Válka na Ukrajině: den 450

Ilustrační foto

Administrativa amerického prezidenta Bidena podle CNN naznačila evropským spojencům, že nebude blokovat export stíhaček F-16 na Ukrajinu. Mezi země, které chtějí dodat stíhačky F-16 na Ukrajinu, patří třeba Nizozemsko. Všechny transfery amerických stíhaček třetí straně musí Američané schvalovat kvůli citlivým technologickým informacím. V posledních dnech se také objevily informace, že ukrajinští stíhací piloti, kteří byli testovacích učebních kurzech v USA, se dokázali na F-16 přeučit během čtyř měsíců, místo původně avizovaných osmnácti. Spousta analytiků však není přesvědčena, že jsou tyto stroje pro Ukrajinu vhodné, protože jejich provozní náklady jsou ve srovnání s MiG-29 podstatně vyšší.


155 mm houfnice FH-70

Sirény: Ukrajinská PVO dnes v noci podle vyjádření generálního štábu sestřelila tři střely Kalibr a šestnáct dronů Šahed. V noci byl letecký poplach několikrát vyhlášen nad západními oblastmi Ukrajiny, během dne pak hned několikrát v Charkovské, Doněcké, Záporožské a Dněpropetrovské oblasti. PVO je v posledních 24 hodinách velmi aktivní i nad okupovaným Doněckem.

Severovýchodní fronta: Ruské dělostřelectvo i letectvo je na severu této fronty poslední dny velice aktivní, což komplikuje práci obránců. I přesto byly odraženy útoky směrem na Novoselivske, Nevske a Stelmachivku.Rusové byli navíc opět vytlačeni s Masjutivky. Více na jihu dnes zase pracovalo dělostřelectvo Ukrajinců a ostřelovalo většinu ruských pozic v okolí Kreminny.

Bachmutská fronta, den 292.: Ruské zdroje píší, že okupanti začali zaminovávat silnice vedoucí ze Soledaru, nejspíše se jedná o reakci na možné prolomení linií na sever od Bachmutu. Na severozápadě Bachmutu pak vedou Ukrajinci lokální protiútoky v ose na Jahidne a drží linie podél nádrže Berchivka. Na jihu se Ukrajincům podařilo postoupit směrem na Orichivo-Vasilivku a u osady Sakko i Vancetti. Na ivanivském úseku pokračují ukrajinské jednotky v postupu ke Kliščijivce. Uvnitř města Ukrajinci drží pozice podél Juvilejní ulice až k ulici Obránců Donbasu, na jihu pak fronta vede ulicemi Čajkovského a Korsunského. Z pevností, které tvořily “Citadelu”, už zůstala pouze pevnost Domino. Z Majorsku není moc informací a to málo, co je k dispozici, nedokáží naše zdroje z těchto míst jednoznačně potvrdit. Ruské dělostřelectvo vedle samotného Bachmutu také masivně ostřeluje Kosťantynivku, Predtečyne a Toreck. Byla také zaznamenána zvýšená aktivita ruského letectva v oblasti.


Ruská samohybná houfnice 2S33 Msta-S s roztrženou hlavní

Vuhledarská fronta: Ukrajinci zde podnikli několik raketových útoků na Piščane a Volnovachu. Jižně od Mykilskeho opět okupanti přicházejí o obrněnou techniku, jak je patrné z videí z posledních dnů.

Doněcká fronta: Obránci Avdijivky i nadále způsobují útočícím vojákům z 8. motostřeleckého praporu ztráty. Těžké boje jsou stále hlášeny z Pervomajského a obě strany zde mají výrazné ztráty na živé síle i technice. Podobná je situace u Marjinky: těžké boje, linie dotyku je však zhruba ve stejných místech, tedy asi dva bloky západně od třídy Družby. U mariupolského letiště došlo k několika explozím.

Záporožská a Chersonská fronta: Ukrajinské síly ostřelují místa s koncentrací ruských sil a jejich zásobovací trasy. V posledních 24 hodinách došlo v Záporožské oblasti k explozím v Kamjance, Berestovem, Berďansku, Černihivce, Tokmaku, Moločansku, Melitopolu a Mychajlivce. V Chersonské oblasti byl pak zaznamenán rozsáhlý požár v Abrykosivce, exploze pak zazněly v Hole Prystani a přístavním Skadovsku. Okupanti pak ostřelovali Cherson, Mykolajiv a Iličanku v Mykolajivské oblasti.

Ukrajinci podle dostupných záběrů používají k odminování seismické vibrační stroje INOVA AHV-IV. Stroje mají vzniklými vibracemi aktivovat miny, které jsou rozmístěné na ukrajinské půdě. INOVA AHV-IV je ve Spojených státech vyrobený stroj, používaný především geology a geofyziky k hledání minerálů, ropy a plynu.


Zelenskyj vystoupil na summitu Ligy arabských států jako čestný host

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se osobně zúčastní summitu skupiny vyspělých zemí G7 v Hirošimě, uvedla dnes agentura Kjódó s odvoláním na zdroje z japonské a americké vlády. Půjde o Zelenského první cestu do Asie od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru. Japonská vláda původně předpokládala, že se Zelenskyj zúčastní nedělní debaty na summitu prostřednictvím videospojení. Dle dostupných informací poletí na summit G7 francouzským vládním letadlem. Dnes také Zelenskyj navštívil summit Arabské ligy v saúdskoarabské Džiddě. Požádal tam o podporu Ukrajiny a její muslimské komunity. Proruské účty neuvěřitelně kvičí.

Bývalý starosta Jekatěrinburgu a opoziční politik Jevgenij Rojzman dostal u soudu pokutu ve výši 260.000 rublů (přes 71.000 korun) za kritiku ruské invaze na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž je to relativně mírný trest v době, kdy se ruské úřady uchylují k rozsáhlým represím. Šedesátiletému politikovi hrozilo až pět let vězení.Dnešní třešnička bude opět takovým kompotem vybraných krátkých perliček. Šéfeditorka ruské propagandistické stanice Russia Today Margarita Simonjan v poslední době spamovala internety příspěvky o tom, že ji chtěl někdo zabít balíčkem, ve kterém byly “objeveny zbytkové stopy výbušniny.” Později však sama sdílela obrázek domnělého výbušného zařízení, které se ukázalo být obyčejným vibrátorem. Ruský vicepremiér Chusnullin oznámil, že kamionová doprava na Kerčském mostě nebude prozatím obnovena, protože “pokusy o provokace stále pokračují.” Taky nevíme, co tím chtěl říct. V Rusku chybí podle Ústavu ekonomické politiky pracovní síla. Sergej Cuchlo, šéf oddělení průzkumů ústavu, tvrdí, že “hlad po zaměstnancích hlásí 35 % ruských průmyslových podniků.” Situace je podle něj nejhorší za posledních téměř 25 let. Ruský týdeník Profil pak uvádí, že “ruský trh práce přišel v roce 2022 v důsledku mobilizace a emigrace až o 820 tisíc lidí.” Inu, Přesně Podle Plánu!

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme