Válka na Ukrajině: den 448

Ilustrační foto

Ukrajina dnes slaví Den vyšyvanky. Jde o den, kdy si Ukrajinci připomínají svou kulturu a historii a výrobou tohoto tradičního oděvu se snaží udržovat na dávné kulturní zvyky. Po roce 2015 se ukrajinská vyšyvanka stala také symbolem ukrajinského boje proti ruské agresi. 


Naše drahá kamarádka Míša v tradiční urkajinské vyšyvance. Před válkou pracovala jako průvodkyně Černobylskou jadernou elektrárnou a Prypjatí

V Kyjevě a dalších částech Ukrajiny se ve čtvrtek za úsvitu ozývaly exploze. Krátce předtím byl na většině ukrajinského území vyhlášen letecký poplach a obyvatelé byli vyzváni, aby neopouštěli kryty. Šéf vojenské správy v Kyjevě Serhij Popko uvedl, že požár propukl v Darnycké čtvrti a že informace o škodách a obětech se nyní ověřují. Doplnil, že protiletecká obrana země funguje. Podle prohlášení ukrajinského genštábu se sestřelila PVO celkem 29 z 30 vypálených střel Kalibr, Ch-101 a Ch-55/555. Výbuch v Oděse si vyžádal jednoho mrtvého.

Severovýchodní fronta: Fronta je v podstatě beze změn, ačkoliv tvrdé boje pokračují u Kuzemivky a Stelmachivky. Okupanti mění taktiku u Bilohorivky a místo útoků z jihovýchodní strany, kde se musejí probíjet dnem údolí, se snaží probojovat k městu ze severovýchodu, kde mají výhodu vyššího terénu. Někdy v posledních dnech se pokusili zaútočit na Spirne, ale video, které ruští vojáci vypustili, ukazuje ztrátu několika obrněných vozidel včetně jednoho tanku. Útok byl veden do oblasti rozvodny východně od města.

Bachmutská fronta, den 291.: Majitel Wagnera Prigožin oznámil, že ruské jednotky utekly před ukrajinskými protiútoky u vesnice Sakko i Vancetti, a Ukrajincům se zde povedlo zajistit zhruba dva kilometry široké a půl km dlouhé pásmo. Ukrajincům se do vesnice pravděpodobně prozatím nepovedlo vstoupit, ale podle ruského milblogera Simonova v oblasti stále zuří boje. Ukrajincům se daří tlačit okupanty zpět k Bachmutu i podél silnice E40, která město spojuje se Slovjanskem a pravděpodobně zajistili už i většinu Orichivo-Vasylivky. Daří se jim také v tlaku na Dubovo-Vasylivku. Videa ukazují činnost 2. praporu 67. samostatné mechanizované brigády, jak čistí ruské zákopy západně od vesnice. U Jahidného je teď linie dotyku zhruba na pomyslné čáře spojující konce Berchivské a Pivničné nádrže, ačkoliv lesy na západním břehu Pivničného jsou stále pod ruskou kontrolou. Ukrajinským jednotkám se podařilo probojovat se až téměř ke Kliščijivce, ale okupanti podnikají protiútoky ze starých zákopů na západní straně města. Ukrajinci zde mají nezanedbatelnou výhodu ve formě převýšení několika desítek metrů. U Odradivky, několik kilometrů východně od Kliščijivky, byl dislokován ruský 10. tankový pluk 3. armádního sboru, který utrpěl těžké ztráty na technice i živé síle u Avdijivky a byl doplněn čerstvými mobíky. V Bachmutu je však sitauce pro obránce o poznání složitější. Na západním okraji probíhají boje zhruba kolem Rumjancevovy ulice a na jejím východním konci fronta linie dotyku přechází do Juvilejné ulice, poslední podobně velké ulice ve městě. Na východním sektoru pak okupanti tlačí z areálu vysoké školy průmyslové a na jihu se snaží prorazit přes Korsunského ulici, aby obránce vyhnali do polí na jihozápadě Bachmutu. Ruské letectvo započalo masivní ostřelovací kampaň Červoného, Bohdanivky, Ivanivského a Časiv Jaru.


Bachmut

Doněcká fronta: I dnes pokračují tvrdé boje mezi Avdijivkou a Opytným, ale okupanti se zde i přes podporu vlastního letectva setkávají s neúspěchy. Již v minulosti jsme psali, že Avdijivka je, jakožto frontové město, těžce opevněna, a je pro ruské síly extrémně tvrdým oříškem. V Marjince i nadále pokračují těžké boje, ale obráncům z řad ukrajinské 79. výsadkové útočné brigády se daří ruské útoky odrážet.

Bývalý americký ministr zahraničí USA Henry Kissinger dnes v rozhovoru pro deník Economist uvedl, že by Ukrajina měla být přijata do NATO. Tím by se podle něj povedlo zajistit evropskou bezpečnost. Podle Kissingera je to i v zájmu Ruska.

Rusko podle mluvčí tamního ministerstva zahraničí Marije Zacharovové podnikne odvetné kroky, pokud bude Česko žádat zpětně nájem za tři roky za pozemky, které využívá ruské velvyslanectví v České republice. Česká vláda ve středu zrušila devět usnesení ze 70. a 80. let, kterými se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům.

V Rusku údajně platí zákaz odstoupení pro vysoké i nižší úředníky. Podle britské rozvědky mnoho oblastních šéfů, členů bezpečnostních složek, ale i kremelských aparátčíků v soukromí pochybuje o smyslu války i vítězství, na což údajně Kreml reaguje “vysíláním signálů”, že pokud nebudou poslušní, tak je čeká obvinění ze (smyšlených) zločinů. Podle Britů se jedná o pokus zabránit defétismu skrze vytvoření kolektivní odpovědnosti za válku.


Anatolij Maslov, Alexandr Šipljuk a Valerij Zvjagincev, ruští výzkumníci obvinění ze zrady

Ukrajinci už použili střely s plochou dráhou letu Storm Shadow, které jim darovala Británie. Bez dalších podrobností to uvedl britský ministr obrany Ben Wallace. Británie se minulý týden stala první zemí, která oznámila, že Ukrajině začala dodávat řízené střely dlouhého doletu, které umožní ukrajinským silám zasáhnout ruské cíle daleko za frontovými liniemi.

Na červnovém summitu NATO v litevském Vilniusu budou přijaty plány pro případ války s Ruskem. Admirál Rob Bauer uvedl, že aliance musí být připravena na fakt, že konflikt může vypuknout kdykoliv. NATO se údajně nepřipravuje na světovou nukleární válku, ale spíše na lokální boje na hranicích… že by s případnými zbloudilými ozbrojenými bandami Rusů?

Norsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc ve formě tří protibaterijních radarů Arthur a minimálně pěti kusů salvového raketometu M270 MARS, tedy pásové verze známého HIMARSu s větší raketnicí. Norská vláda na svých stránkách uvedla, že tato pomoc byla zorganizována v úzké spolupráci s Velkou Británií.

Rakouský spolkový prezident Alexander Van der Bellen nechápe, proč je vláda země tak neochotná v pomoci Ukrajině. Jedná se zejména o dříve slíbenou asistenci při odminování civilních oblastí. Ministryně obrany Klaudia Tanner (ÖVP) nedávno odmítla vyslat tým rakouských ženistů, který měl pomáhat s čištěním min na cestách, v obytných budovách, školách, školkách nebo na polích. Tanner tvrdí, že čištění silnic by mohlo sloužit Ukrajincům k “ofenzivním” operacím, což je prý v rozporu s Rakouskou neutralitou.

Delegace z afrických států, která přiváží plán na mírové ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, navštíví Moskvu, oznámil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Přesná data budou podle něj ještě oznámena. Vyjednat mír v oblasti navrhlo již několik zemí, včetně Číny, jejíž speciální vyslanec tento týden cestuje po Evropě ve snaze propagovat plán Pekingu, napsala agentura Reuters.Dnešní třešnička bude plná explozivních zpráv. Mezi Simferopolem a Sevastopolem na okupovaném Krymu došlo k vykolejení vlaku a poškození asi 50 metrů kolejového svršku. Podle okupačních úřadů došlo k sabotáži, kdy neznámí útočníci umístili na koleje improvizované výbušné zařízení. Další bombová zpráva je z Kyjeva, kde podle ruského velení došlo nejprve ke zničení části baterie PVO Patriot, později dvou odpalovacích zařízení. Dnes nasadili celé zprávě korunu, když oznámili, že došlo ke zničení pěti (!) odpalovacích zařízení. No, považte, kdo z vás to má? No modří už vědí, že pravděpodobně došlo k selhání střely Patriotu, která dopadla zpět k odpalovači a lehce jej poškodila. V souvislosti s tímto fiaskem ruských “nesestřelitelných” střel se začaly objevovat zprávy, že výzkumníci zodpovědní za jejich vývoj čelí trestnímu stíhání. Vtip je v tom, že nejde o reakci na trapný výsledek útoku na kyjevské Patrioty, ale na fakt, že Anatolij Maslov, Alexandr Šipljuk a Valerij Zvjagincev prodali plány na Kinžály Číňanům. No, a ti musí být úplně u vytržení. Další potenciálně výbušnou novinou jsou vzrůstající obavy z ruské invaze v Kazachstánu, toho času spojence Ruska. Změnu nálady a procitnutí vítáme, ale musíme Kazachy ujistit, že na Ukrajině se již objevují technologické výstřelky druhé poloviny čtyřicátých let, čili by na ně útočil pravděpodobně již jen ten osamělý T-34/85 z moskevské přehlídky.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme