Válka na Ukrajině: Den 437

Dnes si připomínáme roční výročí ruského pokusu o překročení Severního Donce u Bilohorivky. Druhá nejlepší armáda na Ukrajině během několika marných pokusů o překročení řeky přišla o téměř devět desítek tanků, bojových vozidel a ženijních strojů. Nemluvě o desítkách, ne-li stovkách vojáků. Vzpomínáme…

Vzdušný poplach byl již od noci vyhlášel v Sumské a Charkovské oblasti, ráno se přidaly východní oblasti a během dne byl poplach vyhlášen v Záporožské, Mykolajivské a Chersonské oblasti.

Severovýchodní fronta: Boje jsou vedeny především v okolí Dibrove, Kreminny a Bilohorivky a Spirného. Boje probíhají i v Serebrjanském lese. Postup ani jedné strany není hlášen, ale dostupné záběry potvrzují těžké boje.


Ukrajinská houfnice 2S3 Akacyja v akci

Bachmutská fronta: Bachmut byl v noci ostřelován zápalnou municí. Apokalyptické záběry zveřejnily proruské zdroje, později pak přímo ukrajinští obránci. Rusové postoupili několik desítek metrů pod školní areál olympijské rezervace a poblíž “citadely”, kde vstoupili do prvních budov, které obránci obratem zničili pomocí předem připravených výbušnin. Okupantům se podařilo srovnat frontovou linii podél ulice Obránců Donbasu i na západě města. Ukrajinci stále podnikají protiútoky podél Čajkovského ulice směrem ke kancelářím vodovodních služeb. Silné boje pokračují o Chromové, ale obránci ho zatím bezpečně drží. Z dostupných informací vyplývá, že po několikadenním útlumu ruských útočných operací zde okupanti opět útočí v plné síle.

Doněcká fronta: U Avdijivky okupanti útočí na Nevelské a Pervomajské. Boje zde za poslední dny značně přiostřily a zdá se, že sem okupanti přesunují posily.

Záporožská fronta: Z této fronty dnes nemáme žádné relevantní informace.

Z ruského zajetí se na Ukrajinu vrátilo 45 obránců a obránkyň oceláren Azovstal v Mariupolu na břehu Azovského moře. Dnes o tom na telegramu informoval šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.


Z ruského zajetí se vrátilo 45 ukrajinských bojovníků. Všichni byli zajati vloni v Azovstalu

Ačkoliv to včera ukrajinská strana vyvracela, velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk na telegramu nově potvrdil, že ukrajinští vojáci ve čtvrtek nad Kyjevem přece jen sestřelili ruskou nadzvukovou střelu Kinžal. Využili k tomu prý protiraketový systém Patriot, který Ukrajině poskytli západní spojenci. Jde o první případ, kdy se Ukrajincům tuto ruskou střelu podařilo zlikvidovat, píší ukrajinská média. Okupační správa Krymského poloostrova dnes oznámila, že se ruské PVO povedlo nad Krymem sestřelit dvě ukrajinské balistické střely systému HRIM-2. Toto tvrzení nelze potvrdit, ale domníváme se, že může jít o snahu překřičet údajné sestřelení Kinžalu.

V Nižném Novgorodu dnes došlo k pokusu o likvidaci proruského milblogera a propagandisty Zachara Prilepina. Jeho Audi Q7, tedy vozidlo přísně ruské provenience, bylo vyhozeno do povětří. Sám Prilepin byl vážně zraněn v oblasti dolních končetin. Lež má krátké nohy, takže to nevadí. Prilepin je mimochodem pěkné kvítko, který o sobě rád tvrdí, že když zabíjí lidi, tak to s ním nic nedělá. Rusko-ukrajinská odbojová skupina Ateš, která se k činu přiznala uvedla, že se jedná o “jednoho z hlavních ideologů ruského světa a bezprostředního viníka války na Ukrajině”. Na místě byl však údajně zadržen jeden muž, který se prý již přiznal, že je ve službách ukrajinské tajné služby.


Audi Q7 Zachara Prilepina po výbuchu u asi 50 km od města Bor. Řidič nepřežil, Prilepin byl transportován do blízké nemocnice

Včera 5. května se zástupcům Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN nepodařilo dosáhnout dohody o prodloužení ukrajinského vývozu obilí z černomořských přístavů. Ta zatím platí do 18. května a Rusko hrozilo, že od dohod odstoupí.

Berlín povolí používání ukrajinských národních symbolů ku příležitosti oslav konce druhé světové války 8. a 9. května. Během setkání u sovětských památníků bude dovoleno vyvěšovat ukrajinské prapory či zpívat ukrajinské písně. Na ruské symboly (zejména svatojiřské stuhy, písmena Z a V, portréty Putina apod.) se zákaz bude vztahovat nadále. Berlínská policie uvedla, že proti této změně nemá žádné námitky.Dnešní třešeň je o trendu znovu natáčení klasických děl. Hovořit budeme samozřejmě o jednom notoricky známém a všude propíraném remaku. Ve stínu posledních událostí, bychom se totiž nedivili, kdyby se jedna z hlavních postav, velitel soukromé armády, cítil kompetentní k vyjednání příměří poté, co se jeho vůdce odpráskne v bunkru. Bohužel až zjistí, že s ním nikdo nebude jednat a chystá se pro něj soud, tak rozkousne kyanidovou kapsli a tenhle re-run kultovního seriálu ze 40. let konečně skončí. To by nám potvrdilo naší premisu, že moderní remaky bývají na nic. Původní dílo mělo slušný rozpočet, skvělé herce a perfektní scénář, který volně navazoval na dnes poměrně neprávem zapomenutý prequel. První tři řady super, plné napětí a překvapivých zvratů, a i když ty poslední dvě už bylo jasné, jak to dopadne, pořád šlo o vynikající podívanou. Taky měl rozličnou jazykovou lokalizaci, tajemné interiéry, velkolepé exteriéry a například pro pacifik vysílání v Dolby Nuclear. Bohužel u toho nového bychom se nedivili, kdyby brzy použili kulisy a rekvizity z toho původního. Přitom tvrdili, že peníze mají, a že bude na co koukat. Taky to měla být jen minisérie a podívejte, už běží druhá sezóna! A to se tam vlastně nic pořádně neděje a oni tvrdí, že to je podle plánu. A co si budeme povídat, tento remake je úplně blbě napsaný. V originále spojenectví největších padouchů skoro dobylo svět, ale dobro se spojilo a nakonec je ve velkém finále zničilo. A tady dostal jediný, těžce necharismatický zloduch přes prsty prakticky hned v prvním díle a od té doby je to zábavné asi jako třetí repríza 3456. dílu Ulice. Za trapnou snahu svézt se na vlně nostalgie dáváme 2/10 splachovacích záchodů a rovnou tvůrcům doporučujeme, aby se na východoasijský spin-off radši vykašlali. 

Rozhodli jsme se, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu s nimi plánujeme v polovině května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky. Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka online”, či “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme)

 

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme