Válka na Ukrajině: Den 434

Ilustrační foto

V Chersonu dnes kolem 11. hodiny zaútočilo ruské dělostřelectvo na jediný funkční hypermarket franšízy Epicentr. V současné době se hovoří o 17 mrtvých a 45 raněných, včetně dětí. Okupanti také ostřelovali okolní obce a nádraží. Informaci přinesl šéf místní vojenské správy, Oleksandr Prokudin. Ten dnes také oznámil, že od 5. do 8.5. bude ve městě vyhlášen zákaz vycházení, město bude uzavřeno novinářům i volontérům.

V noci došlo k vyhlášení vzdušného poplachu nad severními a východními oblastmi kvůli íránským dronům, které okupační síly vypustily. Podle tvrzení ukrajinského generálního štábu se povedlo 21 z 26 dronů sestřelit. Exploze se ozvaly v Čerkaské, Kirivohradské a Záporožské oblasti. Ukrajinská PVO byla aktivní u Kyjeva, Kremenčuku a Dnipra.

Dnešní ruský úder na obchod v Chersonu

Severovýchodní fronta: Ruské útoky u Dibrove pokračují, ale pravděpodobně nemají dostatečnou sílu. Ukrajincům se pravděpodobně povedlo stabilizovat území jižně od Bilohorivky. Otázkou je, na jak dlouho, protože zde v poslední době dochází k častým změnám “majitele”. Některé, obvykle silně proruské zdroje, začínají zmiňovat, že u Bilohorivky dochází ruským vojákům dech. Telegramový účet ColonelCassad dokonce tvrdí, že zde došlo k obklíčení více než 100 příslušníků okupačních sil.

Bachmut a okolí, 276. den bojů: Okupanti vyvíjejí snahu vrazit klín mezi Bohdanivku a Chromove zhruba podél silnice O0506 směrem k Časiv Jaru. Ruští vojáci tlačí na severozápadním okraji města ke Chromovému, ale stále mají problém dostat se zde přes ulici Osvoboditelů Donbasu, která se zdá být nejnovější linií dotyku. Na severu dochází k nejtěžším bojům u Bachmutské lékařské fakulty. Zdá se, že ukrajinská protiofenzíva na jihovýchodě Bachmutu přinesla jisté ovoce. Některé zdroje tvrdí, že Ukrajinci získali zpět areál Bachmutské průmyslové vysoké školy, obchodu “Ljudmyla”, který leží na křižovatce Korsunského a Robočne ulice a školu a školku, které leží na Na Korsunského ulici, nedaleko památníku MiG-17. Ukrajinské útoky mají směřovat podél ulice Hryhorije Skovorody jihovýchodním směrem (tedy podél areálu vysoké školy). Tyto informace nejsme schopni v současné době potvrdit, ale vzhledem k tomu, že satelitní snímky FIRMS ukazují, že hoří právě na těchto místech a ve východní části města jsou poměrně silným ukazatelem, že se zde bojuje a ukrajinské dělostřelectvo nejspíše cílí i na ruské pozice které nejsou přímo na bojové linii.

Ukrajinský MiG-29

Doněcká fronta: Další proruské kanály potvrzují, že okupanti byli vytlačeni z prostoru mezi Trojckým a Njů Jorkem, pravděpodobně však za cenu toho, že se Rusům podařilo znovu obsadit pozice za silnicí západně od Novoboachmutivky. Ukrajinci podnikají lokalizované výpady východně od Pervomajského, pravděpodobně ve snaze vytlačit okupanty až za oblast rybníků.

Záporožská fronta: Orichiv a Huljajpole se staly terčem náletů ruského letectva a dronů. Melitopolská kancelář agentury RIA oznámila, že nedaleko okupovaného Melitopolu došlo k zásahu skladiště munice. Posledních několik hodin jsou slyšet sekundární exploze.

Krym: V Tamani v ruském Krasnodarském kraji vypukl rozsáhlý požár ve skladu pohonných hmot kvůli „pádu“ bezpilotního letounu, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na záchranné služby. Krasnodarský kraj se nachází na jihozápadě Ruska u Azovského moře. Dým z požáru byl ráno vidět z Krymského pobřeží.

Exploze nad Kremlem. V popředí lze vidět tribuny na přehlídku k oslavám 9. května.

V ruské Brjanské oblasti došlo k další sabotáži železnice. Podle ministerstva pro zvláštní situace došlo vlivem exploze k vykolejení osmi cisternových vagonů a lokomotivy. Ruská státní železniční společnost RŽD podle agentury TASS uvedla, že se tak stalo v důsledku „nelegálního zásahu do železničního provozu“. Podle některých zdrojů jde již o čtvrtý podobný incident v oblasti za poslední necelé dva týdny.

V Tamani v ruském Krasnodarském kraji vypukl rozsáhlý požár ve skladu pohonných hmot kvůli „pádu“ bezpilotního letounu, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na záchranné služby. Krasnodarský kraj se nachází na jihozápadě Ruska u Azovského moře. Dým z požáru byl ráno vidět z Krymského pobřeží.

Třešnička na závěr

Dnes bude třešeň jen rychlá, protože bychom toto téma rozebrat na dnešním streamu (archiv předchozích podcastů). Došlo k explozi dronu přímo nad Kremlem. Ruské agentury tvrdí, že došlo k sestřelu dvou strojů, ale jako obvykle, není to pravda. Dron vybuchl nad střechou Senátního paláce a zcela nepochybně poškodil krytinu. Rusové ihned oznámili, že podniknou odvetná opatření proti Kyjevu – Ten se však k útoku nepřihlásil. Celá situace je zajímavá ještě z toho hlediska, že k incidentu došlo téměř přesně v místech, kde má 9. května proběhnout každoroční přehlídka ke konci Velké vlastenecké války. VVV. PPP!

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky.

Nyní již víme, co je třeba pro rehabilitační centrum a budeme rádi, pokud přispějete na pořízení. Případně můžete darovat něco z uvedeného:

  • zubní kartáčky
  • zubní pasty
  • mýdla (pevná/tekutá)
  • šampóny a sprchové gely
  • mycí prostředky na nádobí
  • čistící prostředky na umývání kuchyní/koupelen
  • vlhčené ubrousky a kuchyňské utěrky.

Sami vidíte, že to nejsou žádné náročné požadavky, ale tyto obyčejné věci dokáží udělat velký rozdíl. Materiální pomoc shromažďujeme na adrese v ul. Na Vrcholu 2582/17, Praha 3 – Žižkov. K zastižení kdykoliv na čísle 773 277 883 nebo 608 940 437Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme).

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme