestli šlo o kauzalitu nebo korelaci není zřejmé.

Třešnička na závěr

Dnešní Třešnička™ bude o nedělním odpočinku. Ruská agentura RIA Novosti totiž vydala informaci, že ruská Podnikatelská asociace pro rozvoj obchodního patriotismu (bez legrace) Avanti přišla s návrhem na zavedení šestidenního pracovního týdne. My se domníváme, že to nemá souvislost vůbec s ničím a vše je v souladu s plánem. Konkrétně to nelze nijak spojovat s prohlášením ředitele ruského Ústavu ekonomické politiky, který rozhodně netvrdí, že Rusku chybí v průmyslovém odvětví až 35 % pracovníků. Tito chybějící dělníci a technici stoprocentně nebyli mobilizovaní ani nehnijí někde v ukrajinských polích. Abychom však ruským potentátům nekřivdili, tak třeba poslankyně Svetlana Bessarabova byla proti. O Svetlaně jste mohli kdysi číst v souvislosti s jejím odmítnutím přiznání statusu veteránů pro sovětské vojáky podílející na invazi do ČSR v roce 1968, protože prý nešlo o invazi a nedošlo k žádným bojům. Podle Svetlany je tento návrh “naprosto absurdní”. A co není Svetlano, a co není?

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme