Válka na Ukrajině: Den 436

Ilustrační foto

Některé zdroje, které se zabývají odposlechy frekvencí používaných ruským letectvem tvrdí, že dnes opět vzlétaly strategické bombardéry. Vzdušný poplach byl proto během dne několikrát vyhlášen nad centrální a východní Ukrajinou.

Severovýchodní fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky ruských jednotek u Bilohorivky a Ramzan Kadyrov tvrdí, že se, jeho mužům podařilo vytlačit obránce z jejího jihozápadního okraje. Toto tvrzení není v tuto chvíli možné potvrdit ani vyvrátit.

Příslušníci ukrajinské 93. samostatné mechanizované brigády v Bachmutu

Bachmutská fronta: Prigožin se dnes tvrdě opřel do ruského vysokého velení a prohlásil, že 10.5.2023 předá pozice u Bachmutu ruské armádě. Je otázkou, jestli bylo toto prohlášení myšleno vážně, nebo jestli šlo o součást politické hry, kterou má Prigožin očividně rozehranou. Podotýkáme, že Prigožinova tvrzení rozporují i sami Ukrajinci, především co se týká údajného nedostatku munice. Čečenský loutkový diktátor Kadyrov však hlásí, že pošle své lidi k Bachmutu místo Wagnerovců. Pokud to myslí vážně, Ukrajinci nejspíš město získají zpět, protože Tik-tokeři nedosáhli za celou dobu války absolutně ničeho zaznamenatelného. Obránci odrazili útoky okupantů ve směru na Bohdanivku a Novomarkove, což nejspíš znamená že Rusové postoupili u Donbaského kanálu západně od Bachmutu. V samotném městě se pozice příliš nehýbou, ale okupanti se stále pomalu přibližují k cestě O-0506 vedoucí do Časiv Jaru a obránci zde vyhodili do vzduchu most. Na severu města se bojuje o ulici Krajna, až ke kasárnám 54. brigády. Na jihu města pak fronta vede ulicí Čajkovského a kopíruje silnici T0504 vedoucí městem. Ukrajinci zde stále podnikají malé protiútoky, ale není hlášen žádný jejich postup. Okupanti byli odraženi také při pokusu překročit Donbaský kanál u Kurďumivky. V okupovaném Alčevsku dopadly střely z raketometu HIMARS.

Doněcká fronta: Ukrajinci hlásí drobné územní zisky mezi Avdijivkou a Pervomajským, jižně od Sjeverného. V současné době to však nelze jednoznačně potvrdit. Ozbrojené síly Ukrajiny přes den odrazily několik nepřátelských útoků u Marjinky, ale okupanti i tak postoupili o několik desítek metrů. U Vuhledaru se množí zprávy o vzrůstající průzkumné činnosti ukrajinských ozbrojených složek.

Záporožská fronta: Množí se informace o větším množství ukrajinských průzkumných aktivit a dělostřeleckých útocích na ruské obranné linie. Jedná se hlavně o území jižně od Orichivu. Mnozí analytici poukazují na to, že se jedná o přípravu na nadcházející ukrajinskou protiofenzivu. Orichiv byl opět několikrát zasažen ruskými nálety.

Snímek zachycuje moment těsně před sestřelením vlastního dronu Bayraktar ukrajinskou PVO nad Kyjevem

Objevily se fotografie tanků Leopard 2 na nákladních vagónech na Ukrajině. Podle dostupných zdrojů byly vyfotografovány v oblasti Oděsy. To dává smysl, protože Oděsa patří díky vysoké koncentraci PVO v současné době mezi nejbezpečnější města na jihu země.

Šéf ruské okupační správy Záporožské oblasti ohlásil evakuaci obyvatel 18 obcí ležících v blízkosti fronty, včetně Enerhodaru.

Ukrajinské vzdušné síly popřely informace o čtvrtečním sestřelení ruské balistické střely nad Kyjevem. Některá ukrajinská média před tím s odvoláním na server Defense Express napsala, že ukrajinské armádě se možná podařilo poprvé zlikvidovat ruskou hypersonickou střelu Ch-47 Kinžal pomocí systému protivzdušné obrany Patriot.

Ukrajinská protivzdušná obrana včera večer sestřelila nad Kyjevem vlastní dron Bayraktar TB-2. Mluvčí letectva jako důvod uvedl ztrátu kontrolu nad dronem, který byl na pravidelném letu. Letectvo přistoupilo ke zničení stroje z důvodu toho, že existovalo riziko, že by mohl spadnout a nesenou výzbrojí způsobit vážné škody.

Prezident Petr Pavel věnoval během své nedávné návštěvy Ukrajiny prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému pistoli CZ 75 z edice Řád Bílého lva. Zbraň vyrobila Česká zbrojovka v Uherském Brodě.

Třešnička na závěr

Dnešní čerešnička bude mokrá a prochladlá. Na estonsko-ruské hranici totiž byl podle dostupných informací zadržen muž ze Slovenska, který se snažil dostat do země zaslíbené. Na to se vybavil igelitovým pytlem na odpadky, ve kterém si nesl neopren, nafukovací kruh do bazénku a ručník. Slovák byl údajně zadržen v ústí řeky Narvy příslušníky ruské pohraniční stráže, kteří informovali estonskou stranu. Muži, který skončil ve vazbě FSB, hrozí za nedovolený vstup do Ruské federace až šest let vězení. Celý vtip je v tom, že do Ruska se dá teoreticky normálně dostat, za předpokladu, že vám Rusko vydá vízum. Příště tedy milovníkům Rossije doporučujeme vyřídit si potřebné dokumenty a místo plavání s nafukovacími rukávky zkusit automobil, autobus, vlak a nebo letadlo přes Turecko.

Na estonsko-ruských hranicích byl údajně zadržen Slovák v neoprénu a s nafukovacím kruhem. Snažil se dostat do Ruska u řeky Narvy

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky.

Nyní již víme, co je třeba pro rehabilitační centrum a budeme rádi, pokud přispějete na pořízení. Případně můžete darovat něco z uvedeného:

  • zubní kartáčky
  • zubní pasty
  • mýdla (pevná/tekutá)
  • šampóny a sprchové gely
  • mycí prostředky na nádobí
  • čistící prostředky na umývání kuchyní/koupelen
  • vlhčené ubrousky a kuchyňské utěrky.

Sami vidíte, že to nejsou žádné náročné požadavky, ale tyto obyčejné věci dokáží udělat velký rozdíl. Materiální pomoc shromažďujeme na adrese v ul. Na Vrcholu 2582/17, Praha 3 – Žižkov. K zastižení kdykoliv na čísle 773 277 883 nebo 608 940 437Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme).

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme