Válka na Ukrajině: den 422

Ilustrační foto

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že všichni členové aliance souhlasí s tím, aby se Ukrajina stala členem. S tím ovšem ostře koliduje vyjádření maďarského premiéra Viktora Orbána, který k tomu na svém twitteru uvedl jen “Cože?!” Lze tedy předpokládat, že s tímto Stoltenbergovým vyjádřením úplně zcela nesouhlasí.

Severovýchodní fronta: V Serebrjanském lese pokračují ruské ofenzivní operace. Okupanti zde útočí od Dibrove jižním směrem a od Šypylivky, pravděpodobně ve snaze tlačit obránce dále do vnitrozemí podél Severního Donce. Boje také probíhají jihovýchodně u Bilohorivky, kde se obráncům podle některých zdrojů situace komplikuje.

Bojovníci praporu Ajdar střílí z houfnice D-30 nedaleko Bachmutu.

Bachmutská fronta: Boje probíhají na severu u nádrže Pivničnyj a Růžové aleje. V městě probíhají boje podél železniční tratě, v oblasti panelových domů za nádražím a u nádraží samotného. Zdá se, že se okupantům podařilo obsadit několik domů severně i jižně od ulice Kosmonautů, která vede k autobusovému nádraží. Rusové ničí všechny baráky západně od železniční trati, které by mohli obránci využít k obraně a pomalu postupují v jihovýchodní části města, kde se jim podařilo oproti včerejšku obsadit několik budov. Silné útoky byly hlášeny také v okolí Chromoveho, Ivanivského a Bohdanivky, kde satelitní snímky ukazují “měsíční krajinu”, na které je vidět, že se zde vedly opravdu silné boje. Snímky dále ukazují rozsáhlé zákopové linie, které zde obránci vykopali. Cesta O0506 vedoucí z Chromovka do Bachmutu se již několik týdnů aktivně nepoužívá, protože je příliš nebezpečná. Hlavní zásobovací trasy vedou z Ivanivskeho do Bachmutu a udržet tuto oblast je pro Ukrajinu mimořádně důležité.

Doněcká oblast: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily nepřátelské útoky v okolí vesnice Kamjanka. Opravdu silné útoky probíhají směrem na Pervomajské, ale okupanti zde nebyli za poslední týdny schopni postoupit o víc než několik desítek metrů. Ruské útoky byly také odraženy u Nevelského, Marjinky a Pobjedy.

Ruský systém protivzdušné obrany S-400 odpočívá v pangejtu nedaleko Tuly

Vuhledarská fronta: Ruské velení pokračuje v útocích na toto frontové město ve směru od Mykilského a Pavlivky, ale výsledek je po více než dvou měsících stále stejný. Mechanizované jednotky okupantů zde mají velké ztráty techniky i živé síly.

Záporožská fronta: Ruský raketový útok zasáhl Novomychajlivku. Některé zdroje tvrdí, že zde bylo pozorováno větší množství ukrajinských jednotek. Na Stepanivské kose došlo ke zřícení ruského bojového vrtulníku Ka-52. Ruské síly tak přišly již minimálně o 34 kusů tohoto stroje.

Ruský milbloger Sladkov kritizuje nasazování ruských elitních útvarů v pěchotní roli. Ruské velení podle něj nasazuje jednotky jako VDV nebo specnaz do frontových pozic, na což nejsou tyto vojenské útvary cvičené a dochází tím podle něj ke ztrátám drahých a vzácných zdrojů. Kvůli tomu, že jsou tyto elitní jednotky na frontových liniích, nemohou často plnit úkoly, které by jejich nasazení vyžadovaly. Bohužel musíme podotknout, že podobné problémy řeší i ukrajinské ozbrojené složky.

Následky “abnormálního sestupu pumy” v ruském Bělgorodu

Vedení polských celníků dnes oznámilo, že první kamiony s nákladem ukrajinských plodin, jako je obilí a vejce, brzy začnou proudit přes Polsko do Nizozemí. Polsko spolu s Rumunskem, Maďarskem, Bulharskem a Slovenskem dočasně dovoz a tranzit těchto produktů dočasně pozastavilo z důvodu ochrany vlastních zemědělců před finančními ztrátami.

Americký ministr obrany Lloyd Austin v Ramsteinu dnes oznámil, že tzv. kontaktní skupina zemí účastnících se ramsteinských summitů již Ukrajině poskytla pomoc v celkové hodnotě více než 55 miliard USD. Slovinské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že se země přidá ke společnému nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Stalo se tak 24. zemí, která se k této iniciativě přidá.

Ukrajinská Rada se zabývá návrhem zákona 9223, podle kterého by šiřitelé dezinformací s falešnými účty mohli jít v případě usvědčení až na sedm let do vězení. Zákon předložilo pět členů rady ze strany Služebník lidu, strany, za kterou kandidoval současný ukrajinský prezident Zelenskyj. V současné době platí na Ukrajině zákon, který trestá šiřitele falešných zpráv pokutou, v případě opakovaného porušení hrozí trestní sazba 2-5 let odnětí svobody.

Třešnička na závěr I

Dnešní třešnička bude dvoufázová. V první části se takzvaně střelíme do nohy, nicméně absurdity se nemusí dít jen na druhé straně plotu. Český dobrovolník z ukrajinské dobrovolnické jednotky Karpatská Síč byl našimi orgány obviněn z rabování. Případ vyšetřuje Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické hrozbě. Vzhledem k povaze a místu (bojová zóna, kde pravděpodobně přebýval bez povolení prezidenta republiky, kdy jeho činnost formálně mohla splňovat trestný čin služby v cizí armádě), mu hrozí osm až dvacet let za mřížemi. Co nám přijde kuriózní je však fakt, že se nejedná o nový incident. Možná si ještě vzpomenete na loňské zprávy v médiích, které se tomuto činu věnovaly poměrně podrobně. Dobrovolník se již tehdy k činu přiznal, čili policistům trvalo zhruba rok, než přiznaného zločince vůbec začali brát na vědomí.

Třešnička na závěr II

Druhá fáze by nám mohla trochu spravit to hořko v puse, neboť bude o svízelích noční navigace v nepřehledném terénu. Že je Rusko velká země je nejspíš jasné i tomu poslednímu z nás. Člověk by ovšem čekal, že třeba takový pilot ruského moderního stíhacího bombardéru bude využívat moderní navigační přístroje. Jen připomeneme, že ruské telegramy byly včera v noci plné zpráv, že Charkov čeká “překvapení”, kterým měla pravděpodobně být půltunová puma FAB-500. A že to překvapení bylo! Namísto exploze v cílové destinaci k ní totiž dolo v ruském Bělgorodu, městě, které leží asi 70 km severně od této ukrajinské metropole. Ruské ministerstvo války odhoz bomby a následnou explozi na ulici mezi obytnými domy suše glosovalo slovy, že došlo “k nestandardnímu odhození munice.” Když se záběry objevily, ruské propagandistické kanály se mohly udávit provoláním smrti Ukrajině. Jakmile však vyšlo najevo, o co jde, bylo ticho po pěšině. Co se však stalo? Nám se jeví jako nejpravděpodobnější, že navigátor měl svou turistickou mapu obráceně, což vedlo k hádce s pilotem, během které jim spadl kompas pod pedály. Protože pilot netušil, kde se nachází, odhodil bombu nad prvním nezatemněným městem, nad kterým prolétal. Samozřejmě, že i ten nejlepší plán může mít drobné nedostatky, tak hned nebuďme škarohlídi.

Spolupráce s Vasylem

Cesta na Ukrajinu pro nás byla vskutku zásadní věcí, které změnila náš pohled na problematiku. Proto jsme se rozhodli, že budeme více spolupracovat s Vasylem Kapustejem a jeho rodinou na projektech, které podporují ukrajinské bojovníky, přesněji vojáky 128. zakarpatské a 24. lvovské brigády. Další cestu plánujeme začátkem května, kdy by se mělo zvládnout zajet s pomocí k oběma brigádám a možná i do rehabilitačního centra. Přesné seznamy pomoci ještě nemáme, ale již na nich pracujeme a nebude to trvat dlouho a budeme vědět co nejvíce potřebují. Vasylovu unikátní sbírku tady již netřeba představovat, nicméně pokud chcete opět přispět, budeme více než vděčni (a pokud opět přidáte text “Válka se nemění” k daru, i nadále budeme moci hrdě ukazovat, jak silná a výjimečná komunita jsme)

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme