Válka na Ukrajině: Den 433

Ilustrační foto

Dnes se vzdušný poplach omezil především na východní ukrajinské oblasti. Podle některých informací však má ruské loďstvo v Černém moři několik nosičů střel s plochou dráhou letu.

Severozápadní fronta: K tvrdým pozičním bojům dochází v Serebrjanském lese, kde se pravděpodobně povedlo Ukrajincům vytlačit okupanty směrem ke Kreminně. Není ovšem jisté, zda jde o průlom, nebo jen přeskupení ruských sil, které zde měly v minulých týdnech jisté úspěchy. K dalším bitvám dochází u Bilohorivky, kde se nejspíš povedlo okupantům opět trochu ztlačit obránce směrem k městu.

Bachmut a okolí, 275. den bojů: K těžkým bojům dochází u Chromového a dětského hřiště Lesní pohádka, které leží na severozápadním okraji města jižně od Pivničské nádrže. Včera jsme psali o ukrajinských protiútocích které proběhly v předchozích dnech a zdá se, že v nich ukrajinská strana nejen pokračuje, ale značně přidala na síle. Situace je nepřehledná a ruské a ukrajinské zdroje si odporují, ale vše naznačuje, že do města obránci dostali čerstvé posily, které nyní na okupanty tvrdě tlačí. Jisté je, že satelity FIRMS registrují požáry v oblasti ulice Krajňa, která navazuje na Růžovou alej, a na jihu ulice Korsuňského, což by podle nás mělo znamenat, že v těchto místech, které ještě předevčírem drželi okupanti dochází k bojům. Silnici T0504 kolem Ivanivského lemuje poškozená ukrajinská technika. Část zjevně byla zasažena na místě, část pravděpodobně již dál dojet nemohla na margo poškození utržené při střetech v a kolem Bachmutu. Rusové se opět neúspěšně snaží postoupit přes Donbaský kanál ve směru na Bilou Horu, která je bombardována i ostřelovaná.

Opuštěný ukrajinský YPR-765 na silnici T0504, v pozadí doutnající Bachmut

Doněcká fronta: Ruské zdroje tvrdí, že se Ukrajincům podařilo prorazit obranné linie jižně od Njů Jorku a postoupit o 1,5 kilometru k Novoselivce a Trojckému, čímž se zakousli do území okupovaného před 24.2.2022 (PPP). Ruské útoky byly odraženy u Avdijivky v oblasti Opytného, Vodjaného a Pervomajského. V těchto místech dochází k tvrdým bojům, ale těžké ukrajinské ostřelování okupantům brání v postupu.

Záporožská fronta: Některé zdroje tvrdí, že Ukrajinci mají drobné úspěchy u Dorožňanky. Pokud je to pravda, nejde ovšem o žádný velký průlom, spíše o stabilizaci úseku fronty, kde se jim povedlo získat kousek dříve ztraceného území. V Melitopolu došlo k pokusu o likvidaci okupanty dosazeného náměstka starosty města. Ačkoliv podle prvotních informací pracovník ruského ministerstva vnitra, plukovník Miščenko, přežil, v nemocnici se denacifikoval. Byl zraněn výbušným zařízením, které bylo nastraženo u vchodu do jeho domu. Noční ukrajinské raketové údery mířily do Mychajlivky a Tokmaku.

Chersonská fronta: Stále více důvěryhodných zdrojů hovoří o tom, že se na levém břehu Dněpru v nivách řeky Ozbrojeným silám Ukrajiny během posledních týdnů podařilo uchytit na několika místech. Pokud tomu tak je, pak ani teď nelze čekat nějaké zázračné operace v týlu nepřítele, protože Ukrajinci stále musí překonávat říčku Konku, která tvoří další překážku. Je tedy nepravděpodobné, že by Ukrajinci výhledově měli možnost dostat na okupovaná území dostatek techniky schopné větších operací. Domníváme se tedy, že zde dochází především k průzkumu bojem za pomoci malých týmu speciálních sil. Tento tlak však očividně přinesl výsledky a donutil okupanty opustit mnohá místa, která předtím držel. Nutno podotknout, že okupační jednotky tato místa ostřelují a Ukrajinci zde mají neupřesnitelné ztráty.

Ukrajinská 117. mechanizovaná brigáda vyzbrojená britskou samohybnou houfnicí AS-90

Krym: V okupovaném Sevastopolu opět byla aktivní protivzdušná obrana. Okupační úřady mluví o útoku sebevražedných dronů. Aktivita ruské PVO je také hlášena z oblasti okolo Holovanivky na jihovýchodě poloostrova. U Škilneho byla hlášena exploze a následný požár. Tato vesnice leží nedaleko simferopolského letiště.

Ukrajinský parlament prohlásil režim v Rusku za “rašistický”. Podle přijatého dekretu, “krutá, nevyprovokovaná válka Ruské federace proti Ukrajině odhlalila celému světu skutečnou podstatu politického režimu V. Putina jako neo-imperiální, totalitní diktatury, která zdědila ty nejhorší praktiky minulosti a ztělesňuje myšlenky fašismu i národního socialismu v moderní verzi ruského fašismu, nebo-li rašismu”. Parlament dále apeloval na OSN, Evropský parlament, Radu Evropy, OBSE, NATO a vlády a parlamenty ostatních států, aby podpořily odsouzení rašismu a přijaly skutečná opatření, která umožní postavit ruský režim před spravedlnost.

Ex-ČR bitevní vrtulník Mi-24E v ukrajinských barvách, Doněcká oblast

Jevgenij Prigožin uvedl, že se jeho Wágnerovcům podařilo zabít velitele teritoriální obrany Ukrajiny, Igora Tacjura. Podle Prigožina došlo k dělostřeleckému přepadu kolony rezervistů, během níž bylo zničeno štábní vozidlo s výše zmíněným důstojníkem. Tuto informaci začala okamžitě sdílet ruská propaganda, nicméně mluvčí terobrany Denis Zelinský uvedl, že jsou všichni “živí a zdraví”.

Zdroje z Bílého domu odhadují, že za posledních 6 měsíců ztratilo Rusko přes 100 000 vojáků. Z tohoto počtu je údajně více než 20 000 mrtvých, polovina z nich má patřit Wágnerovcům. Ztráty odhadované Spojenými státy zhruba odpovídají číslům uváděným ukrajinským generálním štábem – ten však za poslední půl rok eviduje 101 980 “zlikvidovaných” Rusů.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o neopětované lásce. Že patří Rusko spolu s významnou částí východoevropských zemí mezi největší exportéry pornohvězd (nás nevyjímaje), asi nikoho nepřekvapí. Často se v souvislosti s Ruskem hovoří i o “nevěstách na objednávku”, které hledají štěstí někde v bohatších zemích (což je podle nás nepravděpodobné, protože v RF by chtěl žít každý!). Toliko ke vztahům takzvaně na dálku. V Rusku ovšem tentokrát vyvstává i problém s živými vztahy, protože vývojáři mobilní aplikace na poznávání nových párhodinových vztahů Tinder oznámili, že končí s provozem v Rusku. Ukončení fungování aplikace má nastat ke 30. červnu, takže pokud jste z Ruska a chcete najít toho pravého nocležníka méně než pět kilometrů od vás, máte poslední dva měsíce na svajpování doprava! Protože Tinder, Tinder právě svajpnul doleva <3

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky.

Nyní již víme, co je třeba pro rehabilitační centrum a budeme rádi, pokud přispějete na pořízení. Případně můžete darovat něco z uvedeného:

  • zubní kartáčky
  • zubní pasty
  • mýdla (pevná/tekutá)
  • šampóny a sprchové gely
  • mycí prostředky na nádobí
  • čistící prostředky na umývání kuchyní/koupelen
  • vlhčené ubrousky a kuchyňské utěrky.

Sami vidíte, že to nejsou žádné náročné požadavky, ale tyto obyčejné věci dokáží udělat velký rozdíl. Materiální pomoc shromažďujeme na adrese v ul. Na Vrcholu 2582/17, Praha 3 – Žižkov. K zastižení kdykoliv na čísle 773 277 883 nebo 608 940 437Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme)

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme