Válka na Ukrajině: Den 430

Ilustrační foto

Na bojišti se začíná mluvit o nově postavených brigádách ukrajinských ozbrojených sil, které mají sloužit primárně k očekávané protiofenzivě. Většina z nových útvarů by měla na konci tohoto měsíce dokončovat svůj výcvik a například části nové 37. brigády námořní pěchoty už nejspíš bojují na chersonské frontě.

Obecněji by se mělo jednat o jednotky 10. armády, což je 9 zbrusu nových brigád vyzbrojených převážně západní technikou. Z nich je sedm mechanizovaných, jedna brigáda námořní pěchoty a jedna výsadková brigáda složená. Výcvik by se měl chýlit ke konci i u nových “gardových útočných” brigád a spekuluje se o 3-4 nových brigádách vybavených sovětskou technikou. K této síle je třeba počítat i s jednotkami, které prokazatelně existují, ale nejsou nyní zapojeny do bojů, jako je třeba elitní 1. samostatná tanková brigáda.

Severovýchodní fronta: I nadále zde pokračují dělostřelecké duely a k významnějším bojovým operacím nedochází ani z jedné strany. U Kreminny Rusové tlačí v Serebrjanském lese a směrem na Torské, ale už tradičně zde nemají mnoho úspěchů. Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky okupantů u Bilohorivky a jižně od Dibrove. Ruské letectvo v oblasti podniklo nebývale vysoké množství leteckých úderů na ukrajinské pozice.


Bachmut, ulice Čajkovského

Bachmutská fronta: Nejtěžší boje probíhají podél ulic Čajkovského, Osvoboditelů a Matrosové. Ruská armáda dobyla zbývající oblast velkého komplexu garáží ze severu a plynárenského oddělení z východu, čímž se jí podařilo vstoupit do prvních budov lékařské fakulty, kterou nejspíš v průběhu dne obsadili celou. Nedávné video ukazuje tanky ukrajinské armády střílející na pozice ruské armády v průmyslové škole. Navzdory posledním ruským postupům podél celé fronty Bachmutu ukrajinská armáda do města stále posílá posily a klade tvrdý odpor.

Doněcká fronta: U Avdijivky okupanti provedli neúspěšné pokusy prorazit k Nevelskému a Sjevernému. Boje pokračují v centru Pervomajského a zdá se, že zde okupanti opět pár desítek metrů postoupili. Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky ruských ozbrojených sil u Avdijivky, Sjeverneho, Pervomajského, Marjinky a Novomychajlivky. Z oblasti Nevelského jsou hlášeny nezanedbatelné ztráty na ruské mechanizované technice.

V Sevastopolu na okupovaném Krymu dnes došlo k velkému požáru skladišť mazutu, který používá ruská Černomořská flotila pro pohon svých lodí. Podle některých kanálů bylo zničeno až 40 tisíc tun paliva. Okupační správa ještě ráno tvrdila, že požár bude pod kontrolou do 18:00 místního času. Stále však hoří. Podle ukrajinské rozvědky se jednalo o palivo pro Černomořskou flotilu, i když toto Rusové popírají a tvrdí, že se jednalo o civilní sklad.


Místo Armat míří na frontu další T-64

Polskem rezonuje incident narušení vzdušného prostoru, ke kterému mělo dojít před několika měsíci. Spekulovalo se o tom, že na polské území dopadla ruská střela, která mířila na cíl na Ukrajině. Dlouho byla tato informace považovaná za přinejmenším spornou, ale tento týden se střelu povedlo nalézt. Podle prvotních informací jde o ruskou střelu s plochou dráhou letu Ch-555.

Polské úřady zabavily školu ruského velvyslanectví ve Varšavě, podle polského ministerstva zahraničí budova patří polskému státu, informovala agentura Reuters. Ruská diplomacie krok polských úřadů označila za flagrantní porušení mezinárodní úmluvy o diplomatických vztazích a uvedla, že to nezůstane bez tvrdé reakce. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se jedná o “drzý krok”, který je mimo rámec “civilizovaných mezistátních vztahů”. Doplňujeme, že budovu Sověti a později Rusové užívali protiprávně a od loňského roku měli soudně nařízeno ji vyklidit.

Německá média informují o tom, že se v Německu cvičí ukrajinské zvláštní síly. Na připravovanou ofenzivu se tak dle nich kromě tankistů cvičí ještě speciální jednotky a to zejména boj ve městech a na krátkou vzdálenost. Tyto schopnosti budou pro Ukrajince důležité během útoků na zakopané Rusy a během předpokládaných bojů v okupovaných městech.


Sevastopol

Jihokorejský prezident Jun-Sok Jol naznačil, že by Jihokorejská republika mohla poskytnout Ukrajině zbraně. Jihokorejci podle něj monitorují situaci na Ukrajině a zvažují různé možnosti pomoci válkou zmítané zemi.

Podle USA se ruští piloti operující nad syrským nebem uchylují k agresivnímu chování vůči americkým letadlům. US Central Command, velitelství asi 900 amerických vojáků nasazených v regionu v rámci boje proti Islámskému státu uvádí, že od března došlo až k 85 událostem porušujícím takzvané “protokoly o předcházení konfliktům”. Ruská letadla se prý pohybují bez ohlášení v blízkosti amerických základen, ignorují radiovou komunikaci, přelétávají pozice USA a jejich spojenců nebo se chovají jako kdyby útočila na americké piloty. Mluvčí amerického letectva uvedl, že k žádnému útoku zatím nedošlo, ale zdá se, že se Rusové snaží vyprovokovat nějaký incident.

Spojené státy na Ukrajině budují síť radiačních senzorů, která v případě útoku jadernou zbraní nebo takzvanou špinavou bombou dokáže zjistit, kdo za ním stál. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož je jedním z hlavních cílů těchto snah, aby v případě, že Rusko odpálí na ukrajinském území radioaktivní zbraň, bylo možné jasně prokázat jeho vinu.Dnešní třešnička bude o toxických vztazích. Majitel Wagnerových neonácků, odsouzených zločinců a dalších individuí, Jevgenij Prigožin, podle Igora “Strelkova” Girkina, imperialisty a soudem uznaného teroristy, v rozhovoru s kremelským propagandistou a známým dezinformátorem, Semjonem Pegovem, opět vydíral ruskou armádu. Prigožin totiž oznámil, že napsal ruskému ministru války, ex-komunistickému pohlavárovi a ing. v oblasti civilního stavitelství Šojguovi dopis, ve kterém ho informuje, že pokud nedojde vyřešení dodávek munice pro Wágnerovce do konce dubna, vydá rozkaz, aby jeho žoldáci opustili pozice, které drží, a to přesně 15.května. Datum si Prigo nevybral náhodně – podle něj totiž jde o den, kdy začne ukrajinská ofenzíva. Problém ovšem je, že poté, co byl ze své pozice odejit další “náměstek pro logistiku”, není jasné, zda se toho ujme někdo schopnější. Zatím se zdá, že pro kvalifikaci na tento post stačilo být schopen dýchat za chůze, nicméně je zřejmé, že nový nominand bude muset reálně začít řešit jemné nuance zásobování všech ruských jednotek. Dlouhodobě se totiž domníváme, že Prigožinovy jednotky patří mezi ty efektivnější útvary na ruské straně a jejich případná neúčast při defenzivních operacích by mohla Šojguna stát nejen další infarkt, ale možná i poslední kaťata. 

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky.

Nyní již víme, co je třeba pro rehabilitační centrum a budeme rádi, pokud přispějete na pořízení. Případně můžete darovat něco z uvedeného; zubní kartáčky, zubní pasty, mýdla (pevná/tekutá), šampóny a sprchové gely, vlhčené ubrousky a kuchyňské utěrky. Sami vidíte, že to nejsou žádné náročné požadavky, ale tyto obyčejné věci dokáží udělat velký rozdíl. Materiální pomoc shromažďujeme na adrese v ul. Na Vrcholu 2582/17, Praha 3 – Žižkov. K zastižení kdykoliv na čísle 773 277 883 nebo 608 940 437. Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka online” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme).

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme