Válka na Ukrajině: den 442

Ilustrační foto

Letecký poplach dnes zněl především ve východních oblastech Ukrajiny. Od rána byl několikrát vyhlášen především v Charkovské, Doněcké, Záporožské a dněpropetrovské oblasti. Generální štáb ukrajinské armády opět poukazuje na zvýšené zásahy civilních cílů. Jako takovou malou “jobovku” pro ruské vládce musí být informace, že Británie dodala Ukrajině několik střel s plochou dráhou letu Storm Shadow. Informaci o dodávce potvrdil i britský ministr obrany Ben Wallace. Střely mají dosah přes 250 kilometrů a doletí tak i hluboko do ruského teritoria, Londýn ale podle jednoho ze zdrojů Ukrajina ujistila, že zbraně využije jen v rámci svého svrchovaného území.

Severovýchodní fronta: Okupační jednotky pokračují v útocích na severu frontové linie u Lymanu Peršoho a Kolomyjčichy. Na jižním úseku Okupanti tlačí do Serebrjanského lesa a k Bilhorivce. Ruské rakety dopadaly na Kupjansk a Slavjansk a ruské letectvo zaútočilo na Masjutivku, Terny, Torske a také na zpracovatelský závod u Bilohorivky a Spirne.

Ukrajinští odstřelovači. Na nášivce je napsáno “Pracuji na dálku”

Bachmutská fronta, den 284.: Včerejší noční informace hovořily o tom, že se ruským silám podařilo severozápadně od Chromového přiblížit k silnici O0506, ale Wagnerovci dnes oznámili, že se Ukrajincům povedlo je vytlačit zpět. Domníváme se však, že o tato místa se stále bojuje a pozice zde mění “majitele” i několikrát denně, takže není jednoznačně možné určit, kdo je momentálně drží. Na Wagnerovce napojené kanály pak také tvrdí, že části ruské 374. a 4. motostřelecké brigády opustily své pozice na dvou místech mezi Ivanivským a Kliščijivkou a vzniklou situaci museli žoldáci narychlo řešit, aby zamezili ukrajinskému postupu. Dále opět Wagnerovci hlásí, že ukrajinské ozbrojené složky vytlačily části 4. motostřelecké brigády ze dvou míst pod Ivanivským a navíc z dalších dvou míst vytlačily části ruské 9. motostřelecké brigády severně od Chromového. Místa ze kterých se ruští motostřelci stáhli jsou nyní nejspíše zónou nikoho. Předpokládáme, že zdroje napojené na Wagnerovce hlásí neúspěchy pravidelné ruské armády kvůli soupeření mezi nejvyšším vedením ruské armády a šéfem Wagnerovců Prigožinem. Ve městě samotném se ani dnes situace příliš nezměnila a faktickou linii dotyku stále tvoří Ulice Osvoboditelů Donbasu. Rusové se stále snaží probít podél severozápadního okraje města ke Chromovému. Ukrajinská 3. útočná brigáda dnes ukázala video, na základě kterého se lze domnívat, že se obráncům opět povedlo vytlačit okupanty z bachmutské vysoké školy průmyslové. Tank, který je na videu vidět, stojí v Čajkovského ulici a střílí směrem na jih. Pokud by Ukrajinci areál VŠ neovládali, tank by v ulici nejspíš nestál. Ukrajinci se již od noci pokoušejí o protiútoky na východní břeh Donbaského kanálu, ale není známo, že by se jim to podařilo. Rusové v oblasti také podnikli raketové údery na Kramatorsk a Kosťantynivku. Přikláníme se k názoru, že zvýšená aktivita ukrajinských jednotek v okolí Bachmutu nemá za úkol přímo osvobodit město, ale donutit okupanty sem přisunout rezervy, které by poté chyběly při obraně před nadcházející ukrajinskou protiofenzivou.

Ukrajinští bojoví piloti u SU-25

Doněcká fronta: Rusové dobyli západní část Kamjanky na východě Avdijivky a na město podnikli několik náletů. Ukrajincům se zase povedlo odrazit ruské útoky od Opytného, ale během špatně koordinovaného protiútoku na Vodjane ztratili několik obrněných vozidel a neznámé množství vojáků. Ruské telegramové účty hovoří o velkém množství ukrajinských ztrát, což podporují i dostupná videa. Dostupné informace také naznačují, že se Ukrajincům podařilo vytlačit ruské vojáky z oblasti mezi Novodoněckým a Velykou Novosilkou.

Záporožská fronta: Ruské letectvo opět podniká letecké údery na větší města podél fronty. Ukrajinci dnes pak ostřelovali raketami Tokmak, Pryšyb, Mychajlivku a Tymošivku.

Chersonská fronta: Ukrajinci podnikli raketový úder na Kalančak a ruské letectvo bombardovalo osvobozené přímořské oblasti na pravé straně Dněpru, pravděpodobně ve snaze zlikvidovat dělostřelectvo, které střílí na Kinburnský poloostrov a hlouběji na okupovaná území.

Protiraketový systém IRIS-T SLM

Ruský rozpočtový deficit od letošního ledna do dubna dosáhl 3,42 bilionu rublů, zhruba 960 miliard korun, takže překročil celoroční vládní cíl. Vyplývá to z údajů ruského ministerstva financí. Ve stejném období v loňském roce ruský rozpočet vykázal přebytek 1,2 bilionu rublů. Nyní je však pod tlakem kvůli růstu výdajů v souvislosti s válkou na Ukrajině a propadu příjmů z prodeje ropy a plynu.

Ukrajinský dron zaútočil na zásobníky ropy ve městě Klincy v ruské Brjanské oblasti, uvedl dnes gubernátor Alexandr Bogomaz. Na místě pracují záchranné složky. “V důsledku shozu munice byla částečně poškozena betonová základna a zásobník ropných produktů,” oznámil Bogomaz s tím, že útok si nevyžádal oběti na životech.

Ruské ministerstvo obrany od začátku tohoto roku zintenzivnilo nábor vězňů pro válku na Ukrajině. Jen v dubnu rozšířilo armádní řady na 10.000 trestanců, uvedlo britské ministerstvo obrany. VWagenrova skupina tak s vysokou pravděpodobností ztratila možnost provádět nábory v ruských věznicích zhruba od letošního února, kdy se vyostřil její veřejný spor s ministerstvem obrany.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o chvástavých paviánech. Prvním z nich je bývalý americký prezident Donald Trump, který v rozhovoru pro stanici CNN oznámil, že kdyby byl prezidentem, k válce by vůbec nedošlo, a že pokud bude znovu zvolen, tak vyřeší válku za 24 hodin. Jak, to ale neprozradil. Druhým uřvaným paviánem je mluvčí ruského diktátora, Dmitrij Peskov. Pro bosenskou stanici ATV totiž řekl, že “Rusko se na Ukrajině snaží o ochranu měst a lidských životů.” Dále položil řečnickou otázku, na kterou si vzápětí sám odpověděl: “… proč Rusové tak pomalu jednají? Protože Rusové nevedou válku. […] Vést válku znamená úplné ničení měst. Tohle neděláme. Snažíme se chránit infrastrukturu a snažíme se chránit lidské životy.” Domníváme se, že lidé z Kyjeva, Vinnycje, Pavlohradu, Krivého Rihu, Ivano-Frankivska, Lucku, Rivného, Buče, Irpině, Hostomelu, Charkova, Kramatorsku, Avdijivky, Marjinky nebo dokonce Chersonu a Mariupolu to tak jednoznačně nevidí.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme