Válka na Ukrajině: den 421

Ilustrační foto

Vzdušný poplach byl již od noci vyhlášen v Charkovské, Poltavské a Záporožské oblasti, několikrát pak během dne také v Doněcké, Záporožské a Chersonské oblasti. Podle mluvčího ukrajinského letectva Jurije Ihnata se ukrajinské PVO povedlo přes noc a brzy ráno sestřelit celkem deset z jedenácti íránských dronů, které okupanti vypustili. Je jisté, že minimálně jeden dron zasáhl neznámý cíl v Oděse. 

Severovýchodní fronta: U Kreminny se bojuje převážně ve směru na Torské, boje tu jsou velice těžké, ale obráncům se daří útoky odrážet. Rusové se také snaží útočít v Serebjanském lese, ale ani zde se frontová linie nezměnila. U Berestového došlo ke zničení ruské dělostřelecké baterie složené ze 100 mm protitankových děl Rapira. Nejsou sice schopna ohrozit moderní tanky, ale obě strany je často používají k nepřímé palbě. Okupační úřady Luhanské oblasti používají v Kabyčivce na severovýchodě oblasti místní kulturní dům jako polní nemocnici. Podle dostupných informací má kapacitu asi 40 lůžek.


2S3 Akacija 1. siverské tankové brigády

Bachmutská fronta: Na severním křídle se Rusové snaží prorazit u rybníka Pivničnyj směrem k Chromovemu, aby definitivně ovládli O0506. Jak jsme psali už včera, Rusové jsou od silnice přibližně 200 metrů. Z města nemáme žádné nové informace o možném ruském postupu. Na jižním křídle je ruský pohyb zastaven na východní straně Donbaského kanálu a přibližně dva kilometry od Ivanivského tedy asi na půli cesty ke Kliščijvce. Ruské síly podnikly raketový úder na Družkivku.

Doněcká fronta: Ozbrojené síly Ukrajiny odrazily nepřátelské útoky u Avdijivky, kde proběhly menší útoky okupantů u Vodjaneho. Okupanti se neúspěšně pokoušeli prorazit u Pervomajského, Marjinky, Pobjedy a u Vuhledaru. Ukrajinci pomocí raketometu HIMARS zasáhli tovární areál v Šachtarsku. Podle některých zdrojů je toto místo používané jako shromaždiště techniky a živé síly okupantů.


Zničené polní dělo MT-12 Rapira

Záporožská fronta: Ukrajinská PVO byla v noci aktivní u Záporoží a Dnipra, kde došlo k sestřelu íránských dronů. Ruské nálety na Orichiv i nadále pokračují.

Ke zvláštnímu jevu došlo včera v noci nad Kyjevem. Objevily se totiž záběry jasného záblesku, který ale neměl zvukový doprovod. Není jisté, o co by mohlo jít, ale příběh si začal žít vlastním životem. Podle některých šlo o ufouny, podle jiných o supermoderní ruskou zbraň, která měla cosi dokázat. Uvěřitelnější spekulací bylo podezření, že se jednalo o pád satelitu NASA. Ten sice včera vstoupil do atmosféry avšak letěl po zcela jiné trajektorii a území Ukrajiny minul s velkou rezervou. Podle Jiřího Borovičky z Astronomického ústavu Akademie Věd ČR šlo o pád meteoru.


Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při návštěvě Kyjeva promluvil na podporu mírové formule iniciované prezidentem Vladimírem Zelenským a ujistil se, že Aliance bude nadále posilovat ukrajinskou obranu a nezávislost

Ministerstvo zemědělství nezaznamenalo výraznější pokles vývozu obilí z Česka, vyvezly se ho na dva miliony tun. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Z ČR se velká část vypěstované pšenice vyváží mimo jiné i do Polska. Export obilí i nadále pokračuje, protože většina obchodů je už předem nasmlouvaná. „Jsou drobné výkyvy, ale nezaznamenali jsme zásadní změnu,“ doplnil Nekula. Zemědělský svaz ČR minulý týden uvedl, že ve skladech je 2,6 milionu tun obilí, což je o 40 procent více než v loňském roce.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg je v Kyjevě. Na společné tiskové konferenci s prezidentem Zelenským oznámil, že “Ukrajina má v severoatlantické rodině své právoplatné místo.” Oznámil také, že brzy budou oznámeny nové formy pomoci Ukrajině. Narážel tak pravděpodobně na setkání ramsteinského formátu, které se má konat 21. dubna.

V Rusku dnes došlo k velkému požáru petrohradském Kirovově závodě, který je významný pro ruský zemědělský i obranný průmysl. Vyrábí turbíny pro lodě, součástky do traktorů a obrněných vozidel. Někdo asi o pauze špatně típl nedopalek.



Dnešní třešnička bude o úsporách. Nebojte, nebudeme vám nutit výhodné spoření na stáří, ale lehce se dotkneme zažitého mýtu, že válčení je suprbyznys. Válka je naopak velmi nákladný podnik, což jednou nakonec pozná každý, kdo zrovna nemá kanylu zabodnutou do státního rozpočtu. Pro obyčejné lidi, kteří nemají akcie ve vojensko-průmyslovém komplexu, je pak samozřejmě každá kopějka dobrá. Své o tom ví žena z Karačajsko-Čerkeské republiky, která vyměnila život svého manžela za příslib fůry palivového dřeva na přečkání tuhé kavkazské zimy. Jaké bylo její překvapení, když místo Kamazu plného dřeva obdržela dva lístky do cirkusu, sdělila světu v srdceryvném videopříspěvku, který koluje po internetu. A my se ptáme: Může být tato země ještě více bizarnější? Odpověď bude zřejmě – “ano”. Avšak ani ozbrojené síly v zemi ovládané diktátorem a jeho suitou oligarchů nemají úplnou přednost, když jde o přerozdělování. SSSR potažmo Rusko nikdy nebylo zrovna námořní velmocí, ale přesto se snažilo budovat velkolepé projekty, které se měly poměřovat s oceánskými loďstvy USA, Velké Británie nebo Francie. Nicméně asi nepřekvapí, že země, která více než jedenapůlnásobně rozfofrovala svůj roční rozpočet už v dubnu, nemá na nákladné udržování svých plavidel. A tak vlajková loď Severní flotily RF neodpluje na nutné opravy a údržbu, ale bude pravděpodobně vyřazena z aktivní služby. Samozřejmě, že Přesně Podle Plánu. 

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme