Válka na Ukrajině: Den 423

Ilustrační foto

Analýza čtyřstéhotřiadvacátého dne invaze na Ukrajinu

Severovýchodní fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily útoky ruských jednotek u vesnice Lyman Peršyj. Těžké boje se odehrávají i u Bilohorivky, ale obránci zde drží pozice. Ukrajinské dělostřelectvo ostřelovalo pozice Rusů na severozápadním okraji Červonopopovky.

Bachmutská fronta: Záběry z dronu ukazují, že se Wagnerovcům podařilo odříznout cestu O0506 na sever od Chromového. Už včera jsme psali, že se tato cesta k zásobování města několik týdnů nepoužívá, zároveň některé zdroje uvádějí, že byly v průběhu dne okupanti z těchto míst vytlačeni. V centru města se nejtěžší boje odehrávají jihozápadně od železniční stanice. Další ruské pokusy o proražení ukrajinských obranných linií byly odraženy u Hrihorivky a Bohdanivky.

Doněcká fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily nepřátelské útoky u osady Novokalinove a Stepové. Silné ruské útoky pokračují na Pervomajské a Nevelské, ale postup okupantů je zde velice pomalý, nebo žádný. Boje pokračují i v okolí Marjinky a Vuhledaru, ale ani zde se nepodařilo okupantům posunout frontovou linii.

Příslušník 1. prezidenstké brigády obrojených sil Ukrajiny

Rusové se podle ukrajinského generálního štábu pokusili evakuovat raněné bojovníky povstaleckých republik z Luhanské oblasti. Ruští celníci nicméně nepovolili jejich vjezd na území Ruské federace a 14 nákladních aut se muselo vrátit zpět. Během této cesty údajně mnoho raněných zemřelo.

Podle Gulagu.net Jevgenij Prigožin potvrdil skutečnost, že společnosti Gazprom a Gazpromněft vytvořily novou soukromou vojenskou společnost „PMC Potok“. Podle Prigožina se podobné “mikro PMC” (Potok, Redut, Konvoj) nemůžou rovnat s jeho Wágnerovci. “Bojovníci Gazpromu” podle něj mají katastrofální vybavení a žádné velení nebo organizaci. Prigožin dále tvrdí, že část personálu této jednotky tvoří ostraha podniků oligarchy Olega Děripasky, který utratil ohromné množství peněz na nákup zbraní (část lidské síly pak pravděpodobně tvoří i bývalý wágnerovci, kterým Potok nabídl lepší peníze). Nové soukromé armády podle našeho názoru nebudou mít na vývoj bojů na Ukrajině zásadní vliv. Je však zřejmé, že ruská armáda postupně ztrácí svůj monopol na úkor ozbrojených “družin” mocných Rusů.

Nikolaj Peskov, syn putinova tiskového mluvčího, byl vyfotografován v uniformě Wagnerovců se zbraní v ruce. Fotografie pochází od jednoho z velitelů jednotky Kosareva. Zdá se, že Wagnerovci budou novou ruskou gardou, kam bude elita posílat své potomky.

Nikolaj Peskov byl údajně vyfotografován v uniformě Wágnerovců na Ukrajině

Od 14. do 20. dubna byla u ruské Tichomořské flotily nečekaná inspekce, která oficiálně potvrdila její “vysokou připravednost odrazit potenciální agresi nepřátel z mořských i oceánských oblastí.” Ruské zdroje však hovoří o drobných “nuancích”. Navzdory chvástání ministra obrany Šojgua byl totiž v tichosti propuštěn její velitel, Sergej Avakjanc, který “nejmladší” ruské flotile velel téměř 12 let. Vyhazov přišel již během námořních manévrů, které měly ukázat jak Číně, tak i Západu, že je Rusko pořád ještě velmoc. To však skončilo naprostým fiaskem, když námořníci nedokázali během simulovaných útoků ubránit Sachalin a ani Kurilské ostrovy – defakto účel, proč tato flotila vůbec vznikla. Proslýchá se, že Avakjanc dříve osobně požádal ruského ministra obrany, aby poslal dálněvýchodní mariňáky na Donbas, což vedlo k velkému neklidu mezi jeho muži. Vyhozeného velitele má nahradit admirál Viktor Liin, který v současnosti velí Baltské flotile.

V ruském Belgorodu byla nalezena druhá, v tomto případě nevybuchlá, puma shozená během incidentu před dvěma dny

Německo masivně vyhošťuje ruské diplomaty. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock uvedla, že tito takzvaní “diplomaté” zneužívají svůj status k tomu, aby nelegálně rekrutovali informátory nebo sabotéry. DW potvrdilo, že na letišti v Berlíně přistálo ruské letadlo se speciálním povolením. Rusko reaguje “významným omezením maximálního počtu zaměstnanců” na německých ambasádách.

Třešnička na závěr

Dnešní třešnička bude hlavoukroutící addendum k té včerejší. Z ruského Belgorodu bylo totiž v noci evakuováno přes 3000 lidí poté, co byla v blízkosti devítipatrové budově nalezena další půltunová bomba FAB-500. Zdá se tedy, že předevčítem došlo k dvojnásobnému “abnormálnímu shození”. Ruské úřady uvedly, že dojde k jejímu vyjmutí a odpálení na bezpečném místě. Puma má však podle neoficiálních zdrojů poškozený pojistkový mechanismus a není ji možné zneškodnit standardním způsobem, jelikož hrozí, že exploduje při manipulaci. Přijde nám naprosto neuvěřitelné, že ruské letectvo o této skutečnosti mlčelo dva dny, byť o tom, že letadlu chybí i druhá bomba muselo samozřejmě vědět.

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám a možná i do rehabilitačního centra. Přesné seznamy pomoci ještě nemáme, ale již na nich pracujeme a nebude to trvat dlouho a budeme vědět co nejvíce potřebují. Vasylovu unikátní sbírku tady již netřeba představovat, nicméně pokud chcete opět přispět, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme)

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme