Válka na Ukrajině: Den 429

Ilustrační foto

Nad celou Ukrajinou s výjimkou západních oblastí byl podle agentury Ukrinform dnes brzy ráno vyhlášen letecký poplach. V noci vzlétly strategické bombardéry Tu-95, které z oblasti Kaspického moře odpálily dle informací ukrajinského generálního štábu 23 střel. Ukrajinská obrana jich měla 20 z nich sestřelit.

V Umani byla zasažena výšková obytná budova, ze které záchranáři prozatím vyprostili dvacet mrtvých (z toho tři děti) a zhruba stejný počet zraněných. Ruské ministerstvo obrany na svém telegramovém účtu dnes zveřejnilo obrázek odpálené střely s nápisem “Přesně na cíl.” Je nutno podotknout, že Umaň leží více než tři sta kilometrů od nejbližší frontové linie, jednalo se tedy o zjevný teroristický útok namířený proti civilistům. Ve městě Dnipro si podle zdejšího starosty ruské útoky vyžádaly dva životy, uvedla agentura Reuters. Údery byly hlášeny také z Kremenčuku. Několik střel mířilo také na Kyjev, ale byly sestřeleny.

Severovýchodní fronta: Okupanti podle dostupných svědectví ostřelují Lyman Peršyj, což by naznačovalo, že se ukrajinským silám podařilo do města vstoupit. Ruské útoky u Kreminny směřují do Serebrjanského lesa, další boje probíhají u Bilohorivky a Verchnokamjanskeho. Ukrajinské útoky v těchto místech směřují zhruba na oblast Zolotarivky.

Bachmutská fronta: Ukrajinským vojákům se stále daří držet Chromove pod kontrolou, ačkoliv je v těchto místech situace den ze dne horší. Jinak okupanti pomalu postupují do západní části města. Ze severu směřují ruské útoky podél Levanevského ulice ke střední škole č. 18, z východu pak k Bachmutské vysoké škole lékařské a kancelářím plynařské společnosti na Nosakově ulici. Na jihozápadě se okupanti snaží probít ke stanici technické kontroly, která leží na křižovatce ulic Výročí a Bulaviny. S jistotou můžeme říct, že Ukrajinci mají pevně pod kontrolou již jen sídliště obkružující právě školu č. 18, ačkoliv boje v probíhají ve všech směrech od severozápadu po jihovýchod odsud.

Bachmut…

Doněcká fronta: Ruské útoky byly odraženy u Opytného, Sjeverného a Pervomajského. Okupanti také podnikly několik pokusů o proražení linií u Krasnohorivky a v Marjince. není hlášený žádný ruský postup. Okupační úřady Doněcké oblasti uvádějí, že ukrajinské ostřelování Doněcka si vyžádalo sedm mrtvých a deset raněných. Ačkoliv je vysoce pravděpodobné, že úder podnikla Ukrajina, psali jsme již o několika případech, kdy v případě zásahu ukrajinských měst poté ruské dělostřelectvo pálilo i na Doněck, aby odvedlo pozornost.

Záporožská fronta: Ruské síly podnikly přes noc několik leteckých úderů podél frontové linie. Ukrajinci ostřelují oblast meezi Kinskimi Rozdory a Bilohirjou. Jde o jednu z přístupových cest k Orichivu. Z okolí Myrneho je hlášeno množství zničené ruské techniky od nákladních vozů po obrněná vozidla. Byly také hlášeny další exploze z okupovaného Melitopolu. Místní také tvrdí, že asi dvacet vojáků ruských sil zemřelo na otravu na základě požití neznámé látky. Tuto informaci se nám však nepovedlo potvrdit.

Ukrajinští vojáci a jejich 2S1 Gvozdika (Karafiát)

Chersonská fronta: Byly hlášeny exploze z Novooleksijivky, která leží nedaleko od Heničesku, okupované Nové Kachovky a z Kizomysu. Ukrajinci také ostřelují Kinburnský poloostrov.

Do Kyjeva dnes ráno přijeli český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Stalo se tak krátce po nočních ruských útocích. Prezident Pavel navštívil Buču, kde vzdal hold zavražděným a umučeným civilistům. “Nečekal jsem, že něco podobného ještě někdy uvidím,” prohlásil před přítomnými novináři. Svého ukrajinského protějška také ubezpečil v tom, že Česká republika budu Ukrajinu i nadále podporovat nejen vojensky, ale i formou obnovy válkou zničených regionů.

Následky ruského nočního úderu na Umaň

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dnes oznámil, že příprava na ukrajinskou protiofenzívu se chýlí ke konci. Spolu s dalšími dodávkami západních zbraní a munice, tak i vycvičených vojáků bude podle Reznikova moci brzy začít.

Ruský diktátor Putin podepsal zákon, podle kterého mohou být Ukrajinci na okupovaných územích, kteří odmítají přijmout ruské občanství, deportováni. Výnos má vstoupit v platnost od 1. července 2024 a Ukrajinci, kteří nepřijali ruský pas, budou považováni za cizince nelegálně pobývající na “ruském” území a budou násilně deportováni. A to nebylo jediné jeho nařízení. Více v třešni.

Třešnička na závěr

Dnes se bude třešeň točit kolem oslavování vlastních neúspěchů. Putin totiž nařídil vládě, aby dohlédla na vytvoření muzeí (ano, více než jednoho) věnovaných tzv. speciální vojenské operaci na Ukrajině. Informace se objevila na webu Kremlu. Přemýšlíme, jestli v těchto muzeích budou vystaveny ukradené záchodové mísy a ledničky? Možná, že tam dají techniku, která ruským ozbrojeným silám ještě zbývá, takže vedle pár tanků T-55 také budeme moci vidět pravděpodobně pušku Vasilije Zajceva, Meresjevovy dřevěné nohy a německý samopal MP-40, vykopaný u Moskvy. Kromě toho však také má Gosduma přijít s návrhy, jak přistupovat ke studiu dějin této války. Mohli bychom jistě poradit: Mohli by tvrdit, že je Ukrajinci vítali květinami (hyacinty 2S5, tulipány 2S4, pivoňkami 2S7 a karafiáty 2S1) a vlastně by to byla pravda.

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky.

Nyní již víme, co je třeba pro rehabilitační centrum a budeme rádi, pokud přispějete na pořízení. Případně můžete darovat něco z uvedeného:

  • zubní kartáčky
  • zubní pasty
  • mýdla (pevná/tekutá)
  • šampóny a sprchové gely
  • mycí prostředky na nádobí
  • čistící prostředky na umývání kuchyní/koupelen
  • vlhčené ubrousky a kuchyňské utěrky.

Sami vidíte, že to nejsou žádné náročné požadavky, ale tyto obyčejné věci dokáží udělat velký rozdíl. Materiální pomoc shromažďujeme na adrese v ul. Na Vrcholu 2582/17, Praha 3 – Žižkov. K zastižení kdykoliv na čísle 773 277 883 nebo 608 940 437Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme)

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme