Válka na Ukrajině: den 441

Ilustrační foto

Vzdušný poplach byl během dneška několikrát vyhlášen v Doněcké, Dněpropetrovské a Chersonské oblasti. Ruské rakety dopadaly do Kramatorsku a Kosťantynivky. Pravděpodobnost dalších raketových a leteckých útoků na celé území Ukrajiny zůstává vysoká. V Černém moři má ruské loďstvo momentálně 17 lodí, z toho tři nosiče střel Kalibr.

Severovýchodní fronta: Obránci odrazili ruské útoky u Masjutivky a Stelmachivky. Ukrajinští vojáci pokračují ve snaze osvobodit u Lymanu Peršoho další území, ovšem moc informací nelze dohledat, protože na tomto úseku pravděpodobně dodržují operační zabezpečení. Okupanti se snaží přiblížit k Bilohorivce a Spirnému. Ukrajinci zasáhli raketami ruský muniční sklad v okupovaném Pervomajsku v Luhanské oblasti.


Nedávný pohled na Bachmut

Bachmutská fronta, den 283.: V okolí města probíhají dnes probíhají boje zejména u Ivanivského a u Stupoček, kde se Ukrajincům podařilo vytlačit ruské vojáky od Donbaského kanálu a důležité křižovatky. Jednalo se o útok vojáků 3. samostatné útočné brigády podporovaný dělostřelectvem a tanky, který na přibližně 3 kilometry dlouhé frontě zatlačil okupanty více než 500 metrů. Ruské zdroje píší o špatné koordinaci obrany mezi ruskou 72. brigádou a Wagnerovci, kterou se Ukrajincům podařilo využít. Uvnitř města se situace příliš nemění, obránci drží linie mezi ulicemi Osvoboditelů Donbasu a Čajkovského. Bojuje se u střední školy, u kasárna 54. samostatné mechanizované brigády a v okolí zničeného pomníku na kterém stál MiG-17. Videa z místa ukazují četné neúspěšné útoky ruské pěchoty snažící se přejít ulici Čajkovského.


Ukrajinská Su-25 vyzbrojená americkými raketami ZUNI

Doněcká fronta: Boje i nadále probíhají mezi Novoselivkou a Njů Jorkem, u Opytného a Pervomajského. Ruské útoky se ale ukrajinským vojákům daří odrážet. V Avdijivce podniklo ruské letectvo nálet do oblasti nákladového nádraží nedaleko koksárny.

Záporožská fronta: V Plodorodném došlo k explozi v kavárně, kterou člen místní kolaborační správy označil za dílo Ukrajinců. Rusové podnikli několik náletů na Huljajpole, Novodanylivku a Orichiv.


V jedné z kyjevských vojenských vzdělávacích institucí se konala výstava ukořistěných zbraní a ruského vybavení

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal výnosy, které od 15. května ruší občanům Gruzie povinnost mít k návštěvě Ruska víza a současně také ruší zákaz přímých letů ruských aerolinek do této zakavkazské země zavedený v roce 2019 po protiruských demonstracích v Tbilisi. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová označila Putinovo rozhodnutí za provokaci.

Prezident Petr a generál Pavel dnes oznámili, že Česká republika předá Ukrajině dvě baterie systémů PVO 2K12 Kub s velkým, blíže neupřesněným počtem protiletadlových střel.

Ukrajinská státní psolečnost Energoatom tvrdí, že ruští okupanti plánují evakuovat 3000 obyvatel městečka Enerhodar, které sousedí se Záporožskou jadernou elektrárnou. To by podle Energoatomu vyvolalo akutní nedostatek pracovníků starajících se o provoz elektrárny, kterou Rusové okupují, většina jejích zaměstnanců ale zůstala ukrajinská.


Krásy Čeljabinsku (neplést s Bachmutem)

Trosky letecké střely nalezené v dubnu v lese u města Bydhošť na severozápadě Polska jsou pozůstatkem ruské řízené střely Ch-55, která není v polské výzbroji, uvedla polská rozhlasová stanice RMF FM. „Střela, která dopadla u Bydhoště, nebyla vyzbrojena (bojovou hlavicí),“ uvedla stanice s odvoláním na neoficiální informace z technického ústavu letectva, který zkoumal trosky několikametrového objektu náhodně nalezeného v lese na konci dubna.

Ruské kanály spekulují o tom, že je vrchní velitel Ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj mrtev. Měl být zabit ruským raketovým úderem nedaleko Pavlohradu spolu se svým zástupcem Oleksandrem Syrským. To má být hlavním důvodem jejich nepřítomnosti na schůzi NATO a delší nepřítomnost v médiích. Náměstkyně ministerstva obrany Hana Maljar označila tyto informace za fámy. Pravdou je, že informaci nelze ověřit informace ani z jedné strany.

Ruská státní Duma požaduje zákaz jednoho z dílů populárního seriálu Family Guy. Autoři si v něm totiž vzali na mušku město Čeljabinsk, které vyobrazili jako špinavou díru plnou alkoholiků. Poslankyně za Čeljabinský region, Jana Lantratovova, říká, že ačkoliv “má autor právo svobodně se vyjádřit, neměl produkovat díla, která nemají nic společného s realitou.” Ale co si budeme nalhávat, dostupné fotografie ukazují, že se autoři seriálu docela trefili.Dnešní třešnička bude o všeslovanské vzájemnosti. Naši polští bratři se nás dnes rozhodli že nás potěší a Rusko naštvou (ideální kombinace) a rozhodli se podpořit doporučení Komise pro standardizaci zeměpisných názvů mimo Polsko, která navrhla přejmenování Kaliningradské enklávy na Królewieckou, česky Královeckou. Prosakují zprávy, že české námořnictvo již startuje letadlovou loď Křemílek, hloubkový průzkum peče na lihových tabletách řízky a expediční sbor chystá zavařovací sklenice s gulášem. Okénko do historie: Michail Kalinin, po kterém je enkláva v současné době pojmenovaná, byl spoluodpovědný za vydání příkazů k masovým vraždám polských důstojníků v Katyni. Rusové už pořvávají o rusofobii, šílenství a tak dále, a tak dále, bla bla. Nemají rádi, když se jim sahá na masové vrahy.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme