Válka na Ukrajině: Den 428

Ilustrační foto

Severovýchodní fronta: Bojové operace na tomto úseku oběma stranám komplikuje deštivé počasí, které vede k rozbahnění většiny cest. I z tohoto důvodu je situace na frontě klidnější, než tomu bylo v minulých měsících a prim zde hraje spíše dělostřelectvo. K bojům dochází u Lymanu Peršoho, Kuzemivky a okolo Kreminny a v Serebrjanském lese. Dle našich informací však k výrazným změnám nedochází. Dnes se objevilo video, které má ukazovat ruský letecký úder na ukrajinské velitelství v oblasti Kreminny. Pokud tomu skutečně tak je, pak by to mohlo znamenat další komplikaci pro ukrajinské operace v těchto místech. Ukrajinci se stále snaží vytlačit okupanty z okolí Bilohorivky v rámci lokalizovaných útoků.

Bachmutská fronta: Jak už jsme psali včera, zdá se, že se obrana Bachmutu po mnoha měsících chýlí ke konci a okupanti ovládají přibližně 90% města. Je pravděpodobné, že Wagnerovci dosáhl strategické křižovatky, kde se setkávají ulice Juvilejna, kterou prochází silnice O0506, a Čajkovského, kterou prochází silnice T0504. Zatím to nevypadá, že by tuto křižovatku okupanti ovládali, ale probíhají zde boje. Situace v okolí Chromového je pro obránce také kritická, ale zkazky o tom, že jsou okupanti ve vesnici samotné se nezakládají na realitě.

ShKH Vz. 77 DANA “Slavutyč” ve službě ukrajinské armády

Doněcká fronta: Některé zdroje tvrdí, že se Ukrajincům povedlo vytlačit okupanty zpět za silnici N20, spojující Avdijivku a Kosťantynivku. Je také možné, že obránci mají drobné územní zisky v Krasnohorivce, ale dostupné informace se neopírají o konkrétní videozáznamy, proto se k nim raději stavíme spíše skepticky. Mělo by se jednat o západní a severozápadní části města.

Vuhledarská fronta: Začala se objevovat videa z Vuhledaru, kde Rusové ve velkém používají chytré bomby. Těmi podle všeho likvidují výškové budovy, které obráncům usnadňovaly obranu. Pravděpodobně bude ještě trvat, než bude tato taktika slavit úspěch, protože většina ruských ztrát z okolí města je způsobena dělostřelectvem a protitankovými minami.

Záporožská fronta: Britská rozvědka tvrdí, že se okupační jednotky chystají k obraně Záporožské jaderné elektrárny. Nedávno pořízené satelitní snímky podle Britů zachycují obranná postavení, vybudovaná na střechách reaktorových bloků. Na letecké základně u okupovaného Melitopolu byly opět pozorované exploze a kouř z požáru.

Satelitní snímky britské rozvědky ukazují obraná postavení z pytlů s pískem na budovách reaktorů ZJE

Na jihu Ukrajiny dnes zahynul ukrajinský novinář Bohdan Bitik, který pomáhal svému kolegovi Corradovi Zuninovi z italského listu La Repubblica. Ten utrpěl zranění. Novináři byli napadeni ve městě Cherson, pravděpodobně na ně zaútočili ruští odstřelovači, uvedla agentura Reuters s odvoláním na italský deník. Oba muži prošli řadou ukrajinských kontrolních stanovišť, terčem střelby se stali u jednoho z hlavních mostů ve městě Cherson. Podle ukrajinského Centra pro strategickou komunikaci porušili novináři hned několik pravidel chování v bojové zóně a nedbali výstrah vojáků. Zunin to popírá a tvrdí, že vše probíhalo bez problémů až do doby než na ně začali Rusové střílet.

Ruské síly dnes podnikly raketový úder na Mykolajiv. Podle prezidenta Zelenského okupanti útočili střelami s plochou dráhou letu Kalibr. Při útoku jeden člověk zemřel a dalších 23 bylo zraněno. “Vysoce přesné zbraně mířily na obytné domy, historickou budovu a výškovou budovu,” řekl Zelenskyj.

Ukrajinští dobrovolníci zachraňují opuštěná zvířata v okolí Avdijivky

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes uvedl, že více než 98 % bojových vozidel slíbených Ukrajině bylo doručeno. Zmínil, že má jít o 1550 obrněných vozidel, 230 tanků a velké množství munice.

Ukrajinský důstojník z Oděsy Jevhen Borisov byl obviněn ze zpronevěry svěřených financí. Podle obžaloby použil část peněz určených na obnovu válkou poničené Oděské oblasti na nákup luxusní rezidence ve Španělsku (4 miliony EUR), kanceláře (2 miliony EUR) a SUV Mercedes G63 AMG v hodnotě 200 tisíc EUR. Hrozí mu až 4 roky vězení, propadnutí majetku a pokuta ve výši 750 násobku ukrajinského nezdaněného minimálního příjmu.

Ruská tisková agentura Ria Novosti dnes přinesla naprostou jobovku. Je to tak hloupé, že nám přijde blbé dělat si z toho legraci. Posuďte sami: “Ředitel výcvikového střediska taktické medicíny Artem Katulin oznámil, že více než polovina všech úmrtí v “zóně speciální vojenské operace” není způsobena život ohrožujícími zraněními a více než 30 % všech amputací je způsobených nesprávným použitím škrtidla.” (ano, skutečně jde o citaci). Jinými slovy: ruská medicína zabije víc ruských vojáků, než jejich bojové nasazení. Zdá se nám, že se jedná o pokus o relativizaci ztrát způsobených nepřítelem, nicméně… takhle se to nedělá přece. Tohle je vyloženě střela do vlastní nohy, kterou budete muset amputovat a umřete u toho… (my víme, že jsme říkali, že si z toho utahovat nebudeme, ale to se nedá)

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička o pošetilosti mocných. Náměstek ruského ministerstva války, generálplukovník Michail Jevgenjevič Mizincev, známější pod svou přezdívkou “řezník z Mariupolu”, byl odvolán kvůli osobní odpovědnosti za selhávající ruskou logistiku a zásobování frontových jednotek. Snažili jsme se na to naroubovat nějaký vtip, ale ve skutečnosti máme jen dvě otázky. Jak může nefungovat vození věcí 100 km od čáry? Jak může selhávat něco, co neexistuje? Aby toho nebylo málo, tak ruský deník Kommersant přišel s tvrzením, že došlo k zatčení jistého ruského plukovníka, který se toho nebál a nějakým záhadným způsobem ukradl sedm motorů pro tanky T-90. Kde skončily, není úplně jisté. Jisté je ovšem jen to, že korupce je stále hnacím motorem příslušníků ruské armády. Hahaha.

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky.

Nyní již víme, co je třeba pro rehabilitační centrum a budeme rádi, pokud přispějete na pořízení. Případně můžete darovat něco z uvedeného:

  • zubní kartáčky
  • zubní pasty
  • mýdla (pevná/tekutá)
  • šampóny a sprchové gely
  • mycí prostředky na nádobí
  • čistící prostředky na umývání kuchyní/koupelen
  • vlhčené ubrousky a kuchyňské utěrky.

Sami vidíte, že to nejsou žádné náročné požadavky, ale tyto obyčejné věci dokáží udělat velký rozdíl. Materiální pomoc shromažďujeme na adrese v ul. Na Vrcholu 2582/17, Praha 3 – Žižkov. K zastižení kdykoliv na čísle 773 277 883 nebo 608 940 437Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme)

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme