Válka na Ukrajině: den 443

Ilustrační foto

Ruské ministerstvo obrany popřelo zprávy, že ukrajinské jednotky na více místech prorazily frontovou linii, a ujistilo, že situaci má pod kontrolou. No naše informace hovoří o něčem jiném. 

Dnes se vzdušný poplach opět omezil především na východní oblasti, přičemž nejčastěji byl slyšet hlavně v Doněcké oblasti, kde se rozezněl jen během odpoledne šestkrát. Raketami byl zasažen Kramatorsk, Záporoží a Malokaterynivka na břehu Dněperské nádrže.

Severovýchodní fronta: Ukrajinci získali kontrolu nad územími mezi Berestovým a Vjimkou, kde se okupanti dlouho snažili postoupit ve směru na Kramatorsk, ale bránil jim v tom kopcovitý terén. Navíc se jim podařilo znovu obsadit některé z pozic, které dříve Rusové obsadili u Bilohorivky. Těžké boje probíhají v Serebrjanském lese.

Pohled na rozstřílený Bachmut, ve středu prostranství kostel na Čajkovského ulici

Bachmutská fronta, den 285.: Na severu sektoru se Ukrajincům podařilo během nočních bojů vytlačit okupanty zhruba na půli cesty mezi Bohdanivku a Jahidné a od Chromového. Ruské ministerstvo obrany reagovalo komentářem, že se ruské síly přesunuly do „výhodnějších obranných pozic“ poblíž nádrže Berchivka (20:18 – touto dobou jsou již několik hodin ukrajinské jednotky u nádrže). Prigožin k tomuto prohlášení ministerstva uvedl, že nešlo o taktický ústup, ale o prachsprostý útěk, a my po zhlédnutí videí dáváme za pravdu Prigožinovi, protože se ruské síly stáhly po dělostřeleckém ostřelování a ne při útoku ukrajinských jednotek. To je poměrně velký ústup, který uvolní přibližně 10 kilometrů čtverečních ukrajinského území, ale faktem zůstává, že bažinatý terén v okolí nádrže představuje přirozenou bariéru pro obrněnou techniku. Zároveň to však znamená, že mohou Ukrajinci opět začít využívat cestu O0506 vedoucí do města. U Ivanivského obránci zaznamenali určitý postup ve směru na Kliščijivku, podařilo se jim stabilizovat lesy jihozápadně od města a také na západním břehu Donbaského kanálu mezi Stupočkami a Bilou Horou. Tyto protiútoky uvolnily zásobovací trasy do města, což by mělo zlepšit situaci i ve městě samotném. Ukrajinci podnikli v noci několik útoků i na Kurďumivku, ale více informací prozatím nemáme. Uvnitř Bachmutu za poslední dva dny prozatím ke změnám téměř nedochází. Je možné, že je to způsobeno právě ukrajinskými operacemi, které si vyžadují přesun ruských sil do okolí města ve snaze Ukrajince zastavit. I přes tyto poměrně výrazné úspěchy se domníváme, že nejde o začátek ohlašované ofenzívy, ale o pokus vytáhnout ruské zálohy do těchto míst z jižních úseků. Zároveň mají tyto útoky za úkol fixovat ruské jednotky na místě. Dále podotýkáme, že informace o ukrajinských úspěších jednoznačně potvrzují i proruské zdroje, jako je Rybar nebo Archangel Specnaza a v neposlední řadě i Wagnerovci. Prozatimní územní zisky Ukrajinců v okolí Bachmutu během posledních tří dnů vygumovaly nejméně měsíční snažení okupantů. Tato skutečnost je o to zajímavější, že k městu Ukrajinci kvůli protiútokům nepřisunuli čerstvé síly, ale podle všeho provádí je jednotky, které se přímo účastní obrany Bachmutu a okolí. Ukrajinské raketové údery dopadly na železniční trať v Almazně a na rozvodnu v Kadijivce.

Tankisté 17. tankové brigády zkoušejí drony používané ke koordinaci palby

Doněcká fronta: Ukrajinci obnovili bojové operace u Majorsku a ruský útok byl zastaven v Pervomajském.

Záporožská fronta: Z této fronty není moc dostupných informací. Asi nejzásadnější zprávou z těchto míst tak dnes je vysoké množství ruských leteckých úderů na Orichiv a okolní města a vesnice. Je patrné, že se Rusové snaží narušovat přípravy ukrajinské protiofenzívy. Podle posledních videí se zdá, že Ukrajinci postoupili u Novomajorskeho, i když se domníváme, že tento úspěch je staršího data. Více na západ pak pokračují ukrajinské operace směrem na jih od Novoandrjivky a Malé Takmachy a i zde je hlášen postup.

Na Krymu se zřítila ruská helikoptéra Mi-28. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že k nehodě došlo během výcviku a stroj byl bez munice. Oba piloti zahynuli.

Okupovaným Luhanskem dnes k večeru otřásly minimálně dvě masivní exploze. Ruské zdroje hovoří o zásazích střelami s plochou dráhou letu, ale to nelze ověřit. Je třeba poznamenat, že okupační složky používají město jako hlavní železniční uzel pro celou oblast a je tedy možné, že Ukrajinci pokračují v ničení ruských zásob munice a pohonných hmot. Podle záběrů z místa byla zasažena továrna Polypack (dříve Mašzavod 100), který podle našich informací sloužil jako administrativní centrum jednotek separatistů. V jeho okolí se měl podle některých zdrojů pohybovat zeť ministra obrany Šojgua, který je údajně momentálně nedostupný.

V Moskvě hoří strojní konstrukční závod, který mimo jiné staví motory pro ruské stíhací letouny MiG-29. Ruské letectvo a námořnictvo dohromady provozují asi 111 letounů tohoto typu. Dalších 41 strojů pak provozuje běloruské letectvo. Ukrajina vlastní blíže nespecifikovatelné množství MiG-29.

Dva Mi-17 a mezi nimi darovaným český Mi-24

Velvyslanec Spojených států Reuben Brigety obvinil Jihoafrickou republiku z poskytnutí zbraní a munice Rusku. Měla je naložit sankcím podléhající ruská loď Lady R, která loni v prosinci tři dny kotvila v jihoafrickém přístavu. Znamenalo by to porušení deklarované neutrality Pretorie v konfliktu na Ukrajině, píše agentura Reuters. Vláda JAR ve věci zahájila vyšetřování.

Ruské kanály začaly včera vedle panického pořvávání o začátku ukrajinské protiofenzívy masivně sdílet informace o údajné koloně ukrajinských obrněných vozidel připravených zaútočit na Bělgorodskou oblast. Na rozdíl od ukrajinských protiútoků kolem Bachmutu však tyto informace nejspíše nejsou pravdivé.

Ukrajinský svaz firem pracujícím v obranném průmyslu Ukroboronprom a německý Rheinmetall podepsali společnou dohodu o opravě a výrobě nových tanků a obrněných vozidel. Není jisté, jestli to má nějakou návaznost, ale dnes se byl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov projet v nejmodernější ukrajinském tanku T-84 Oplot. Jde o jakousi ukrajinskou Armatu.

Americké tanky Abrams dorazily do Německa o několik týdnů dříve, než bylo dohodnuto při posledním setkání v Ramstein. Američtí představitelé poznamenávají, že do přístavu Bremerhaven dorazilo 31 tanků. Nyní míří na vojenskou základnu Grafenwöhr, uvádí Sky News. Výcvik ukrajinských tankistů začne za dva až tři týdny. Již dříve americký ministr obrany Lloyd Austin poznamenal, že výcvik bude trvat asi 10 týdnů.

Kancelář polského státního zástupce oznámila vyšetřování bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera kvůli podezření z účasti na přípravnách ruské invaze na Ukrajinu. Úřad prokurátora Schödera podezírá z vytváření tlaku na unijní úřady a činitele ve snaze omezit vojenskou podporu Ukrajině. Dostupné dokumenty ukazují, že ex-kancléř byl i po invazi v kontaktu s kremelskými špičkami a z dozorčí rady ruské společnosti Rosněft např. odešel až 20. května 2022 poté, co mu začaly hrozit osobní sankce.

Slovensko ruší vlastní opatření ohledně restrikcí při dovozu produktů z Ukrajiny, kterým nejprve zakázalo import tří desítek různých zemědělských produktů a potravin a které následně sladilo s příslušným nařízením Evropské komise (EK). Rozhodla o tom dnes končící vláda premiéra Eduarda Hegera. V praxi bude muset slovenskou vyhlášku zrušit ministerstvo hospodářství.

Během jednání v Ankaře došlo k prodloužení tzv. obilné dohody, ve které se Rusko zavazuje k neútočení na nákladní lodě, které vyvážejí ukrajinské obilí do světa. Dohoda byla prodloužena o další dva měsíce.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude gymnastická. Poté, co se Ukrajincům povedlo na obou křídlech Bachmutu vytlačit ruské vojáky z území o rozloze několika desítek km, začaly ruské kanály panikařit a projevovat onu výše zmíněnou mentální gymnastiku. Jeden z telegramových kanálů začal hovořit o tom, že tento ukrajinský postup je pouze znakem toho, že se chtějí od Bachmutu stáhnout. Další tvrdí, že jde o promyšlenou ruskou taktiku, kdy se snaží Ukrajince nalákat do pasti, a pak je zničit “vysoce přesnými zbraněmi.” Někteří čeští soudruzi pak naopak tvrdili, že sice Ukrajinci postoupili u Bachmutu, ale určitě museli ztratit území jinde. Musíme si klást otázku, co lidi vede k podobným myšlenkovým pochodům, aby si dovedli ospravedlnit události, které nezapadají do jejich vidění světa.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme