Válka na Ukrajině: Den 424

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhočtyřiadvacátého dne invaze na Ukrajinu

Severovýchodní fronta: Posledních několik dní se situace na této frontě uklidnila a zdá se, že okupanti odsud přesunuli některé jednotky k Bachmutu. I přesto se okupantům podařilo postoupit přibližně 100 metrů na západ od Červonopopivky.

Bachmutská fronta: Videa ukazují, že byla oblast cesty O0506, kam se v posledních dnech dostaly ruské jednotky, cíle ukrajinského protiútoku, který zatlačil Rusy přibližně půl kilometru od cesty. Ruské ofenzivní operace dosahují až ulice Krajnija a okupanti tlačí dál do města podél ulic Tolbuchina, Obrany a Levaněvského. Stejně tak se zdá, že se okupantům podařilo vytlačit obránce z nádraží i několika výškových budov, které jsou od něj na jihozápad a linie se tak posunula k ulicím Polejava a Pavla Novhorodceva. Na jihu okupanti dosáhli ulic Geologivské a Hryhorijia Skovorody a pokusili se vstoupit do průmyslové školy, kde však byli odraženi. Tento postup trval Rusům několik dní, ale podařilo se ho potvrdit až dnes. Rusové přivedli další posily ke Chromovému a odehrávají se zde opravdu těžké boje. Jinak okupanti tlačí jako každý den na Hrihorivku a Ivanivské.

Doněcká fronta: U Avdijivky probíhají těžké boje na jihozápad od města. Dále se bojuje v centru Marjinky a ruský útoky byl odražen u Novokalinoveho.

Tanky M-55S (ex-Slovinsko) a americké M-2 Bradley 47. mechanizované brigády

Chersonská fronta: Ukrajina zveřejnila video svého obojživelného výsadku na levém břehu řeky Dněpru. Některé zdroje tvrdí, že mají Ukrajinci na levém břehu Dněpru předmostí, ale k tomu jsme neviděli žádný důkaz a spíše se přikláníme k tomu, že šlo o průzkum bojem, nebo sabotážní skupinu, což prohlašuje i operační velitelství Jih. Až přijde útok na levý břeh Dněpru, jsme si jistí, že bude vypadat jinak, než nájezd dvou člunů. Podobné výpady se odehrávají prakticky od chvíle, kdy Ukrajinci zajistili pravý břeh. Navíc se jedná o bažinaté oblasti bez větších cest nebo silnic, jež tedy nejsou vhodné pro nástup ofenzivy. Na druhou stranu existuje množství nepřímých důkazů, že se zde činnost ukrajinských sil stupňuje a ruské jednotky se už dříve stáhly za říčku Konka.

Fotografie z výcviku ukrajinské protivzdušné obrany v prostoru Záporoží

Ukrajinskou dopravní policii budou doprovázet “verbíři” armády oprávnění vydat povolávací rozkaz. Jedná se o reakci na rozmáhající se trend “drifterů” a “tunerů”, kteří křižují poloprázdná ukrajinská města ve svým zbytečněuřvaných kárách. Služba v armádě by měla být podle náměstka dopravní policie Alekseje Belošitského dostatečným strašákem pro mladíky, kteří ruší noční klid obyvatel válkou zmítané země.

Španělsko odeslalo první várku 6 Leopardů Ukrajině. Do transportu bylo přidáno i 20 “těžkých vozidel”, pravděpodobně v podobě transportérů M113. Na Ukrajinu by měl náklad dorazit do 5 až 6 dní. Španělské Leopardy nebyly v příliš dobrém stavu a uschopnění zbylých kusů k nasazení bude podle ukrajinských zdrojů zřejmě trvat déle než se očekávalo.

Kypr chce bojovat proti jednotlivcům a firmám, které pomáhají Rusům obcházet západní sankce. Jak jsme psali dříve, jedná se zejména o kyperské banky, ale do procesu se již zapojuje i vláda. Podle mluvčího vlády je země připravena hnát k odpovědnosti všechny své občany, kteří pomáhají ruským oligarchům a prezident Christodoulides vyzval USA a Velkou Británii k předložení důkazů, které jsou nutné k zahájení vyšetřování. Kypr podle dostupných informací v nedávné době zrušil 43000 skořápkových firem a odstavil 123 000 podezřelých bankovních účtů.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude o ubrečených pohlávárech. Jako první to schytá ministr zahraniční propagandy a muž, který prakticky dělá diplomacii už jen v afrických zemích, které jednou za dekádu mění jméno. Ano, řeč je o v německém voze jezdícím a americké telefony používajícím bojovníkovi za ruský svět, Sergeji Lavrovovi. Zdá se, že ruské předsednictví Rady bezpečnosti OSN sice nakonec proběhne, nicméně někteří ruští představitelé a novináři (rozumějte propagandisti) nedostali víza do USA, což Lavrov okomentoval slovy, “buďte si jistí, že nezapomeneme a neodpustíme”. Jestli napíše stížnost, vyhlásí válku Ukrajině nebo se jen vybrečí do sukně své matky nevíme. Druhý nářek se ozývá z kanceláře mužské verze Máši Zacharovové, nebo-li kandidáta na mistra světa v pití vodky na množství, jaderného štváče a šéfa (ne)bezpečnostní rady RF, Sergeje Medveděva. Ten se nechal slyšet, že pokud idioti z nejvyspělejších zemí G7 zakážou dovoz do Ruska, tak Rusko má samozřejmě možnost recipročně zakázat vývoz do Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Spojeného království a USA. Jako obecně si nejsme jistí, co by jim, potažmo nám v tom případě chybělo (ukrajinská vodka je fakt objektivně lepší!), nicméně bývalý ruský prezident vyhrožuje i tím, že Rusko zruší dohodu o vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Jen připomeneme, že 53 % ukrajinského exportu skrz obilný koridor směřuje do Číny, Turecka, Egypta a množství afrických zemí, které jsou považovány za státy, které nad Ruskou agresí přinejmenším přivírají oči.

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám i do rehabilitačního centra pro raněné vojáky.

Nyní již víme, co je třeba pro rehabilitační centrum a budeme rádi, pokud přispějete na pořízení. Případně můžete darovat něco z uvedeného;

  • zubní kartáčky
  • zubní pasty
  • mýdla (pevná/tekutá)
  • šampóny a sprchové gely
  • mycí prostředky na nádobí
  • čistící prostředky na umývání kuchyní/koupelen
  • vlhčené ubrousky a kuchyňské utěrky.

Sami vidíte, že to nejsou žádné náročné požadavky, ale tyto obyčejné věci dokáží udělat velký rozdíl. Materiální pomoc shromažďujeme na adrese v ul. Na Vrcholu 2582/17, Praha 3 – Žižkov. K zastižení kdykoliv na čísle 773 277 883 nebo 608 940 437. Pokud chcete finančně přispět sbírce, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme)

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme