Válka na Ukrajině: den 447

Ilustrační foto

Včera podlehl následkům svých zranění zakladatel a člen skupiny Project Phoenix, Taylor. Na Ukrajině fungoval často u frontové linie jako zdravotník, učil ukrajinské vojáky bojové medicíně a vozil humanitární pomoc civilistům. Před několika týdny byl těžce zraněn při ruském ostřelování Kreminny a svůj poslední boj prohrál. Čest Tvé památce, Martine.

Českého dobrovolníka známého jako “Taylor” zasáhl v březnu šrapnel, zranění nejdříve nedovolovala jeho převoz do Česka, podařilo se to až na začátku dubna. Včera však svým zraněním podlehl

Severovýchodní fronta: Ruské ozbrojené složky obsadily Masjutivku východně od řeky Oskil. Vesnice podle nás nemá žádnou strategickou hodnotu a proto byla jen velice lehce bráněná. Ukrajinské ozbrojené složky odrazily útok okupantů na Novoselivské. Těžké boje probíhají hlavně v Serebrjanském lese a ve směru na Něvské a Torské

Bachmutská fronta, den 289.: V okolí Bachmutu ukrajinské protiútoky tlačí okupanty zpět, ale uvnitř se postavení obránců nadále zhoršuje. Uvnitř města byla Wagnerovci dobyta kasárna 54. mechanizované brigády, kteří poté pronikli mezi pevnostmi „Hnízdo“ a „Konstruktor“, přičemž dobyli tři výškové budovy, které tvořily pevnost „Kůň“ a dosáhli cesty O0506 na křižovatce ulic Levanevsky a Juvilejna. Pokud se zde nepodaří Ukrajincům úspěšný protiútok, který by okupanty zatlačil zpět, zůstává jen otázkou času kdy padnou i poslední pozice. Na severozápad od města Ukrajinci postupovali v ose na Jahidne podél nádrže Berchivka. Jižně se pak velmi nedaří okupantům v okolí i v samotné Klyščijivce. Boje zde probíhají hlavně v zalesněné části na západ od ní a na severovýchod od vesnice, což naznačuje, že se ji Ukrajinci snaží vzít do kleští.

3. útočná brigáda Azov u Bachmutu

Doněcká fronta: U Avdijivky probíhají těžké boje v blízkosti Nevelského a ukrajinské ozbrojené složky odrazily pokus okupantů postoupit Pervomajském. Další ruský útok byl odražen v Marjince.

Záporožská a Chersonská fronta: Na záporožské a Chersonské frontě dochází ke vzájemnému dělostřeleckému ostřelování a ukrajinské ozbrojené složky zde používají salvové raketomety HIMARS při útocích na logistické uzly. Na ostrůvcích na Dněpru u Chersonu probíhají omezené boje, ale změnu frontové linie jsme nezaregistrovali žádnou.

2S1 Gvozdika ukrajinské 72. mechanizované brigády při práci v Doněcké oblasti

Představitel americké vlády řekl CNN, že systém protiraketové obrany Patriot byl při ruském raketovém útoku proti Kyjevu minulou noc pravděpodobně poškozen, ale v žádném případě ne zničen. Ukrajina v současnosti provozuje 2 baterie Patriot, jednu z USA a jednu z Německa/Nizozemska.

Ukrajina projevila záměr vytvořit 3 až 4 perutě vybavené stoji F-16. Velká Británie, Itálie, Francie a Německo zatím vyslaly „pozitivní signály“ a Ukrajina podle Politico spoléhá na jejich hlas v rámci mezinárodní koalice. Nicméně záleží, jak se k této věci postaví USA nebo třeba Turecko. VB a Francie již začaly s výcvikem ukrajinských pilotů na těchto strojích, čili se nejedná o nějakou vlhkou fantazii.

Ukrajina obdržela první italsko-francouzský protiletadlový raketový systém SAMP/T. Převod této evropské obdoby systému protivzdušné obrany Patriot byl oznámen již v zimě. Systém je schopný zničit nepřátelské letadlo na vzdálenost od 3 do 100 kilometrů, balistické střely od 3 do 25 kilometrů, maximální operační výška činí 25 kilometrů. Podle dostupných informací je součástí dodávky 700 střel.

Rusko meziročně zvýšilo své výdaje na armádu o 282 %. Podle Reuters jde do ozbrojených sil RF kolem 36 % rozpočtu země. Připomínáme, že jen do konce února bylo na výdaje „obrany“ vyčerpáno přes 40 % ročního rozpočtu.

Podle francouzského prezidenta Macrona výcvik ukrajinských pilotů na stroje F-16 již začal

Na Ukrajinu dorazili francouzští vyšetřovatelé, kteří mají zjistit okolnosti smrt novináře AFP, Armana Soldina, který zemřel během ruského raketového útoku na Časiv Jar minulý týden. Vyšetřování podle francouzské prokuratury probíhá bez jakýchkoli obstrukcí ze strany Ukrajiny. Soldin je desátým novinářem, který na Ukrajině zahynul během výkonu povolání od vypuknutí války.

Americká CIA spustila na telegramu vlastní kanály v ruštině. Tajná služba si od této aktivity slibuje získaní „pravdy“ o Rusku skrze nábor spolehlivých lidí z řad rozvědky, diplomacie, vědy, výzkumu nebo lidi, kteří na ně mají kontakt. Kontakt má být „bezpečný a diskrétní“.

Lotyšsko, podobně jako dříve Polsko, začne pro Královec užívat vlastní exonymum Karaļaučiem nebo Kēnigsberga, namísto současného ruského názvu Kaliningrad (Kaļiņingrada). O podobném kroku se uvažuje i v sousední Litvě, kde by se název mohl změnit na Karaliaučius. O změně názvu města i celé oblasti se hovoří i na ruské straně a to nejméně od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Dosud však nese jméno po bolševickém politikovi a „prezidentovi“ SSSR Michailovi Kalininovi.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o stokrát opakované lži, která se má stát pravdou. Ne, řeč nebude o spisovateli, doktoru filosofie a ministrovi pro lidovou osvětu a propagandu Josefu Goebbelsovi, nýbrž o ruském zástupci v OSN Vasiliji Něbenzjovi. Ten včera na zasedání Rady bezpečnosti lhal o tom, že Rusko neútočí na civilisty a ani se u toho nezačervenal. Něbenzja se pak pustil do Západu, který se podle něj aktivně účastní konfliktu na Ukrajině a „připoměl“, že je to právě Západ, kdo má v souladu s ruskou propagandou na rukou krev milionů a milionů lidí v Iráku, Libyi nebo Afghánistánu. Nejpalčivější problém je ale podle něj v dodávkách zbraní, které nejenže prodlužují celý konflikt, ale navíc zadlužuje již tak chudé Ukrajince! Jediné v čem mělo toto hovado pravdu je, že celý svět ztrácí důvěru v OSN – a to zejména proto, že Rusko nejenže nebylo vyloučeno, ale dokonce minulý měsíc předsedalo Radě bezpečnosti, navzdory tomu, že zahájilo útočnou válku proti jinému členovi.

A pozor!

Zítra, ve středu 17.5.2023 od 20:00 budeme mít vzácného hosta, Vasyla Kapusteje, se kterým si budeme povídat nejen o Ukrajině a zejména o jeho humanitárních projektech. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanálu Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout! Archiv předchozích podcastů ZDE.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme