Válka na Ukrajině: Den 427

Ilustrační foto

Dnes je 37. výročí výbuchu Černobylské jaderné elektrárny. Je tomu také rok a deset dní, co se příslušníci ruských invazních vojsk v radioaktivitou stále zamořeném prostředí snažili zakopat. Vzpomínáme.

Po většinu dne zní vzdušné poplachy nad centrálními a východními oblastmi Ukrajiny. V Černém moři podle informací ukrajinského generálního štábu v současné době operují dva ruské nosiče střel s celkovou kapacitou 24 střel Kalibr.

Severovýchodní fronta: Dnes proběhl raketový úder na Kupjansk. Okupanti se pokoušeli prorazit u Bilohorivky a směrem na Torské, ale bez výsledku. I přes to, že je půda v okolí Kreminny písčitá a nejsou zde takové problémy s bahnem, jako na jiných částech fronty, je z videí více než jasné, že ani zde není situace ideální na vedení ofenzivních operací. I přes to zůstává situace například v Serebrjanském lese napjatá a okupanti se nevzdávají pokusů o vytlačení obránců na druhou stranu řeky Žerebec.

Bachmut: Ukrajinci odrazili další ruské útoky ve směru na Novomarkove, Bohdanivku a Chromove. U posledně jmenovaného je však situace velmi kritická a dochází zde již delší dobu v podstatě k bojům muže proti muži v zákopech. Na severu Bachmutu se podařilo okupantům pokročit až téměř ulici Zoji Kosmoděmjanské a dochází k postupu podél Levaněvského ulice jihozápadním směrem. Minimálně v západní části je však teď čekají tuhé boje ve vilové čtvrti, kde předpokládáme boje opět doslova o každou místnost. Na východě již překročili ruské jednotky železniční trať a zastavili se zhruba na úrovni Saltovského masokombinátu. Jižněji pak fronta i nadále prochází podél Puškinovy ulice a Rusové se dostali na křižovatku mezi ulicí Juvilejnou a Čajkovskou. Tento postup, zatlačil obránce prakticky po celém městě je výsledkem silného tlaku, který začal už včera a i když stál okupanty mnoho mrtvých, nedivili bychom se kdyby obrana Bachmutu vztoupila do své konečné fáze. Na jihozápadě je situace beze změny. U Ivanivského se zdá situace dlouhodobě stabilní.

Ruský sniper team s puškou Steyr SSG 08

Doněcká fronta: Některé zdroje naznačují, že se ruské síly snaží obejít Novokalynove z jihu, aby se vyhnuli přímým střetům. Obránci odrazili ruské útoky u Krasnohorivky a Kamjanky, na jihu Avdijivky, u Sjeverneho a Pervomajského. U Nevelského utrpěli okupanti značné ztráty na technice. Potvrzují to videa z předchozích dnů, kdy je na jednom záběru vidět šest nebo sedm hořících obrněných vozidel. Rusové pokračují ve snaze postoupit u Marjinky a Novomychajlivky, ale není zaznamenán žádný jejich úspěch.

Záporožská fronta: Byly hlášeny výbuchy v okupovaných městech Urzuf, Novopetrivka a Azovske, která leží v okolí Berďansku. Ukrajinci raketami zasáhli okupovaný Moločansk. Protivzdušná obrana v Záporoží zlikvidovala brzy ráno několik íránských dronů Šahed.

V rámci dnešní výměny zajatců se vrátilo 44 ukrajinských vojáků. Ze zajetí se již vrátilo 2280 Ukrajinců

Google aktualizoval své letecké mapy z ukrajinského území. Každý si tak může prohlédnout skutečné měřítko zkázy, kterou způsobily ruské invazní síly v Mariupolu. Místa, kde v současné době probíhají boje však aktualizována nebyla.

Rusko oznámilo, že zvažuje pozastavení obilné dohody v ukrajinském námořním prostoru, protože ukrajinské dronové útoky údajně vedly právě koridory, které jsou určené pro dopravování obilí do Afriky a na západ.

Podle médií slovinská vláda v tajnosti dodala Ukrajině 20 obrněných vozidel Valuk. Jedná se o licenční kopie rakouských obrněných vozidel Pandur I. Nejmenované zdroje uvedly, že přeprava na Ukrajinu byla tento týden již plně dokončena.

Slovinské LKOV 6×6 Valuk

Vláda dnes schválila česko-americkou dohodu o obranné spolupráci (DCA). Smlouva má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku. Dokument budou muset ještě po podpisu ministryně obrany schválit obě komory Parlamentu a podepsat prezident. Smlouva má nastavit podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na území ČR. Konkrétní pobyt amerických vojáků nebo případný vznik americké základny na českém území však neřeší.

Ukrajina a Rusko si dnes vyměnily dalších více než 80 válečných zajatců. Ukrajina získala z ruského zajetí dalších 44 ukrajinských vojáků, uvedl na twitteru šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Kyjev propustil ze zajetí 40 ruských armádních příslušníků, uvedlo podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany. Tento měsíc jde už o druhou výměnu zajatců ve válce na Ukrajině, během té předchozí Rusko propustilo 130 Ukrajinců a Ukrajina 106 Rusů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Kyjev podle něj vyšle do Pekingu velvyslance. Informaci o dlouho očekávaném kontaktu mezi oběma státníky podle Reuters potvrdila také čínská státní média.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička se bude lehce dotýkat té včerejší. Vzpomínáte, jak jsme psali o těch volech? Nemyslíme tedy Lavrova a Medvěděva, ale ty jak měli táhnout ruské tanky 6. generace na frontu a dají se zároveň i sníst. No nemysleli jsme si, že se toho hned někdo chytne…a chytne jednu z nejnebezpečnějších bakterií na světě. Ruským vojáků se totiž prý podařilo během kopání zákopů vyhrabat pohřbená uhynulá zvířata z nedalekého kolchozu. Některé zdroje spekulují, že je ruští bojovníci stihli i sežrat, nicméně k nakažení antraxem se stačí jen nadýchat spór. Vzpomínáme. A když jsme u toho nemocného dobytku. Ruský poslanec vyzval vládu, aby země “obnovila stalinské represe”. Prý se není za co stydět a Rusko potřebuje označit “nepřátele lidu” a začít trestat neschopné vojáky a vzpurné civilisty. I zde, jak jinak než, vzpomínáme.

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky.

Nyní již víme, co je třeba pro rehabilitační centrum a budeme rádi, pokud přispějete na pořízení. Případně můžete darovat něco z uvedeného:

  • zubní kartáčky
  • zubní pasty
  • mýdla (pevná/tekutá)
  • šampóny a sprchové gely
  • mycí prostředky na nádobí
  • čistící prostředky na umývání kuchyní/koupelen
  • vlhčené ubrousky a kuchyňské utěrky.

Sami vidíte, že to nejsou žádné náročné požadavky, ale tyto obyčejné věci dokáží udělat velký rozdíl. Materiální pomoc shromažďujeme na adrese v ul. Na Vrcholu 2582/17, Praha 3 – Žižkov. K zastižení kdykoliv na čísle 773 277 883 nebo 608 940 437Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme)

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme