Válka na Ukrajině: den 453

Ilustrační foto

Mediálním prostorem dnes rezonují události v ruské Bělgorodské oblasti, kde bylo ostřelováno několik pohraničních vesnic a došlo i na přestřelky.

Po obědě dokonce organizace Svobodné Rusko oznámila “osvobození” vesnice Kozinka a následně městečka Grajvoron, v jejíž blízkosti by měl být sklad taktických nukleárních zbraní, který byl údajně urychleně vyklizen. Podle oficiálních vyjádření ukrajinské strany s tím nemají její ozbrojené složky nic společného a celý tento “nájezd” je pouze v dikci občanů Ruské federace z organizací Ruský dobrovolnický korpus a Legie Svobodné Rusko. Což připomíná “běloruský model” z počátku ruské invaze. Ruské zdroje píší, že se o zmíněné vesnice stále bojuje a do oblasti byly povolány posily. Smysl této operace zatím není zřejmý, a vydaná prohlášení o začátku osvobozování Ruska zní sice dobře, ale je velice nepravděpodobné, že něco podobného opravdu hrozí. Stejný názor máme i ohledně spekulací, že cílem bylo získání výše zmíněných atomovek, neboť nasazené síly tomu naprosto neodpovídají. Dle našeho názoru se nejspíše jedná o šum s cílem jednak demoralizovat Rusy/povzbudit Ukrajince a zároveň odvést pozornost z jiných úseků bojiště, které jsou aktivní v rámci tolik diskutované ukrajinské ofenzivy. Jestli se někdo snaží získat za málo peněz hodně muziky, se ukáže teprve v budoucnu.,

Podle ukrajinské rozvědky došlo k evakuaci jaderných zbraní z vojenského skladište Belgorod-22, nedaleko městečka Grajvoron

Rusko v noci na dnešek své útoky na Ukrajině soustředilo především na město Dnipro na jihovýchodě země, i když letecký poplach platil po určitou dobu po celé zemi. V Dnipru se podle ruskojazyčné verze BBC ozvalo nejméně 20 výbuchů. O následcích útoků ukrajinské úřady zatím neinformovaly. V Černém moři, asi 250 km od Ukrajinského pobřeží, došlo ale k sestřelu nejmodernějšího ruského stíhacího bombardéru Su-35. 3P.

Severovýchodní fronta: Směrem na Svatove odrazily ozbrojené složky Ukrajiny ruské útoky na Masjutivku a Stelmachivku. Více na jihu u Kreminy probíhají boje v Sebrejanském lese a okupanti byli odraženi u Bilohorivky, Makijivky a Nevského. Situace u Bilohorivky se pod neustálým ruským tlakem zhoršila a Ruské ozbrojené složky ji teď mohou napadnout ze tří stran, protože se jim povedlo obsadit meandry Severního Donce na východním okraji Serebrjanského lesa.

Bachmutská fronta: Na křídlech okolo města nepozorujeme žádné změny. Ukrajinská armáda pokračuje v tlaku u Sacco i Vancetti, Orichivo-Vasylivky a Jahidného, zatímco okupanti vedou protiútoky ve směru na Hryhorivku a po Juvilejné ulici ke Chromovému. Ve zbytcích Bachmutu ruské síly obsadily náměstí s památníkem MiG-17 a jediné, co jim zbývá dobýt, je tržiště zdravého životního stylu Ekoprodukt s přilehlými garážemi a zbytek chatové oblasti na samotném cípu města.

2S1 Gvozdika

Doněcká fronta: Okupantům se povedlo znovu obsadit západní část Krasnohorivky a území severně nad ní podél silnice spojující Očeterne a Novobachmutivku. Pokračují zde také v útocích na Novokalynove a Stepove. Na severu Avdijivky se podařilo rusům postoupit několik desítek metrů až k náspu místní železniční tratě. Ukrajinské ozbrojené složky odrazily ruské útoky mezi Avdijivkou a Opytným, u Vodjaného a Pervomajského. Pervomajské se Rusové snaží obejít přes pole na jeho jižním okraji, ale pravděpodobně zde kvůli terénu nemají moc úspěch. Ukrajinci podnikli raketové údery na areál malého letiště u Verbove Balky a na nádraží v doněcké Kyjevské čtvrti.

Vuhledarská fronta: Na tomto úseku byla zaregistrovaná zvýšená aktivita ruského letectva, které v posledních 24 hodinách bombardovalo Vodjane, Vuhledar, Prečystivku, Zolotou Nivu a Velykou Novosilku. Ve Volnovaše došlo k explozi ruského muničního skladiště. Ruská armáda proměnila několik škol ve městě Azov (ironické, n’est ce pas?) na polní nemocnice, což naznačuje na objem ztrát, které na této frontě okupanti mají.

Záporožská a Chersonská fronta: V Záporoží ukrajinské dělostřelectvo a salvové raketomety HIMARS ostřelují ruské logistické uzly a vojenskou techniku ve dvou “trojúhelnících” mezi městy Tokmak – Polohy – Melitopol a Mariupol – Berďansk – Volnavacha. V okupované části Chersonské oblasti ostřelovali Ukrajinci Kostohryzove.

Tatrapan PVO, tedy verze mobilního velitelského stanoviště protivzdušné obrany. Několik těchto vozidel dostala ukrajinská armáda v průběhu února/března.

Záporožská jaderná elektrárna byla opět bez vnějších zdrojů energie, které jsou potřeba pro napájení bezpečnostních mechanismů jaderného zařízení. Podle Ukrajinců se tak stalo v důsledku ruského nočního ostřelování, které opět poškodilo vedení VVN. Už posedmé od začátku války. Dodávky energie pro elektrárnu byly obnoveny před obědem.

Dnes se objevilo video, na kterém je vidět slovenská technika při přesunu na Ukrajinu. Mezi běžnými stroji, jako jsou Tatry 813, či BVP-1, jsou i poměrně vzácné kousky, jako je kolové obrněné vozidlo Tatrapan, postavené na třínápravovém šasi Tatry 813. Součásti pomoci jsou také generátory, cisterny a další užitná technika, ale třeba také nákladní automobily Praga V3S v různých konfiguracích. Není známo, jak je video staré, ale domníváme se, že pochází ze začátku letošního roku.

Hlídky polské pohraniční stráže, které hlídají hranici s Běloruskem, se stále častěji stávají terči útoků, uvedl dnes podle agentury PAP pověřenec polské vlády pro bezpečnost polského informačního prostoru Stanislaw Žaryn. Cizinci jsou podle něj lépe organizováni a řídí je běloruské a ruské tajné služby.

Třešnička na závěr

Dnešní Třešnička™ bude o tom, jak se nikdo nechce bavit s lůzrem. Prvním, kdo se na Rusy může dle dnešních novinek vykašlat je Finsko, které ukončilo kontrakt na dodávky zemního plynu od Gazpromu. Jedná se o výsledek rok se táhnoucího sporu o platbách, kde Rusové požadovali zaplacení v rublech, což ale Finové to odmítali. Arbitrážní komise rozhodla, že Finsko k tomu není povinno, a to je tak oprávněno smlouvu ukončit. Druhým kámošem, který to evidentně balí, je Arménie, která se dlouhodobě zoufale upínala k ruskému spojenectví v konfliktu s Ázerbájdžánem. Tato kavkazská země utrpěla několik vážných výprasků od Azerů, kterým Rusové jen přihlíželi s odvoláním na “platné smlouvy”, které říkají, že nemůžou svým kamarádům pomoci na území, které Arménie de facto okupuje. Zřejmě s ohledem na fakt, že jsou Rusové nyní více než zaneprázdnění válkou na Ukrajině, se arménský premiér rozhodl, že vymění 86 600 km2 sporného území, včetně Náhorního Karabachu, pokud Azeři slíbí, že tam nebudou páchat žádné zločiny proti arménskému obyvatelstvu a uznají územní integritu “zbytku” Arménie. Třetí velký “strategický parťák až na věky věků”, Čína, odmítá dodávky ruských zemědělských produktů. Podle zjištění agentury Bloomberg například Číňané sice dovezli za první čtvrtletí letošního roku přes 6 milionů tun obilí, Rusko se ale na tomto objemu podílelo jen 30 000 tunami. Zatímco tedy Čína masivně skupuje ruské nerostné bohatství, včetně ropy, plynu, hliníku nebo elektřiny za hubičku, obilí v současnosti odmítá kvůli “rostlinolékařským regulacím a transportním problémům”. Co tím přesně medvídek Si sleduje si netroufáme říct, nicméně již jsme dlouho neslyšeli, že je to vše přesně podle plánu, co myslíte?

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme