Válka na Ukrajině: den 444

Ilustrační foto

Dnes se v tradičním víkendovém duchu nestalo příliš mnoho událostí. Ty, co však proběhly jsou podle našeho názoru více než mimořádné. V prostoru Bachmutu se Ukrajincům dále daří tlačit a během doslova hodin osvobozovat území, které okupanti dobíjeli týdny. “Zóna nikoho” se rozšiřuje i do okupovaného území kolem Avdijivky. Navíc, některé země, které se zdály nenávratně zabedněné, velmi překvapily, a třešnička bude o leteckém dni, který se příliš nevydařil. 

Sirény: Ruská raketa zasáhla sklad u města Chmelnyckyj na západě Ukrajiny. Na videu z místa je vidět velký výbuch a je tedy možné, že se Rusům podařilo zasáhnout větší sklad ukrajinské munice, i když o tom, co ve skladu bylo, nejsou informace. Podle ruských zdrojů mělo k explozi dojít po zásahu íránským dronem Šahed. Z místa je hlášeno několik desítek zraněných a mrtvých. Na komunikačních frekvencích ruského strategického letectva je radiový klid, který naznačuje, že vzlétají bombardéry se střelami s plochou dráhou letu. Je možné, že v noci dojde k dalšímu kolu náletů. Dnes se sirény rozeznívaly především v Doněcké oblasti, jednou pak v Sumské a Černihivské, jinak byl relativní klid.


Ukrajinská 2S1 Gvozdika v akci

Severovýchodní fronta: Okupanti se stále snaží o průlom na východním okraji Serebrjanského lesa, ale nejsou zaznamenány žádné změny. Boje probíhají také u Bilohorivky, ale ani jedna strana nezmiňuje změny. U Berestoveho pokračují ukrajinské útočné operace směrem k Bilohorivce (k té jiné, co je blíž Bachmutu – taky nás to mate). Prozatím není jisté, jestli jde o průzkum bojem, nebo mají tyto útoky mít nějaký efekt.

Bachmutská fronta, den 286.: Ukrajinské protiútoky v oblasti Bachmutu dnes pokračovaly a nová videa ukazují další zisky oproti včerejšku. Ukrajinské síly v současné době tlačí směrem na Dubovo-Vasylivku a podíl jižního břehu Berchivské nádrže k Jahidnému. Okupanti se pokoušejí o protiútoky ve směru na Orichivo-Vasylivku a Hryhorivku, ale pravděpodobně nemají dost sil k úspěchům. Wagnerovské telegramy včera v noci hovořily o tom, že na severu Bachmutu se stáhla ruská 200. motostřelecká brigáda ze svých pozic. U Ivanivského se Ukrajincům daří postupovat jihovýchodním směrem na Kliščijivku a podél Donbaského kanálu, kde mají Rusové pozice nejspíše v zalesněné oblasti východně od kanálu, a pokud by jej Ukrajinci překročili, hrozilo by zde okupantům obklíčení.  V Bachmutu je pak situace víceméně beze změny, ačkoliv Serhyj Čerevatyj, mluvčí operačního velitelství Východ, tvrdí, že se Ukrajincům povedlo v severních částech postoupit až o 300 m. Informace však nelze ověřit. Vzhledem k maniakálním výlevům majitele Wagneru Prigožina je však patrné, že věci nejdou Přesně Podle Plánu, protože “speciální vojenskou operaci”, jak Rusové válce říkají, nazval “debilní válkou”, ve “které umírají nevinní.” Nevinnými samozřejmě myslí ruské vojáky.


Dnešní exploze v Chmelnickém

Doněcká fronta: Ukrajinská “Skupina Rugby” z 129. praporu teritoriální obrany pravděpodobně zaznamenala jisté úspěchy na severu Krasnohorivky. Dělostřelecké přepady tam podle dostupných videí a fotografií nutí okupanty stahovat se k silnici N20, které vede mezi Avdijivkou a Kosťantynivkou. Není pravděpodobné, že by 129. prapor měl nad tímto územím kontrolu, ale ruské síly se z něj nejspíš stahují. Ruské útoky z Opytného na jihozápadní okraj Avdijivky a u Pervomajského obránci odrazili, ačkoliv především Pervomajské je svědkem těžkých bojů. Setrvalý tlak vyvíjejí Ukrajinci i u Volodymyrivky, kde se okupanti pravděpodobně stahují z volného prostoru na jih do města.

Záporožská fronta: V noci byly hlášeny další exploze z okupovaného Melitopolu. Na místní budově ministerstva kultury nechala okupační správa namalovat portréty teroristů Motoroly, Giviho, Vochy a Vladlena Tatarského. Ironií je, že všichni pravděpodobně zemřeli v rámci stranických bojů v tzv. separatistických republikách. Tatarského nejspíše zlikvidovala konkurence v Petrohradě. Ukrajinské rakety dopadaly do Kajmanky a Poloh, které leží na trase na frontový úsek u Orichivu, a také Enerhodaru. Ruské letectvo opět intenzivně útočí na města na ukrajinské straně fronty.


“Itálie plně podporuje Ukrajinu v jejím odporu proti ruské invazi,” řekl v sobotu ukrajinskému prezidentu Volodymyrovi Zelenskému jeho italský protějšek Sergio Mattarella na úvod jejich setkání v Kvirinálském paláci. Informovala o tom italská média. Zelenský se má dále setkal s premiérkou Giorgiou Meloniovou a papežem Františkem.

V okolí Mariupolu, konkrétně u vesnice Respublika, hlásí poradce mariupolského starosty Andrjuščenko devět silných explozí. Podle jeho informací bylo na místo vysláno až dvacet sanitních vozů a zraněných nebo mrtvých by mělo být několik desítek okupantů.

Německá vláda připravuje balík pomoci pro Ukrajinu v hodnotě asi 2,7 miliardy EUR (64 mld Kč). Jeho součástí bude podle dostupných informací například 20 bojových vozidel Marder,  30 Leopardů 1, 15 Gepardů, 18 kolových houfnic, 4 systémy IRIS-T SLM,  12 IRIS-T SLS + stovky naváděných střel, 200 průzkumných dronů, 100 obrněných vozidel a přes 100 nákladních vozidel.

Včera jsme poněkud neprozíravě neuvedli zprávu o tom, že švýcarský parlament hodlá jednat o možnosti odložení zákazu reexportu zbraní do bojových zón, neboť jsme se domnívali, že to bude zase jen žvanění bez výsledku. Nicméně Švýcaři nás dnes velmi překvapili, když obě komory parlamentu (Rada kantonů i Národní rada) souhlasily s úpravou Zákona o vojenském materiálu. Má to však jeden háček – pokud půjde vše po másle, tak by mělo být Švýcarsko schopno povolovat re-export zbraní a munice (například pro Gepardy) na Ukrajinu příští jaro.

Ruské kanály zveřejnily fotografii trosek střely, která včera zasáhla budovu továrny Polypack. Podle nápisů na komponentě se jedná o kus střely Storm Shadow, které Ukrajina údajně obdržela teprve před dvěma dny.Dnešní třešnička bude o demonstraci vlastní síly, která jako by vypadla z akčního filmu z 80. let (Všude to bouchá a Rusové jsou pitomci). Napřed se budeme snažit popsat události tak, jak na ně reagovali ruské oficiální i neoficiální zdroje: Aby ruské letectvo ukázalo, jak skvělé má stroje a piloty, rozhodlo se pro jednu ze svých ikonických lstí. Ruská protivzdušná obrana se rozhodla vypálit Ukrajincům rybník a sestřelila si u vesnice Klincy vlastní stíhací bombardér Su-34. Ve velkolepém gestu pak do oblasti poslala dva vrtulníky Mi-8MTR-1, které měly poskytovat vzdušný přehled pro modernější Su-35, a pravděpodobně vyzvednout piloty sestřeleného letounu. Těm napřed prý vysadily motory, ale následně se ukázalo, že i to bylo součástí šarády na Ukrajince – aby totiž operátoři ruské PVO nedovolili sestřelit tyto stroje nepříteli, vypálili další střely proti oběma vrtulníkům a poslali je k zemi. Jako bonus ukázali, že se nebojí sestřelit ani vlastní nejmodernější víceúčelový letoun, poslali k zemi i to Su-35. Představte si to překvapení ukrajinských vojáků, kteří zmateně pobíhali sem a tam se Stingery a bez cílů nejspíše propadali depresi. Jiné vysvětlení k podobně epickému gestu dobré vůle Rusové neposkytli, ale je zřejmé, že Ukrajinci by stroje nejspíš sestřelit nedokázali ani Patrioty, které v oblasti rozhodně operují. Ha! Ruské letectvo je opět o krok před nimi! Realita: Ukrajinci podle dostupných informací dopravili do bezprostřední blízkosti hranic systémy Patriot a všechny stroje úspěšně sestřelili, protože Rusové považovali tuto oblast za bezpečnou a než jejich rigidní velení rozpoznalo hrozbu, tak tupě posílalo další a další stroje na smrt. 

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme