Válka na Ukrajině: den 439

Ilustrační foto

Podle ukrajinského generálního štábu v noci na dnešek Rusko na Ukrajinu zaútočilo 35 drony Šáhed íránské výroby. Útok primárně směřoval na ukrajinskou metropoli Kyjev i přístavní Oděsu na jihozápadě země. Ukrajinci tvrdí, že všechny drony sestřelili, nicméně některé části Kyjeva zasáhly trosky dronů. Zranění při útocích na hlavní město utrpělo nejméně pět lidí. Do také Oděsy dopadlo několik protilodních střel Ch-22, kde zasáhly skladiště potravin Červeného kříže. Další střely pak dopadaly do Balaklije a i do Mykolajivu, kde byla zasažena mobilní nemocnice.

Severovýchodní fronta: Domníváme se, že Ukrajinci postoupili směrem k Vilšaně, která leží východně od Lymanu Peršoho. Boje zde probíhají dlouhodobě a obráncům se pravděpodobně konečně podařilo zabezpečit rozsáhlé území nikoho. Boje dále probíhají u Dibrove a Kreminny, ale již ne tak intenzivně jako v posledních týdnech. Rusové pravděpodobně ztratili zbytek kontroly nad areálem zpracovatelského závodu na křídovec jihovýchodně od Bilohoroviky, protože ho v noci podle dostupných informacích bombardovali. Ukrajincům se také povedlo dorazit ruské útoky na Spirne.


Ukrajina již rozmístila 3 radary izraelské výroby schopné detekovat drony, miny a rakety. Radary byly financovány litevskou nevládní organizací „Blue/Yellow“, která shromažďuje dary pro ukrajinskou armádu

Bachmutská fronta, den 281.: Zdá se, že se okupanti opět snaží o uzavření obránců ve městě. Na severu proběhly silné útoky okupantů na Bohdanivku, Chromove a Hryhorivku. Noční boje na cestě T0506 poblíž Chromova byly obzvláště tvrdé, ale ukrajinské zdroje zde hlásí, že obránci zatlačili okupanty přibližně 1 kilometr zpět. Ruským silám se podařilo postoupit u hřiště Lesní pohádka. Na jihu pak okupanti útočili na Ivanivské, Stupočky, Časiv Jar a Predtečyne. Uvnitř města se okupantům povedlo získat zpět větší část areálu vysoké školy technické, a podařilo se jim opět postoupit až k Čajkovského ulici právě mezi technickou školou a lékařskou fakultou na křižovatce s ulicí Osvoboditelů Donbasu. Ukrajinské síly si v současné době udržují kontrolu nad oblastí mezi dětskou nemocnicí, střední školou a Čajkovského ulicí. Celkově se dá říci, že pozice na severu a jihu města i přes silné útoky drží, ale uvnitř města okupanti pomalu, ale jistě pokračují. Myslíme si, že situaci uvnitř města může stabilizovat další protiútok obránců, je však otázka jestli na něj mají dostatek sil, protože dopravovat posily a zásoby do města je stále těžší a těžší. Ukrajinské síly ostřelovaly ocelářský areál v Almazně, Alčevský hutnický a koksochemický závod, a Seleznivku, kde došlo k explozi muničního skladu.


USA dodaný M2 Bradley (přesněji M2A2 ODS-SA) ve službě 47. samostatné mechanizované brigády v ukrajinské kamufláži kdesi na výcvikovém polygonu

Doněcká fronta: U Avdijivky probíhají těžké boje o Pervomajské a okupanti zde pomalu postupují. Z vesnice toho podle obrazových důkazů moc nezbylo a je proto stále těžší ji bránit. V Marjince zaznamenali okupanti postup na severní straně města a snaží se postoupit dále podél Sportovního rybníku.

Záporožská fronta: Ukrajinské ozbrojené síly podle některých zdrojů pomalu vytlačují okupanty z okolí Ščerbaků a Stepoveho. Pravděpodobnější však je, že dochází k pomalému stahování ruských sil. Máme indicie, že ukrajinské síly pomalu zajišťují území nikoho kolem Orichivu. Podle našich informací se ruské pozice nacházejí v okolí obce Robotyne, ale ukrajinští vojáci potřebují před případným útokem zajistit oblasti nikoho.


Z Česka dodaný tank T-72EA ve službě 38. samostatné brigády námořní pěchoty během výcviku

Ukrajinský Červený kříž dnes uvedl, že ruský vzdušný útok z noci na dnešek zničil jeho sklad humanitární pomoci v Oděse. Poškozena byla při jiném útoku také jejich mobilní nemocnice v Mykolajivu. Zařízení Červeného kříže musela přerušit činnost, nikdo z pracovníků však nebyl zraněn. “Osmého května byl při raketovém útoku na Oděsu zničen sklad ukrajinského Červeného kříže o rozloze 1000 metrů čtverečních. Požár zcela zničil humanitární pomoc uloženou ve skladu.”


Hořící skladiště humanitární pomoci v Oděse

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhl parlamentu, aby se den vítězství nad nacismem slavil na Ukrajině 8. května podobně jako ve většině světa. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda s odvoláním na projev hlavy státu u příležitosti konce druhé světové války. Stejně jako Rusko, slavila dosud Ukrajina Den paměti a vítězství nad nacismem 9. května.

Podněstří dnes vyzvalo Moskvu, aby v tomto proruském separatistickém regionu v Moldavsku posílila svůj vojenský kontingent. Zdůvodnilo to podle něj vzrůstajícími bezpečnostními hrozbami, uvedla agentura RIA Novosti. V rozporu s přáním Kišiněva udržuje Rusko od války mezi proruskými separatisty a moldavskými vládními silami v roce 1992 v Podněstří stovky vojáků, které označuje za mírové jednotky.Dnešní třešnička bude o jistotách. Generál Sergej Surovikin, známý také jako “řezník z Aleppa”, byl ustanoven styčnou osobou mezi ruským ministerstvem obrany a Wagnerovci. Ruskou veřejnost ujišťuje, že “vlaky s municí již vyrazily,” a Wagnerovci tak budou mít dostatek střeliva, aby byli schopni konečně po 281 dnech konečně dobýt Bachmut. Některé proruské zdroje se začaly předhánět v tom, kdo Surovikinovo jmenování do této role označí za nejlepší možnou volbu jako první. Ti z vás, kdo nás čtou dlouhodobě, si však určitě vzpomenou, když byl Surovikin jmenován do role velitele ruských ozbrojených sil. Tenkrát měl také být tím, kdo “s Ukrajinci zatočí”, případně “změní průběh SVO”, nebo dokonce “válku do měsíce ukončí.” Na závěr si tedy dovolíme jednu cimrmanovskou poznámku: Jistotu máme jen jednu – totiž že nemáme žádnou jistotu.

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme