Válka na Ukrajině: den 440

Ilustrační foto

V noci byl nad většinou Ukrajiny s výjimkou západních regionů znovu vyhlášen letecký poplach. Kyjevské úřady uvedly, že protiletecká obrana funguje a odráží letecké útoky na předměstích metropole. Tyto útoky na hlavní město přicházejí výmluvně v den, kdy si Moskva s pohrobky SSSR připomíná výročí porážky nacistického Německa v roce 1945 a tím pádem konce druhé světové války v Evropě.

Ruské raketové útoky mířily v noci a brzy ráno na Charkov, okolí Pavlohradu a Kyjev. Jurij Ihnat, mluvčí ukrajinského letectva tvrdí, že se během nočních náletů podařilo 23 z 25 střel Ch-101/Ch-555 sestřelit. Ruská protivzdušná obrana byla v noci aktivní poblíž města Valjuki. Během dne se pak sirény opět rozezněly několikrát v Charkovské, Doněcké, Záporožské a Chersonské oblasti.

Severovýchodní fronta: Ruské letectvo ostřeluje a bombarduje prakticky všechna místa se zvýšenou ukrajinskou aktivitou, jako například Zapadne, Masjutivka, Nevske, Bilohorivka, Verchnokamjanske a Spirne. Významnější útočné operace však okupanti podnikají především v oblasti Bilohorivky a Spirneho, kde se jim daří jen s velmi smíšenými výsledky. U posledně jmenovaného mají podle dostupných materiálů také poměrně vysoké ztráty na bojové technice.

Vojáci 47. samostatné mechanizované brigády, která bojuje u Bachmutu

Bachmutská fronta, den 282.: Ukrajinské kanály tvrdí, že se jim povedlo dobýt asi kilometr široké území v okolí Bachmutu. Opírají se přitom o tvrzení vojáka s volacím znakem Abdulla, velitele jednotky Terra, a informaci potvrzuje i majitel Wagnera Prigožin. Pokud je to pravda, pak nejspíš nejde o zisk území v přímém okolí města nebo přímo ve městě, ale pravděpodobně o oblastech severně od Soledaru. Nejčastěji se uvádí okolí Mykolajivky nebo Sakko i Vancetti. Ukrajinci také odrazili ruské pokusy o postup u Chromoveho, ale v místech kontaktu stále dochází k tvrdým bojům. Okupanti znovu tlačí přes Donbaský kanál u Stupoček, také směrem ke křižovatce spojující Kosťantynivku a Časiv Jar. Ukrajinci zde však používají dělostřelectvo, aby je udrželi na druhé straně. Do prostoru mezi Stupočkami a Predtečyne podnikli okupanti několik náletů. V samotném Bachmutu probíhají tvrdé boje podél celé linie dotyku, ale nemáme žádné spolehlivé informace o možných změnách pozic. Zdá se, že nultá linie je i nadále tvořena ulicemi Osvoboditelů Donbasu a Čajkovského. Někteří analytici se domnívají, že ruské síly měly za úkol dobýt město do dnešního dne, aby mohly prezentovat alespoň nějaký úspěch. Ať už je to pravda nebo není, zatím se jim to stále nepovedlo.

Doněcká fronta: Okupanti podnikli v posledních 24 hodinách několik útoků ve směru na Njů Jork, ale byli zde odraženi. Ruské útoky z Opytného k Avdijivce dopadly velmi podobně. V Pervomajském pokračují tvrdé boje v okolí Kiršského rybníku a podél Vorošilovovy ulice, která město protíná. V Marjince se okupanti dostali přes ulici Družby a linie dotyku se tak posunula na úroveň zemědělského areálu na jihu města.

Záporožská fronta: Včera se objevila poměrně rozsáhlá analýza početného ruského opevnění na západě oblasti, s pomyslným středem zhruba u vesnice Solodka Balka. Z té je poměrně jasně patrné, že pokud by případná ukrajinská protiofenzíva vedla tímto směrem na Melitopol, jednalo by se pravděpodobně o vyčerpávající boje, které by pravděpodobně nebyly úměrné případným ukrajinským úspěchům v těchto místech. Lze se tedy domnívat, že očekávaný ukrajinský pohyb půjde jiným směrem.

Vojáci ze 128. samostatné horské útočné zakarpatské brigády

Ukrajinský generální štáb vypustil informaci, že kolaboranti v městské správě Skadovsku opustili město i s rodinami a přesouvají se do bezpečnějších míst, pravděpodobně na Krym. Údajně s sebou mají brát kancelářské vybavení a další majetky. Zprávu nelze ověřit.

Kromě toho, že Prigožin se shoduje s vyjádřeními ohledně ukrajinských územních zisků v okolí Bachmutu, také oznámil (pravděpodobně v návaznosti na slova ruského generála Surovikina, který byl jmenován styčnou osobou mezi Wagnerem a ministerstvem obrany RF), že jeho žoldáci mají jen asi 10 % munice, kterou by ve skutečnosti potřebovali a na to konto město údajně brzy opustí. Není jasné, jestli k tomuto kroku opravdu hodlá přistoupit. Jeho dnešní naštvaný proslov byl podle jeho vlastních slov reakcí na fakt, že ministerstvo obrany s ním nedostatečně komunikuje, přičemž zmiňuje, že dal ruské generalitě ultimátum do dnešních 15:00.

Seznam tanků, které se zúčastnily ruské vítězné přehlídky v roce 2023: 1x T-34/85

Německý kancléř Olaf Scholz v Evropském parlamentu ve Štrasburku vyzval k užší spolupráci členských států a rychlým společným nákupům munice pro Ukrajinu, která se brání „brutální ruské invazi“. Napadené zemi slíbil další podporu. Dnešní vojenskou přehlídku v Moskvě Scholz považuje za demonstraci moci, kterou se Evropa nesmí nechat zneklidnit.

USA připravily novou vojenskou pomoc Ukrajině za 1,2 miliardy dolarů. Balík zahrnuje systémy protivzdušné obrany, munici pro systémy MARS a HIMARS, dělostřelectvo a ruční zbraně.

Kremelská mluvící hlava Máša Zacharovová dnes oznámila, že jestli je něco horší, než nepřítel, pak je to zrádce. Podle ní je Volodymyr Zelenskyj Jidášem 21. století, protože zradil své předky, když oznámil, že by se Den vítězství měl slavit 8. května, jako je tomu na západě. Rusko si totiž nepřipomíná konec Druhé světové války, ale Velké vlastenecké války, která podle všeho běžela paralelně k té “naší” světové. Jako všechny ruské vesmíry.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička je o nefalšované radosti z práce. Z takové práce, co se udělala sama. Jde totiž o nejlepší ruský objev od doby, co akademik SSSR Moskalenko na základě svých „vědeckých“ poznatků rozdojil kozla. Mluvíme samozřejmě o častém faktu, že ruská věrchuška nám jde na ruku a třešně nám tak sklízí sama. Na dnešní přehlídce ke Dni vítězství totiž byl jeden – ano – J. E. D. E. N. tank. Stařičká T-34-85. A podobně jako již v úvodu zmíněný Moskalenko, se musíme ptát: To je všechno? Jednu sklenku? Zdá se nám to, nebo Putinova druhá nejlepší armáda (na Ukrajině) tahá za kratší konec kozl… ocasu. Teda, provazu.

Rozhodli jsme se také, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu s nimi plánujeme v polovině května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky. Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka online”, či “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme).

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme