Válka na Ukrajině: Den 420

Ilustrační foto

Vzdušný poplach byl dnes vyhlášen v Doněcké, Záporožské a Dněpropetrovské oblasti, a později i v oblasti Chersonské a Oděské. Íránské drony dopadaly do Snihurivky v osvobozoené části Chersonské oblasti a do Oděsy.

Severovýchodní fronta: Ruské síly pokračují ve snaze získat zpět ztracená území okolo Lymanu Peršoho, v Serebrjanském lese z východu a severu a jihovýchodně od Bilohorivky. Okupanti podnikli raketové a dronové útoky na Slovjansk.


“Silnice života” vedoucí do Bachmutu

Bachmutská fronta: U Chromového se ruským vojákům podařilo obsadit pruh lesa na sever od cesty O0506, což ještě více zkomplikuje logistiků obránců. V Bachmutu se situace téměř nemění, ale bitvy jsou stále tvrdé. Linie kontaktu ve městě je nadále tvořená třemi částmi. Na severu jde o rybník Pivničnyj a Chaplinovu ulici, na východě je to železnice a na jihu se jedná o Korsunského ulici. Zdá se, že na severu města se v průběhu včerejšího dne a večera podařilo Ukrajincům osvobodit několik baráků, které byly v předchozích dnech ztraceny Ukrajinské síly zatím nedovolují nepříteli získat oporu za železnicí. Ná západní straně Donbaského kanálu se ukrajinské armádě pravděpodobně povedlo zhatit pokus o ruský přechod a zatlačili okupanty zpět.

Doněcká fronta: Ukrajincům se podařilo odrazit další ruské útoky na Novokalynove a Keramik, Stepove, jihozápadní okraj Avdijivky, a Sjeverne. Zdá se, že zde začíná okupantům docházet živá síla, protože již přes měsíc nedošlo k žádnému zásadnímu postupu, naopak v některých frontových úsecích kontrolu nad dobytým územím ztratili. Zdá se, že i tady se obráncům vyplácí taktika známá od Vuhledaru, tedy nechat nepřítele přijet blíž, zničit mechanizovanou techniku protitankovými zbraněmi a donutit ho ustoupit z míst, která nemůže kvůli ztrátám držet. To se projevuje především u Opytného, Vodjaneho a Pervomajskeho. Okupanti se tu sice stále snaží útočit, ale Ukrajincům se je daří odrážet.


Ukrajinští vojáci během výcviku v zacházení s drony

Záporožská fronta: Včera v noci došlo k ostřelování Orichivu zápalnou municí. Byly hlášeny exploze z okupované Kamjanky a Tokmaku. Okupační úřady tvrdí, že byly způsobené PVO, která zasahovala proti ukrajinským dronům. U Stepnohirsku sestřelila ukrajinská PVO několik dronů Šahed, které patrně mířily na Záporoží.

Německo předalo Ukrajině první systém protivzdušné obrany Patriot i s raketami, jejichž počet nebyl upřesněn, uvedla německá vláda na svém webu. Dodávka se uskutečnila během uplynulého týdne a Německo poskytlo Ukrajině také šestnáct nákladních vozů a dva hlídkové automobily. Deník Ukrajinska pravda připomněl, že Německo slíbilo Ukrajině předat jednu baterii, která obvykle čítá od čtyř do osmi odpalovacích zařízení.

Ruští představitelé se už před deseti měsíci obávali, že kvůli embargům Západu vzroste závislost země na čínských technologiích. Dominance Huawei Technologies a dalších čínských technologických firem na ruském trhu představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost, uvádějí interní dokumenty ruského ministerstva digitálního rozvoje, komunikací a masových médií, o nichž nyní informuje Bloomberg. No, přesně podle plánu.V Ruské federaci by chtěl žít každý! Alespoň tak by se z pohledu ruských poslanců dala nazvat dnešní třešnička. Člen obranného výboru ruské Dumy Dmitrij Kuzněcov totiž říká, že by “bylo hezké přilákat do Ruska tisíce odborníků, kteří by byli pro naši zemi užiteční.” Pojďme si rozebrat hlavní důvody, proč ti odborníci v Rusku chybí. Především je to proto, že ve světě jim zaplatí násobky toho, co v Rusku. Pro další důvod nemusíme ani hledat hluboko v historii. Vzpomínáte na tu podzimní mobilizaci, která “nebyla”? Tak ta vyhnala ze země (vycházíme-li z údajů FSB) až dva miliony lidí. Je jen logické, že jako první zdrhnou ti, kdo nemají mozek nacucaný vodkou a vědí, že pro ně je ve světě uplatnění jiné, než nechat se rozsekat na kaši ukrajinským dronem, případně nechat se přejet vlastním obrněným transportérem. Je také zajímavé, že by ruští politici chtěli nalákat do země tisíce lidí, když každý, kdo je v odvodovém věku, může být bez vlastního přičinění nabrán do druhé nejlepší armády na Ukrajině. Jak jsme psali na začátku, v Ruské federaci by chtěl žít každý!

Převzato z valka.online (pomoci autorům s tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme