Válka na Ukrajině: Den 426

Ilustrační foto

Haličský okresní soud ve Lvově se zabývá případem bývalého důstojníka KGB Alexandra Kostorného (72), který je obviněn z velezrady. Byl to on, kdo podle ukrajinských bezpečnostních složek poskytl Rusům mapu a lokaci Mezinárodního centra mírových sborů, také známého jako Javorskivský výcvikový prostor. To bylo v první polovině března terčem raketového útoku, během něhož bylo zabito 61 ukrajinských vojáků a dalších 160 bylo zraněno.

Severovýchodní fronta: Ruské síly masivně ostřelují prostor mezi Hrjanykivkou a Kupjanskem. V Serebrjanském lese se stále vedou intenzivní boje a u Bilohorivky a Verchnokamjanského ukrajinští vojáci z 54. samostatné mechanizované brigády podnikají protiútoky ve směru na okupovanou Verchnokamjanku.

Bachmutská fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky ruských jednotek ve směru na Novomarkove (jihozápadně od Orichivo-Vasylivky), u Hryhorivky a Chromoveho. V ohybu silnice O0506 podnikají obránci lokalizované protiútoky, s úmyslem vytlačit okupanty dál od cesty. Na severu města probíhají boje podél ulice Krajňa a v oblasti městské nemocnice č. 2. Na východě pak podél Puškinovy ​​ulice a na jihu v oblasti ulice Lisove. Ruské útoky na Ivanivské se Ukrajincům opět podařilo odrazit. Kramatorsk byl zasažen dalším nočním ruským raketovým útokem. Ukrajinské raketomety naopak zasáhly pozice okupantů nedaleko závodu na zpracování hliníku v Doněcku, nádraží v Ilovajsku a sebevražedný dron v noci způsobil požár skladiště pohonných hmot v Roveňkách na jihu okupované Luhanské oblasti.

Ukrajinský voják přirpavuje k vzletu dron DJI Matrice 30T s tříštivo-trhavou protitankovou střelou střelou PG-7L

Doněcká fronta: Zdá se, že se ruským ozbrojeným silám povedlo překročit silnici N20, která vede od Avdijivky na Kosťantynivku, což jim může v budoucnu usnadnit postup na Novokalynove, u kterého se Ozbrojeným silám Ukrajiny zatím daří odrážet nepřátelské útoky, podobně jako u Stepoveho, Sjeverneho, Pervomajského, Marjinky a také poblíž Novomychajlivky.

Vuhledarská fronta: Podle informací velitelství vzdušných sil Ukrajiny se zde povedlo protivzdušné obraně sestřelit několik íránských dronů Šahed a dva drony Lancet. Ukrajinské dělostřelectvo ostřeluje Jehorivku a Blahodatne.

Záporožská fronta: Zdá se, že se vojákům ukrajinského 7. praporu Arej ve spolupráci se 102. brigádou teritoriální obrany povedlo vytlačit ruské vojáky od Huljajpole a posílit zde vlastní obranné pozice severozápadně od Marfopilji, odkud vedla většina ruských útoků v posledních měsících. Okupanti podnikli raketový útok na nádraží ve Vilňansku a na Novoselivku na severovýchodě Záporoží. Okupovaný Tokmak byl zasažen z raketometu HIMARS.

Chersonská fronta: Mluvčí operačního velitelství Jih, Natalija Humenjuk, uvedla, že se ukrajinské armádě daří čistit východní břehy Dněpru v místech, kde se povedlo vojákům vylodit. Dále tvrdí, že nedostatek informací z této zóny je způsoben operačním zabezpečením, které je pro úspěšnou práci ukrajinských vojáků nezbytné. Situaci sledujeme.

Bývalý důstojník sovětské tajné služby KGB byl obviněn z velezrady za navádění ruských raket na výcvikové středisko ukrajinské armády ve Lvovské oblasti

Deník Wall Street Journal přinesl informaci, podle které proudí přes Kaspické moře tisíce íránských dělostřeleckých granátů do ruských muničních zásob. Ty jsou použity pro ostřelování ukrajinského území. Z íránských přístavů jsou převáženy do Ruska a odtud putují po zemi do okupovaných oblastí. Deník uvádí, že za posledních 6 měsíců takto získalo Rusko zhruba 300 tisíc kusů munice.

Švédsko vyhostilo pět ruských diplomatů. Pro server SVT Nyheter to uvedl švédský ministr zahraničí Tobias Billström. Podle něj byla aktivita zaměstnanců ambasády v rozporu s jejich statusem. Ruský velvyslanec ve Švédsku odmítl tento incident komentovat, uvádí SVT. Podle švédských bezpečnostních služeb pracuje každý třetí ruský diplomat v zemi pro ruskou rozvědku.

Šéf ruských diplomatů dnes během zasedání Rady bezpečnosti OSN prohlásil, že nikdo nedal menšině na západě právo mluvit za celou mezinárodní komunitu, a že západní státy svým tlakem na ostatní země porušují princip Charty OSN. Jde o další z ukázek těžko pochopitelné a neuvěřitelné ruské manipulace faktů. Ekvádorský velvyslanec poté upozornil na to, že to bylo Rusko, kdo napadl cizí zemi pod falešnou záminkou a zpronevěřilo se tím původnímu záměru OSN. Anexi ukrajinského území označil za kolonialismus a vyzval Rusko, aby ukončilo válku a stáhlo se z území, která ukradlo a řešilo mezinárodní spory mírovým způsobem. Lavrov jako obvykle opustil sál už v průběhu ekvádorské kritiky.

Rusko by mohlo podle svého ředitele odboru pro kontrolu zbrojení Vladimira Jermakova zrušit svou účast na dohodě Nový START. Jermakov tvrdí, že takový krok by byl důsledkem postoje USA, které “míří ke konfliktu s Ruskem.” V současné době je účast Ruska na dohodě pozastavena z rozhodnutí ruského diktátora Putina.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o spolehlivosti ruské techniky. Státem kontrolovaná agentura RIA Novosti tvrdí, že ruská armáda již na Ukrajině používá tanky T-14 Armata. Podle tiskové služby je však Rusové používají jen k ostřelování ukrajinských pozic, nikoliv k přímým útokům. Odvolává se přitom na tajný zdroj. Podobná situace je dost dobře možná, obzvlášť vezmeme-li v potaz způsob, jakým způsobem a rychlostí se tyto moderní ruské tanky pohybují. Legenda říká, že půlku trasy dojedou po svých a k cílové destinaci jsou vlečeny voly. Tam je postaví a nechají střílet. Táhnout totiž Armaty do přímého střetu se může jevit jako velmi kontraproduktivní, protože hrozí ztráta hned několika zvířat, která se dají sníst. Vzhledem k teplému počasí totiž nemohou Rusové použít jeden ze svých nejefektivnějších vynálezů – tlačné lano. Určitě vás zajímá, co to ono tlačné lano je. Svůj kousek slávy si vydobylo v ruském permafrostu, kde stačí položit lano na zem, pomočit ho a počkat až zmrzne.

A pozor!

Už zítra, ve středu 26.4.2023 od 20:00 budeme mít opět video podcast, kde si budeme povídat o Ukrajině. Budeme dostupní na našem partnerském projektu; Twitch kanále Brotherhood Of Terra. Následný záznam bude opět na Youtube. Budeme rádi, když si nás přijdete poslechnout! Archiv předchozích podcastů.

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky.

Nyní již víme, co je třeba pro rehabilitační centrum a budeme rádi, pokud přispějete na pořízení. Případně můžete darovat něco z uvedeného:

  • zubní kartáčky
  • zubní pasty
  • mýdla (pevná/tekutá)
  • šampóny a sprchové gely
  • mycí prostředky na nádobí
  • čistící prostředky na umývání kuchyní/koupelen
  • vlhčené ubrousky a kuchyňské utěrky.

Sami vidíte, že to nejsou žádné náročné požadavky, ale tyto obyčejné věci dokáží udělat velký rozdíl. Materiální pomoc shromažďujeme na adrese v ul. Na Vrcholu 2582/17, Praha 3 – Žižkov. K zastižení kdykoliv na čísle 773 277 883 nebo 608 940 437Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme)

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme